Karta wielowalutowa w PKO BP – plastik z autopilotem

analityk Bankier.pl

Jedną z najważniejszych zalet kart płatniczych jest międzynarodowy zasięg. Korzystanie z plastikowego pieniądza za granicą bywa jednak kosztowne, zwłaszcza gdy karta zasilana jest z rachunku w złotych i konieczne jest przewalutowanie. Problem dodatkowych kosztów rozwiązać może tandem – konto walutowe i plastik, który automatycznie przełącza się pomiędzy rachunkami.

Klienci PKO Banku Polskiego korzystający z oferty bankowości osobistej od niedawna mogą zamówić wielowalutową kartę Mastercard. Produkt ma przynieść ulgę portfelowi na dwa sposoby. Po pierwsze, nie trzeba posiadać osobnej karty do zakupów w kraju i za granicą – ten sam plastik podłączony jest do ROR (w pakiecie Aurum lub Platinium II) oraz kont w innych walutach. Po drugie, pozwala pominąć koszty związane z przewalutowaniem transakcji.

Karta wielowalutowa może być podłączona do konta w euro, funtach lub dolarach
Karta wielowalutowa może być podłączona do konta w euro, funtach lub dolarach (fot. Farina6000 / YAY Foto)

Jedna karta, wiele walut

Zwykła karta debetowa połączona z rachunkiem w złotych dobrze spełnia swoje zadanie jako narzędzie płatności w Polsce. Jeśli korzystamy z niej za granicą, kwota transakcji przeliczana jest na złote, w zależności od typu karty i wydawcy, po kursie organizacji płatniczej lub stosowanym przez bank. Nierzadko tej operacji towarzyszy jeszcze dodatkowa prowizja. W efekcie zakup kosztuje o kilka procent więcej, niż gdybyśmy opłacili go np. samodzielnie zakupioną gotówką po kursie „kantorowym”.

Karta wielowalutowa ma w takich sytuacjach zdecydowaną przewagę. Jeśli płacimy nią np. we Włoszech, bank rozpoznaje, że transakcja dokonywana jest w euro i pobiera środki nie z podstawowego konta w złotych, ale z podłączonego konta walutowego w euro. W ten sposób z rachunku pobierana jest dokładnie taka kwota, jaka widnieje na sklepowym paragonie, bez jakichkolwiek opłat czy dodatkowych kosztów ukrytych w kursie walutowym używanym przez bank.

Podczas zakupów warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, czy sprzedawca nie proponuje nam opcji dynamicznej zmiany waluty (DCC). Jeśli na terminalu pojawia się pytanie, czy chcemy płacić w złotych, należy wybrać opcję „nie”.

Konta walutowe pomagają utrzymać porządek w finansach

Korzystanie z pakietu rachunków połączonych z kartą wielowalutową wymaga niewielkiej zmiany w podejściu do zarządzania finansami. Unikamy jednak w ten sposób niespodzianek na wakacyjnych wojażach.

Oddzielenie bieżących domowych finansów od walutowych funduszy ma także inne zalety. Odkładając regularnie oszczędności na osobnym rachunku w obcej walucie, zmniejszamy pokusę sięgnięcia po rezerwy i uśredniamy kurs zakupu, uniezależniając się od wahań rynku. Za jednym zamachem tworzymy też budżet – pieniądze zebrane na wyodrębnionym koncie można potraktować jako fundusz celowy (np. na wakacje) ułatwiający utrzymanie dyscypliny wydatków.

Co proponuje PKO BP?

W PKO BP wielowalutowy Mastercard dostępny jest dla klientów korzystających z pakietów skierowanych do osób zamożniejszych. Konto Aurum jest bezpłatne, jeśli regularne wpływy na rachunek w miesiącu przekraczają 9 tys. zł, a Platinium II – 20 tys. zł. Brak opłat można zapewnić również w inny sposób, przechowując w banku co najmniej 150 tys. zł (pakiet Aurum) lub 250 tys. zł (Platinium II).

Karta może zostać połączona z rachunkami prowadzonymi w euro, dolarze amerykańskim i funcie brytyjskim. Podpięcie plastiku odbywa się w serwisie bankowości internetowej, podczas wizyty w oddziale lub poprzez infolinię. W aplikacji IKO można zarządzać limitami karty i sprawdzić salda poszczególnych kont.

Wydanie karty i korzystanie z niej jest darmowe. Bezpłatne są również wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą. W ramach promocji, do końca 2017 r., bank nie pobiera także opłat za prowadzenie rachunków walutowych, które zostaną połączone z wielowalutowym plastikiem. Klienci bankowości osobistej otrzymują zatem pełen pakiet usług, który pozwoli sporo zaoszczędzić na wakacyjnych wyjazdach.

Advertisement

Michał Kisiel

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 esteban02

Kolejne ułatwienie! Często jeżdże za granicę. To na pewno mi ułatwi życie

! Odpowiedz
0 0 sjek

super opcja z tym, dobrze pomysleli

! Odpowiedz
15 7 ~olo

A spread pewnie kosmiczny.

! Odpowiedz
9 19 ~Ala

Pekao S.A ma taka kartę od dawna i to dla wszystkich Klientow nie tylko premium....

! Odpowiedz
7 12 ~Podpis

Pekao SA ma taką kartę od dwóch lat... ING i PKOBP dopiero teraz sie obudzili....

! Odpowiedz
1 12 ~Klient

A co po 2017 ile bedzie kosztowac konto EUR w PKOBP?

! Odpowiedz
8 9 ~Janusz

W ING karta wielowalutowa jak i latwosc obslugi, kantor jest LEPSZY O 200%

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne