REKLAMA
WAŻNE

Klienci Aegon już mogą rezygnować z polis

Michał Kisiel2014-12-02 09:18analityk Bankier.pl
publikacja
2014-12-02 09:18
Thinkstock

Tydzień temu towarzystwo Aegon zdecydowało się na sensacyjny ruch. Firma opublikowała oświadczenie, w którym poinformowała, że zaprzestaje pobierania opłat likwidacyjnych w umowach ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Klienci, którzy posiadają taki produkt mogą z niego się wycofać przed terminem zakończenia umowy.

Decyzja Aegonu to niewątpliwie duży sukces grupy, która zdecydowała się na złożenie pozwu zbiorowego przeciwko ubezpieczycielowi. Możliwość rezygnacji otrzymali jednak nie tylko ci, którzy poszli ze sprawą do sądu, ale także wszyscy niezadowoleni z warunków proponowanych przez firmę.

Wygórowane opłaty oburzyły klientów

Przypomnijmy, że kością niezgody w sporze była wysokość opłat likwidacyjnych. Są one pobierane, jeśli klient zrywa umowę w pierwszych latach jej trwania. W wielu przypadkach prowizja pochłania całość albo znaczącą część zgromadzonych przez ten czas pieniędzy.

 W wywiadzie dla Bankier.pl Jacek Łęski ze stowarzyszenia „Przywiązani do polisy” wskazywał, że zdaniem skupionych w organizacji klientów opłaty te były od początku niewłaściwie skonstruowane i opierały się na przerzuceniu na kupującego polisę kosztów dystrybucji (a w szczególności – wynagrodzenia sprzedawcy). Towarzystwo Aegon argumentowało, że wysokość opłat była znana osobom podpisującym umowy.

Jak wyjść z polisy?

Na profilu stowarzyszenia „Przywiązani do polisy” w serwisie Facebook pojawiły się właśnie pierwsze doniesienia od osób zgłaszających chęć rezygnacji z produktów Aegon. Procedura wycofania się z polisy inwestycyjnej wymaga wypełnienia formularza zlecenia wypłaty środków, dołączenia kserokopii dowodu osobistego i wysłania dokumentów na adres ubezpieczyciela. Według informacji uzyskanych przez klientów towarzystwo pobiera 1 proc. opłaty za wypłatę. Jeśli środki wypracowały zysk, pobierany jest również podatek od zysków kapitałowych.

Zgodnie z oświadczeniem Aegon pobierania opłat likwidacyjnych zaprzestano wyłącznie w przypadku produktów ze składką regularną. Za wcześniejszą rezygnację zapłacą wyższe stawki nadal ci, którzy korzystają z produktów o innej konstrukcji lub takich, gdzie w warunkach ubezpieczenia nie zdefiniowano opłaty likwidacyjnej.

Czas na inne firmy

Polisy inwestycyjne zawierające opłatę likwidacyjną oferowało kilka instytucji. Klienci niektórych z nich złożyli już pozwy zbiorowe, ale dotąd nie doczekali się zwrotu pobranych środków. Niewykluczone, że ubezpieczyciele chcąc uniknąć batalii prawnych zdecydują się pójść za przykładem Aegon, zwłaszcza, że polisy znalazły się na polu szczególnego zainteresowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dobrowolna rezygnacja z pobierania opłaty byłaby najlepszym wyjściem z punktu widzenia klientów, ale kosztownym dla firm, które już poniosły koszty sprzedaży swoich produktów. Nic zatem dziwnego, że pozostali gracze przyglądają się „eksperymentowi” Aegonu z dystansem i czekają na rozwój wydarzeń.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (156)

dodaj komentarz
~Renia
Opłaty były tak duże, że nawet polisa na życie o składce 400 zł / mc opłacona w całości (tzn. 60 wpłat) nie mogła pokryć opłat pobieranych za prowadzenie rachunku.
Wycofałem środki i likwiduję rachunek inwestycyjny, gdyż obawiam się dalszych opłat nawet gdy brak polis.
~Izabela
Mam polisolokatę z regularną składką, a jednak chcą mi zabrać po ponad 3 latach oszczędzania ponad 75% składek wpłaconych.
Liczyłam, że jeśli nawet, z uporem maniaka, wpłacałabym przez kolejne lata składki regularne, to opłaty za prowadzenie konta oraz brak hossy na giełdzie, przyniesie mi tylko, z roku na rok,
Mam polisolokatę z regularną składką, a jednak chcą mi zabrać po ponad 3 latach oszczędzania ponad 75% składek wpłaconych.
Liczyłam, że jeśli nawet, z uporem maniaka, wpłacałabym przez kolejne lata składki regularne, to opłaty za prowadzenie konta oraz brak hossy na giełdzie, przyniesie mi tylko, z roku na rok, coraz większe straty.
W związku z tym, brak sensu oraz perspektyw w tym zakresie zmusza mnie to wycofania środków z polisolokaty.
~Izabela
Jakby ktoś mi podpowiedział, jak uwolnić się od tej polisolokaty i gdzie znaleźć formularz do wypowiedzenia umowy/polisy - będę wdzięczna: bellatomka@gmail.com
~Bogo
Ja wpłacam 5 lat w Aegonie i sprawdziłem że straciłem już ponad 2000 pln swoich piniedzy.Jak mogę odzyskać swoją kasę jest tam około 11500 pln jaj to zrobić ?
~Elżbieta

Witam,

Reprezentuję Kancelarię Lex. Proszę o kontakt pod numerem telefonu 531125596 lub pod adresem email : e.bielecka@kancelaria-lex.org. Nie jest Pan odosobniony, ponieważ wygraliśmy już ponad 97% tego typu rozpraw. Jestem pewna, że znajdziemy najbardziej rozsądne wyjście z tej sytuacji. Dodam, że nasza Kancelaria

Witam,

Reprezentuję Kancelarię Lex. Proszę o kontakt pod numerem telefonu 531125596 lub pod adresem email : e.bielecka@kancelaria-lex.org. Nie jest Pan odosobniony, ponieważ wygraliśmy już ponad 97% tego typu rozpraw. Jestem pewna, że znajdziemy najbardziej rozsądne wyjście z tej sytuacji. Dodam, że nasza Kancelaria zakłada za Klientów wszystkie koszty sądowe. Posiadamy bardzo duże doświadczenie i do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie. Czekam na kontakt
~lucy2015
Witam, ja również chcę się uwolnić od Aegona (multi pin od 2007r)- bez straty 10% opłaty likwidacyjnej i bez wpakowania set/ tysięcy złotych w prawników/ sądy.. jak ktoś może pomóc to proszę o kontakt: lucy2015@wp.pl
~nikola
Witam, jeśli macie Państwo w dalszym ciągu problem z trwającą bądź upadłą polisą, zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią. Zajmujemy się skutecznym odzyskiwaniem środków ze wszelkich produktów tego typu. 883 555 181 nikola.fait@ubezpieczenia-inwestycyjne.com.pl
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~EwA
Ja też już nie chcę więcej im płacić, chcę zlikwidować polisę ,podpowiedzcie. e.biuro1@o2.pl
~Ignatowa
Moim komentarzem jest OSZUSTWA tego towarzystwa na wysoką skalę oszukana mnie w perfumy sposób straciłam moje ciężko zaoszczędzone pieniądze i Mo to ze idea splajtowal to ja nadal tracę pieniądze a nie chcą mi ich wypłacic teraz !!!!Dziwne wszedł likwidator i co?pieniądze w dziwny sposób wyparowaly! !!!Nigdy więcej Moim komentarzem jest OSZUSTWA tego towarzystwa na wysoką skalę oszukana mnie w perfumy sposób straciłam moje ciężko zaoszczędzone pieniądze i Mo to ze idea splajtowal to ja nadal tracę pieniądze a nie chcą mi ich wypłacic teraz !!!!Dziwne wszedł likwidator i co?pieniądze w dziwny sposób wyparowaly! !!!Nigdy więcej w takie oszukancze firmy nie zainwestuje!!!a mam bardzo duże zesze znajech którym też odradze ale będę walczyć

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki