Kiedy złożyć wniosek o 500+ na kolejny rok

redaktor Bankier.pl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przypomina, że od 1 lipca 2018 r. będzie można złożyć wniosek elektroniczny o przyznanie świadczenia wychowawczego w ramach programu "Rodzina 500+". Dotyczy to zarówno tych rodzin, które będą chciały kontynuować pobieranie świadczenia, jak i tych, które dopiero zamierzają dołączyć do programu.

Aby otrzymać 500 złotych miesięcznie na drugie dziecko lub już na pierwsze z uwzględnieniem kryterium dochodowego, należy pamiętać o złożeniu wniosku. Prawo do wsparcia w ramach rządowego programu jest ustalane na rok – od 1 października do 30 września danego roku.  

(MRPiPS)

Jeżeli rodzina chce zachować ciągłość otrzymywanego świadczenia, powinna rokrocznie (do uzyskania przez dziecko 18. roku życia) składać wniosek o przyznanie jej dodatku w wysokości 500 zł miesięcznie.

- Zachęcam rodziców, aby nie odkładali składania wniosków na ostatni dzień – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. - Dzięki temu unikną kolejek i szybciej otrzymają świadczenie. Gorąco polecam też korzystanie z możliwości składania wniosków za pośrednictwem internetu – podaje minister na stronie resortu.

W lipcu ubiegłego roku parlament uchwalił pakiet zmian, dzięki któremu na złożenie wniosku o świadczenie 500+ nie trzeba będzie czekać aż do września. Wnioski o świadczenie wychowawcze można złożyć już od 1 lipca 2018 roku online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS , a od 1 sierpnia 2018 r. drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Kiedy złożyć wniosek o 500+

Prawo do korzystania ze wsparcia przysługuje na rok – od 1 października do 30 września danego roku. W przypadku, gdy rodzic złoży wniosek do 31 sierpnia, świadczenie otrzyma do 31 października. Jak podaje ministerstwo, złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada.

Jeśli wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.

Resort pracy uczula, że wskutek złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu świadczeniowego.

Gdzie złożyć wniosek o 500+

Wniosek o przyznanie świadczenia z programu „Rodzina 500+” można składać przez internet lub przez podmiot realizujący to świadczenie w gminie, czyli urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna, np. centrum świadczeń.

Ministerstwo udostępniło następujące formy złożenia wniosku drogą elektroniczną:

  • ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia,
  • bankowość elektroniczna,
  • Platforma Usług Elektronicznych ZUS – PUE ZUS,
  • Profil Zaufany.

Umożliwienie złożenia wniosku od 1 lipca 2018 roku na nowy okres rozliczeniowy osobiście lub przez internet jest udogodnieniem szczególnie dla tych osób, które chcą zachować płynność w otrzymywaniu świadczenia. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 5 prs

Te "rokrocznie" to jakas biurokratyczna bzdura.
Jak sie nalezy to powinni dac i tyle, niewazne "kiedy".
Urzad Skarbowy na koniec roku podatkowego wie ile zarabia czlowiek a jezeli sie cos zmieni to w ciagu roku swiadczeniobiorca powinien poinformowac urzad o zmianach w zarobkach a ten przeliczyc czy zasilek sie nalezy i tyle, to wszystko.
Tak powinno byc do 18 roku zycia uczacego sie dziecka lub nawet pozniej, w czasie pelnej edukacji - jezeli sytuacja materialna rodziny tego wymaga.
Nikt by sie z wnioskiem nie spoznial, nie bylo by zadnego skladania "od do" wyrownywania "do" itd., byloby rowniez taniej o urzednicze koszta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 glos_rozsadku

rokrocznie - fajne słowo, hehe.

! Odpowiedz
8 4 ~rezigiusz

Dziekuje MOD za "cenzure" choć myślę iz komentarz nie byl nie grzeczny

! Odpowiedz
9 8 ~rezigiusz

@xyz83 a my zyczymy Tobie abys dorósł do bycia rodzicem i mial dzieci

! Odpowiedz
11 12 xyz83

Nie powiedziałem że wychowywanie dzieci to fraszka. Ale 500+ i innej kiełbasie będę zawsze przeciwny. Lepiej sprawdziłyby się sensowne ulgi dzięki którym lżej mieliby ludzie pracujący.

Nigdy niczego nie oczekiwałem od Państwa i nie oczekuję. Każdy powinien być odpowiedzialny za siebie.

! Odpowiedz
10 5 xyz83

Nawet szczury nie rozmnażają się kiedy nie maja za co wykarmić potomstwa. Dziwne dlaczego ludzie tak.

! Odpowiedz
22 7 xyz83

Wszystkim beneficjentom programu oraz każdemu z osobna życzę żeby przez jakieś niedopatrzenie nie dostali pieniędzy chociaż przez miesiąc.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na minusy ;)

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT