Kaucje za plastikowe butelki ograniczą ilość śmieci?

2019-05-20 07:15
publikacja
2019-05-20 07:15

To będzie kaucja, która zmobilizuje do selektywnej zbiórki, do zagospodarowania surowców wtórnych - mówi w poniedziałkowym „Super Expressie” minister środowiska Henryk Kowalczyk, odnosząc się do wprowadzenia dodatkowej opłaty za opakowania PET.

/ KPRM

Jak zaznaczył minister, opłaty nie będę dotyczyły tylko butelek, ale wszelkiego rodzaju opakowań. "Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której to wprowadzający na rynek opakowania powinien płacić za ich utylizację i za ich zebranie" - dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że wprowadzenie opłaty kaucyjnej czy recyklingowej spowoduje, że np. butelka PET będzie obciążona opłatą w wysokości 10 gr, co wpłynie na motywację konsumenta do tego, by odnieść butelkę do punktu skupu czy automatu, by odzyskać za to pieniądze.

Zdaniem Kowalczyka system ten powinien dać pewność, że surowiec będzie wracał do recyklingu.

kub/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
matpoz1
10 gr kaucji, mało kogo zmotywuje żeby odnieść butelkę do skupu/automatu, skoro za minimalną stawkę godzinową można mieć ponad 100 takich butelek.
usdpln
W wykonaniu tego Rządu to skończy się tak, że to po prostu będzie podatek - nikt tego plastiku nie odkupi od konsumenta. Czy oni mogą najpierw ogarnąć szkło - w tej chwili nawet oddanie butelki po piwie jest wyzwaniem. Niech ten rząd już się lepiej pakuje i już tu nic nie psuje w tym biednym kraju. Chyba, że automaty W wykonaniu tego Rządu to skończy się tak, że to po prostu będzie podatek - nikt tego plastiku nie odkupi od konsumenta. Czy oni mogą najpierw ogarnąć szkło - w tej chwili nawet oddanie butelki po piwie jest wyzwaniem. Niech ten rząd już się lepiej pakuje i już tu nic nie psuje w tym biednym kraju. Chyba, że automaty do skupu wstawią w kościołach?
niedowiary
Popatrzcie na twarz Pana ministra środowiska Henryka Kowalczyka, i ja pytań nie mam.
jes
Pod pozorem ochrony środowiska dowali się kolejny podatek.
trooper
Bądźmy obiektywni. To jest akurat dobry podatek.
jes odpowiada trooper
W jakim sensie? Butelki nigdzie nie zwrócisz tylko zapłacisz więcej za to samo.
Jak z reklamówkami, supermarkety zarabiają na czymś co rozdawały za darmo.
azkanel
Ludzie są już tak obciążeni obowiązkami które są bzdurne a kiedy wychowywać te dzieci które chcą żeby się rodziły, na nie czasu już nie mam niestety, jeżeli miałoby mnie stać na dziecko potrzebował bym doby która ma 32 h a nie 24

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki