REKLAMA

Kielce zorganizują razem z TVP Koncert Polskiej Piosenki

2017-05-26 14:33
publikacja
2017-05-26 14:33

Koncert Polskiej Piosenki zorganizuje wspólnie z Telewizją Polską samorząd Kielc - poinformował w piątek PAP wiceprezydent miasta Andrzej Sygut. Impreza ma się odbyć 10 czerwca w amfiteatrze na Kadzielni.

fot. Łukasz Zarzycki / / FORUM

Sygut podkreślił, że nie będzie to festiwal, a koncert. 10 czerwca organizujemy wspólnie z TVP +Koncert Polskiej Piosenki - dodał wiceprezydent. Jak zaznaczył, do podpisania umowy między miastem a TVP dojdzie w przyszłym tygodniu, po powrocie z urlopu prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego.

Organizacja przedsięwzięcia jest skutkiem wypowiedzenia w poniedziałek przez władze Opola umowy TVP o współorganizacji 54. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Impreza miała się rozpocząć 9 czerwca. W odpowiedzi na decyzję miasta władze TVP zapowiedziały organizację festiwalu w innym miejscu. Wśród najbardziej prawdopodobnych lokalizacji wymieniane były Kielce - w lokalnych mediach pojawiały się od kilku dni nieoficjalne informacje, że miasto prowadzi rozmowy z TVP w tej sprawie.

Na wypadek ewentualnej organizacji imprezy muzycznej miasto poinformowało w tym tygodniu organizatorów innych imprez, które planowano na weekend 9-11 czerwca na Kadzielni, o możliwości zmiany ich terminu lub lokalizacji.

Rozmowy między miastem Kielce a TVP, poza jednym punktem. zostały zakończone - zdradził w piątek szczegóły negocjacji z telewizją Sygut, który jednak nie chciał podać więcej informacji. Nie chciał też zdradzić, czy Kielce dofinansują imprezę.

Koncert w kieleckim amfiteatrze ma rozpocząć się w sobotę 10 czerwca o godzinie 16, a zakończyć o 2 w nocy. Dokonaliśmy podziału obowiązków. My odpowiadamy - ogólnie mówiąc - za logistykę, a za część artystyczną w pełni odpowiada telewizja. Mamy prawo zakładać, że jest to poważna, profesjonalna instytucja, która zrobi to dobrze, i w to się nie wtrącamy - podkreślił Sygut.

Wiceprezydent zaznaczył też, że stolica regionu świętokrzyskiego nie zamierza konkurować z Opolem. Jestem przekonany, że pan prezydent Opola podjął decyzję o zakończeniu współpracy z TVP w zakresie organizacji festiwalu, kierując się dobrem i interesem swojego miasta. W wyniku tej decyzji, tego festiwalu nie ma, jest próżnia. My kierując się tymi samymi kryteriami, dobrem i interesem naszego miasta, mieliśmy obowiązek, tę wielką korzyść, która została niczyja, po prostu podnieść z ziemi - stwierdził wiceprezydent Kielc.

W ocenie Syguta to, co się stało w Opolu i wokół tego, świadczy o jednej rzeczy - festiwal w Opolu przeszedł do historii. To, co powstanie w tej chwili, nawet w Opolu, będzie zupełnie czymś innym, bo zostanie stworzone w zupełnie innych warunkach. Opole było jedno, telewizja była jedna. W tej chwili mamy trzy wielkie koncerny medialne i około 10 miast konkuruje o miejsce po Opolu. Tutaj nikt nikogo nie okradł, nikt nikomu nic nie ukradł. Prezydent Opola +położył na stole+ Telewizję Polską i próżnię po festiwalu. I dlatego tyle miast o to walczy - zaznaczył Sygut.

Wiceprezydent Kielc zapowiedział też, że Kielce mają ambicję zostać miastem koncertowym. Planujemy od wiosny do jesieni cykl koncertów. W sierpniu będzie następny, organizowany przez marszałka województwa świętokrzyskiego i Telewizję Polsat. Czyli od jednej, przechodzimy do ciągu wielu imprez - opisywał Sygut.

Koncert, który miasto zorganizuje razem z TVP, ma się odbyć w amfiteatrze "Kadzielnia". Amfiteatr oddano do użytku w 1971 r. jako główny element projektu zagospodarowania przestrzennego dawnego kamieniołomu; sąsiaduje on z malowniczym rezerwatem geologicznym o tej samej nazwie. W latach 2008-2010 amfiteatr, dzięki wsparciu funduszy unijnych, gruntowanie zmodernizowano. Widownia obiektu mieści 5,5 tys. widzów. Organizowano tu do tej pory wiele imprez, koncertów muzycznych i widowisk telewizyjnych, m. in. Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, Sabat Czarownic, gale kabaretowe.

W poniedziałek władze Opola poinformowały, że wypowiadają TVP umowę na organizację 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Powodem - jak podano - jest niewywiązywanie się Telewizji Polskiej z zapisów umowy. W ostatnich dniach z udziału w imprezie zrezygnowało wielu czołowych artystów, w tym Maryla Rodowicz i Andrzej Piaseczny - którzy podczas tegorocznego festiwalu mieli obchodzić rocznice swojej działalności artystycznej.

W reakcji na decyzję władz Opola TVP poinformowała, że pomimo rozwiązaniu umowy na organizację festiwalu odbędzie się on w zbliżonym terminie. Prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział, że 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej odbędzie się w innym mieście, a telewizja wystąpi z pozwem o wielomilionowe odszkodowanie od Opola.

Na wtorkowej konferencji prasowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział, że miasto jest gotowe do samodzielnej organizacji KFPP jesienią tego roku i jest przekonany, że może zapewnić festiwalowi wysoki poziom artystyczny przy współpracy z innymi, niż TVP mediami.

W czwartek radni sejmiku województwa opolskiego przyjęli podczas sesji rezolucję, w której apelują do samorządowców w innych częściach kraju, by nie przejmowali organizacji festiwalu piosenki polskiej. Zdaniem autorów rezolucji, rolą samorządu jest zabieranie głosu w każdej sytuacji, kiedy dzieje się krzywda regionowi i jego mieszkańcom. Z kolei radni opozycji w opolskiej radzie miasta chcą specjalnej sesji poświęconej zamieszaniu wokół organizacji 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. 

Prezydent Opola: Kielca nie są w stanie zastąpić Opola

Zapytany przez PAP o komentarz prezydent Opola powiedział, że tego typu impreza nie jest w stanie zastąpić trzydniowego spotkania z muzyką polską, która ma już ponad pół wieku tradycji.

"Zamiast trzech dni, jeden dzień koncertu. Zamiast uznanych i lubianych postaci na spotkanie z którymi przyjeżdżali ludzie z całej Polski, bliżej nieokreślona lista nieznanych jeszcze artystów. To kolejny dowód na to, że ze swoim pomysłem na przeniesienie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej z Opola do Kielc coraz bardziej przypomina +Titanica+, który pędzi na spotkanie z górą lodową" - powiedział Wiśniewski.

ban/ maj/ itm/ masz/ pat/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (20)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Michał_
W krainie scyzoryków będzie disco polo i nikt tego oglądał nie będzie reklamodawcy nie dadzą złamanej złotówki. To będzie porażka. Ale będzie.
~fkpis
Pisowcy nieudacznicy potrafia tylko wszysto niszczyc .A w Kielcach pewno wystapia: duda band, broszka i zoska, antonio von misiek i oczywiscie najlepszy polski baryton kaczento z pisczento.Ile sie mozna smiac z tych zalosnych pisowskich politykierow.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Marek
W tej budzie ze zdjecia bedzie ten festiwal?
~góspodarny_jak_PIS
PO zostawiło kurskiemu z TVPis 200 mln zł w kasie obecnie jest 800 mln zl ale długu
~US
Zapłać abonament to będzie kasa
~pa_pa_Opole
Festiwal zmienia miejsce, gwiazdy się zmienią, to może wreszcie również zagranica zacznie dostrzegać nasze śpiewy. Do tej pory to te nasze "pseudoartystki" tylko się "foszyć" potrafiły.
Kielcom gratuluję!

Pada kolejny bastion komunistycznej propagandy.
~ciemny_lud_to_kupi
Pada kolejny bastion komunistycznej propagandy? napisz cuś konkretniej czyżby TVPis kurskiego juz padła
~TW-Balbina
No nawet dobrze się stało.Teraz będzie wiadomo kto za sektą w środowisku piosenkarzy.
Do tej pory można było robić "uniki" a teraz będzie kawa na ławę ze wszystkimi tego konsekwencjami na przyszłość :-)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki