Z Karty Dużej Rodziny korzysta ponad 690 tys. domów

Kartę Dużej Rodziny ma już ponad 690 tys. rodzin wielodzietnych - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Dodała, że w ostatnich miesiącach nie tylko powiększyła się liczba jej posiadaczy, ale także grono partnerów oferujących zniżki.

(fot. Krystian Maj / YAY Foto)

"Pod koniec 2016 r. firm i instytucji, z którymi mieliśmy podpisane umowy, było około 1,5 tys. Dziś kartę honoruje 5,2 tys. podmiotów w prawie 22,2 tys. miejscach" podkreśliła minister Rafalska.

Zwróciła uwagę, że z jednej strony to rezultat skutecznej promocji, z drugiej zaś efekt przekazania od 2017 r. zadania pozyskiwania nowych partnerów wyłonionej w drodze konkursu organizacji pozarządowej - Związkowi Dużych Rodzin Trzy Plus.

Minister przypomniała, że od 1 stycznia rozszerzono krąg osób uprawnionych do Karty Dużej Rodziny. O jej przyznanie mogą ubiegać się nie tylko członkowie rodzin, którzy w chwili składania wniosku wychowują co najmniej troje dzieci, ale również rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.

"Co mnie szczególnie cieszy, z szerokiego pakietu zniżek i ulg ustawowych skorzystać mogą teraz także osoby starsze. W pierwszym kwartale tego roku wydaliśmy już około 205 tys. Kart Dużej Rodziny dla rodziców, którzy kiedykolwiek mieli co najmniej trójkę dzieci" poinformowała szefowa MRPiPS.

Minister przypomniała także o możliwości korzystania z usługi za pomocą aplikacji. "Dzięki wprowadzonym zmianom Karta Dużej Rodziny stała się bardziej przyjazna i atrakcyjna dla jej użytkowników. Teraz mogą oni szybko wyszukać najbliższy punkt oferujący zniżki w ramach karty. Dzięki aplikacji użytkowanie karty jest możliwe od razu po jej przyznaniu, bez konieczności oczekiwania na wydruk plastikowego nośnika" podkreśliła.

Dodała, że dzięki aplikacji program stał się atrakcyjny nie tylko dla użytkowników kart, ale również dla obecnych i przyszłych partnerów. "Do tej pory wydaliśmy już 399 tys. mobilnych kart KDR" wskazała.

Z danych MRPiPS wynika, że kartę ma 690,8 tys. rodzin wielodzietnych, w tym 503,5 tys., które mają obecnie na utrzymaniu co najmniej troje dzieci oraz 187,3 tys. rodzin, którzy wnioskowali o KDR na zasadach obowiązujących od nowego roku.

Kartę w wersji tradycyjnej ma 2,33 mln osób, w tym 1,07 mln rodziców i 1,26 mln dzieci. Resort rodziny zaznacza, że jest to wzrost o 232,7 tys. w porównaniu do 31 grudnia 2018 r. Z kolei kartę w wersji elektronicznej ma 399 tys. osób, w tym 212 tys. rodziców i 187 tys. dzieci.

Najwięcej kart wydano w województwach: mazowieckim (14,65 proc. ogółu wydanych), małopolskim (12,03 proc.), śląskim (9,81 proc.) i wielkopolskim (9,43 proc.), a najmniej w opolskim i w lubuskim (2,06 proc.).

Według szacunków MRPiPS rodzin, które kiedykolwiek miały na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, jest około 574 tys., a tych, które obecnie mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci - około 523 tys.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej. Obecnie KDR honoruje około 5 tys. partnerów w ponad 22 tys. punktów w całej Polsce.

Występując o Kartę Dużej Rodziny, jednocześnie o kartę tradycyjną i elektroniczną, członkowie rodzin wielodzietnych nie ponoszą opłat za jej wydanie.

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom i małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.

Autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne