Katowice: Rozpoczęły się IV Targi Funduszy Europejskich

06.12. Katowice (PAP) - Informacje o pozyskiwaniu funduszy unijnych, prezentacje programów europejskich i dotychczas zrealizowanych projektów obejmuje program rozpoczętych w poniedziałek w Katowicach IV Targów Funduszy Europejskich. Targi potrwają do środy.

Jak podkreślają organizatorzy targi te, zwane również śląskim festiwalem funduszy europejskich, są możliwością zaprezentowania dotychczas zrealizowanych projektów i podzielenia się wiedzą na temat funduszy unijnych. "Najważniejszy cel targów to wymiana doświadczeń i informacji. Beneficjenci mogą się tu spotkać, mogą wymienić swoje doświadczenia i zapytać jak rozwiązać dany problem" - powiedziała PAP dyrektor Wydziału Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, Małgorzata Staś.

Jak podkreśla Staś, w procedurach konkursowych najczęściej wygrywają projekty innowacyjne, ciekawe i niestandardowe. "Dostępność unijnych pieniędzy wymaga wyeksponowania tego, co w projekcie najlepsze dla regionu i jego mieszkańców. Im bardziej nietypowy pomysł kryje się za dobrze przygotowanym projektem, tym większe są jego szanse powodzenia, tym szersze zainteresowanie społeczne takim przedsięwzięciem i lepszy rezultat pozytywnego wizerunku Funduszy Europejskich" - oceniła.

W programie targów przewidziano prezentację nowej Inicjatywy JESSICA, w ramach której będą udzielane pożyczki i kredyty na rewitalizację. Województwo śląskie jest obecnie jednym z czterech regionów w Polsce i jednym z 18 podmiotów w całej Unii Europejskiej, które wdrażają ten program.

Podczas tegorocznych targów odbędzie się również finał projektu edukacyjnego dla młodzieży gimnazjalnej "Ruszaj po euro", związanego z zagadnieniami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego (RPO WSL). Po zajęciach w 40 śląskich gimnazjach, przeprowadzonych w oparciu o specjalnie opracowaną grę, wyłoniono najlepsze grupy, które zmierzą się teraz ze sobą. Projekt przybliża młodzieży problematykę funduszy europejskich oraz o przedsięwzięć zrealizowanych z tej puli w regionie.

Do młodzieży kierowane będzie też organizowane po raz drugi w regionie Eurodyktando, czyli dyktando z zagadnieniami dotyczącymi funduszy europejskich.

W ramach targów odbędzie się też wyjazd do Górek Wielkich, do odrestaurowanego dzięki wsparciu RPO WSL Dworku Kossaków. We wtorek odbędzie się tam konferencja i prezentacja projektów z obszaru kultury i turystyki, realizowanych przy wsparciu unijnym. Przewidziano też konferencje adresowane do przedsiębiorców a poświęcone programowi współpracy transgranicznej Polski z Czechami.

Województwo śląskie dotychczas najbardziej skorzystało z regionalnego Programu Operacyjnego oraz z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Do tej pory w ramach RPO WSL przewidzianego na lata 2007-2013 samorząd woj. śląskiego podpisał blisko 2300 umów o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 4 mld zł. Do rozdysponowania jest jeszcze w sumie 167,77 mln euro w 9 nieogłoszonych jeszcze konkursach. Największym zainteresowaniem wnioskodawców cieszą się projekty związane edukacją, zdrowiem, transportem i ochroną środowiska. Z kolei w ramach programu Kapitał Ludzki do realizacji w województwie śląskim przyjęto już 1799 projektów na łączną kwotę 1,4 mld zł.

Targi zorganizował Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach. (PAP)

anp/ lun/ mki/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne