REKLAMA
PILNE

Święto Katalonii. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi na ulicach Barcelony

2021-09-11 18:59
publikacja
2021-09-11 18:59
Święto Katalonii. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi na ulicach Barcelony
Święto Katalonii. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi na ulicach Barcelony
fot. Matthias Oesterle / / FORUM

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Barcelony wzięło udział w sobotniej manifestacji w centrum stolicy Katalonii w związku z obchodzonym świętem tego regionu, tzw. Diadą. W przeciwieństwie do tego typu wydarzeń sprzed okresu pandemii demonstracja miała spokojny przebieg.

Wśród uczestników popołudniowej manifestacji zorganizowanej w barcelońskim śródmieściu dominowali działacze i sympatycy katalońskiego separatyzmu.

Wielu przybyłych na barceloński marsz osób miało ze sobą flagi Katalonii lub transparenty wzywające do ogłoszenia niepodległości regionu lub negatywnie ustosunkowane w swym przekazie wobec władz Hiszpanii.

Część uczestników marszu skandowała: “Precz z hiszpańską flagą!”, ”Siły okupacyjne won!”, “1 października nie zapomnimy, nie wybaczymy”, nawiązując do daty referendum niepodległościowego w Katalonii z 2017 r., na którego organizację zgody nie wydał rząd Hiszpanii.

Choć obchody Diady miały stosunkowo spokojny przebieg, to współorganizująca uroczystości organizacja katalońskich separatystów ANC wielokrotnie wzywała uczestników wiecu w Barcelonie do walki na rzecz secesji regionu od Hiszpanii.

Obchody 11 września stały w Katalonii w tym roku, podobnie jak 2020 r., pod znakiem restrykcji przeciwepidemicznych. Dopiero w piątek władze regionu wprowadziły przepisy pozwalające na udział obywateli w masowych zgromadzeniach.

Diada jest jednym z największych świąt Katalończyków. Upamiętnia ono porażkę z 11 września 1714 r., kiedy opuszczona przez sojuszników Barcelona została po długotrwałym oblężeniu zdobyta przez wojska francuskie. Klęska ta zakończyła wojnę o sukcesję hiszpańską, a władzę przejęła dynastia Burbonów.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Katalonia w drodze do niepodległości od Hiszpanii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki