REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Skala zrzutu ścieków większa, niż myślano

2022-12-01 07:01
publikacja
2022-12-01 07:01

Skala zrzutu ścieków do Odry jest większa, niż myślano. Wydano aż 751 pozwoleń – ustaliła "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że rząd mówił o 500.

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Skala zrzutu ścieków większa, niż myślano
Katastrofa ekologiczna na Odrze. Skala zrzutu ścieków większa, niż myślano
fot. Marek Lapis / / Forum

"751 pozwoleń wodnoprawnych wydano na zrzut ścieków do Odry i jej dopływów, głównie Kłodnicy. Aż 70 proc. z nich wydały samorządy, a Wody Polskie 230" – wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury, które poznała "Rzeczpospolita".

Gazeta informuje, że tylko jeden wniosek o pozwolenie na bezpośredni zrzut ścieków do Odry został zaopiniowany negatywnie.

Z rządowego raportu na temat przyczyn katastrofy wynika, że to właśnie ogromne ilości ścieków wprowadzanych do Odry spowodowały latem śmiertelne zasolenie rzeki i stały się główną przyczyną jednej z największych katastrof ekologicznych w Polsce. Duże zasolenie doprowadziło do rozrostu chlorofilu i wyrzutu zabójczych dla ryb toksyn – padło ich co najmniej 249 ton.

"Rz" wskazuje, że eksperci rządowej komisji stwierdzili, że to nie niekontrolowany wyciek zanieczyszczeń z pobliskich przedsiębiorstw był tego powodem, ale ilość i stężenie ścieków, na które wydano pozwolenia. Rządowa komisja podawała, że pozwolenia na zrzuty ścieków ma ok. 500 podmiotów. Jak wynika z listy ministra infrastruktury, którą poznała "Rzeczpospolita", pozwoleń jest znacznie więcej, jednak znaczna część dotyczy zgody na zrzuty wód opadowych czy roztopowych, także z dróg, które zimą się soli. Jak wyjaśnia gazecie resort klimatu i środowiska, "W ocenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie można stwierdzić, że zrzuty wód opadowych przyczyniły się do zasolenia Odry".

"Co mówi nam o Odrze lista pozwoleń? Że wbrew powszechnej opinii to nie tylko przemysł zanieczyszcza rzekę, ale i gminy, wspólnoty mieszkaniowe i osiedla, które zrzucają do Odry lub jej dopływów ścieki – jak m.in. Gliwice, Ruda Śląska, Czernica, Oława, Wrocław czy Głogów, a nawet wrocławski ogród zoologiczny. Pozwolenia na zrzuty przemysłowe ma m.in. Szczeciński Park Przemysłowy, Elektrownia Dolna Odra – PGE GiEK SA, Carlsberg Supply Company Polska, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, Energetyka z Lubina, The Lorenz Bahlsen Snack World" - pisze gazeta.

Dziennik zaznacza, że kontrole zaczęto przeprowadzać dopiero po katastrofie, zaś Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznaje, że w niektórych przypadkach doszło do "naruszenia warunków pozwoleń".(PAP)

reb/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (12)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Ściema! Donek wykrył pisowską rtęć to jest rtęć a nie żadne tam zrzuty samorządów czy przemysłu!!! Cała prawda całą dobę ! Kiedy przedstawiciele zagranicznych laboratoriów w końcu ujawnią na antenie słusznej tv , że kaczor ich zastraszył i dlatego nie ujawnili rtęci w próbkach???
niederfurzdorf
Gdzie jest rtęć??????????????
samsza
XXI wiek, a oni nadal drogi solą!
szprotkafinansjery
Wiadomo od dawna, ze Rzepa to taka luksusowa rządowa gadzinówka, ale sugerowanie, ze zimowe wody roztopowe spowodowały zasolenie Odry w sierpniu to niezły odlot. :D

Tak jak przewidywano, rząd zwali wszystko na samorządy. I patrzajcie, śniecie ryb na Dolnym Śląsku spowodowały zrzuty ścieków w Szczecinie i Głogowie!
lpg_plus_benzyna
Pis to rzeczywiście jedyna partia, która dotrzymuje słów - "Polska w ruinie". Dla swoich koryto, dla Ukraińców darmowe kanikuły i darmowa opieka medyczna all inclusive, a Polacy mają na nich harować za miskę ryżu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
marok
To nie pisowski elektorat mieszka przy Odrze.
szprotkafinansjery
Może jeszcze napiszesz, że w Ukrainie, a nie na Ukrainie?! ;)
infinityhost
A to nie mogły te firmy robić tak jak zwykły Kowalski i pchać to wszystko do kibla(oczywiście przemysłowego)? Widzę niszę na rynku! xD

Powiązane: Katastrofa ekologiczna na Odrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki