Katastrofa demograficzna na wschodzie Niemiec

Wyniki badań opublikowanych w czwartek przez renomowany instytut zajmujący się gospodarką obrazują katastrofę demograficzną w byłej NRD. Naukowcy sądzą, że w najbliższych latach sytuacja jeszcze się pogorszy.

Görlitz
Görlitz (Forum)

Z raportu drezdeńskiej filii Instytutu Badań nad Gospodarką (ifo) wynika, że w niemieckich krajach związkowych, które niegdyś tworzyły NRD mieszka obecnie 13,9 mln osób. Mniej więcej tyle, ile w 1905 roku. W chwili zjednoczenia Niemiec (1990 r.) było to 16,6 mln osób.

Exodus rozpoczął się jednak znacznie wcześniej - w latach 50. XX wieku, przed budową muru berlińskiego. W 1950 roku liczba ludności komunistycznych Niemiec wynosiła 18,3 mln. 30 lat po zjednoczeniu mieszkańców Wschodu wciąż kuszą lepsze zarobki i wyższy poziom życia na Zachodzie. W związku z tym ifo prognozuje dalsze wyludnianie się tego rejonu RFN, co bezterminowo oddala cel kolejnych rządów, jakim jest zrównanie pod względem gospodarczym obu części kraju. W najbliższych 15 latach liczba mieszkańców Wschodu skurczy się o kolejne 12 proc.

"Obszary wiejskie dosłownie się wykrwawiają" - alarmuje autor raportu Felix Roesel. "Rozziew w dochodach i poziomie bezrobocia między Wschodem a Zachodem co prawda jest coraz mniejszy, ale dysproporcja w liczbie ludności wzrasta" - dodaje. Zwraca przy tym uwagę, że na terenie "starej" Republiki Federalnej żyje obecnie najwięcej ludzi w jej historii - 68,7 mln. Zdaniem Roesla, gdyby dynamika wzrostu demograficznego była podobna w obu częściach Niemiec, to miasta takie jak Drezno, czy Lipsk miałyby powyżej 1 mln mieszkańców. Tymczasem w rzeczywistości mają ich po około 550 tys.

Konsekwencją wyludniania się wschodnich landów są coraz dotkliwsze braki siły roboczej. Jak przewidują badacze ifo, w 2030 roku w niektórych regionach byłej NRD liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o 30 proc. w porównaniu ze stanem obecnym.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ az/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 32 pluto85md

Czemu na forum skupiacie sie nad trywialnym "za czyjegi rzadu wyjechalo 3 miliony emigrantow", sprawa jest banalnie prosta. Emigranci wyjechali w pierwszych latach po wstapieniu do UE. I nie wazne kto wtedy rzadzil, czy kto by rzadzil. Byloby tak samo. Miedzy 2004 a 2006 wyjechalo 60% obecnych emigrantow zyjacych w krajach UE i oni nigdy tu nie wroca do pracy, byc moze wroca na emeryture.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
45 31 mith21

U nas propaganda nie lubi jak się jej przypomina o kosztach dla przyszłych pokoleń.

! Odpowiedz
66 51 jkendy

..a u nas ilość ludzi w wieku produkcyjnym nie spadnie do 30%? Przecież jest całkiem podobnie tylko, że miliony wyjechały do innych krajów. A do tego te 30% będzie spłacało miliardowe długi zaciągnięte przez rządzących na szkodliwe programy rozdawnictwa i propagandy.

! Odpowiedz
49 73 jacyna2017

Smutny kolego - za czyich rządów wyjechały te miliony - czyż nie PO? Dla pocieszenia - z UK w ostatnich latach więcej wraca niż wyjeżdża. Co do rozdawnictwa - lepiej inwestować w ludzi i rynek w kraju niż wypompowywać latami milardy przez karuzele VAT etc. To Cię nie martwiło?

! Odpowiedz
81 46 gregory67 odpowiada jacyna2017

Co za pierdoły ,lepiej jest dać 1000 a nie 500 .Jeśli masz dzieci to kup każdemu po mieszkaniu na kredyt ,nie inwestuj w ich edukację .Bedą chwalić jaki tata z mamą dobrzy tylko co będzie dalej.Nie sądziłem ,że dożyję takiego czasu gdzie banda z niziołkiem żoliborskim będzie rozdawać pieniądze moje a splendor zbierać na swoje konto.Wychowałem i wykształciłem troje dzieci bez takich programów . Nawet moja 80-cio letnia matka nie rozumie tego rozdawnictwa .
Ten rząd to dno .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 45 jacyna2017 odpowiada gregory67

Jeszcze raz - z rozdawnictwem trzeba uważać, ale nie rozumiem, stąd pytanie, dlaczego ta sama (Twoja jak piszesz) kasa wypompowywana latami za granicę jakoś 'wykształconych' nie martwiła, a teraz w postaci 500+ powoduje frustracje. Chyba TVN nie podał do wierzenia więc nie bolało?

! Odpowiedz
47 21 _jasko odpowiada jacyna2017

Nie wystarczy oglądać rządową TVP, by wypowiadać się publicznie. Kiedy weszliśmy do UE? Od kiedy mogliśmy podejmować pracę np. w UK czy Irlandii? Od kiedy w Niemczech? Dla wytłumaczenia - "z UK w ostatnich latach więcej wraca niż wyjeżdża" - no dlaczego? Do Niemiec Polacy aktualnie nie wyjeżdżają?
VAT VATem, to za PO/PSL Polska miała zdecydowanie najwyższy skumulowany wzrost PKB w Unii.
Co do rozdawnictwa - aby trwale (nie tylko koniunkturalnie) ograniczyć bezrobocie, należny zmniejszyć koszty pracy: zwiększyć kwotę wolną od podatku (było obiecane), rewaloryzować progi podatkowe. To Cię nie martwi?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
47 1 gregory67 odpowiada _jasko

Nic dodać nic ująć .

! Odpowiedz
55 4 gregory67 odpowiada jacyna2017

TVN ? Szkoda ,że Kurski (to wzorcowe kanalia udowodnił to wypowiedziami na temat swego ,,kolegi" Ziobry poniżając go tylko po to by kaczor go przyjął do swej sitwy.) sprowadził TVP do poziomu chamskiej propagandówki .Nie ma alternatywy dla TVN ,Polsat też zaczął lizać tyłek władzy bo Solorz potrzebuje koncesje na swe inne biznesy.
Nie uważam by ktoś mnie okradał gdy robię zakupy np w zachodnim markecie ,to takie samo polskie firmy pracują na zachodzie ,to są działalności gospodarcze ,kapitał musi krążyć .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 26 siunek

Może uda się powrót Obodrytów i Wieletów...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil