REKLAMA

Karolinka 2.0 zawita do uzdrowisk? PGG chce dostarczać ekogroszek kolejnym gminom

2023-02-16 09:24
publikacja
2023-02-16 09:24

Polska Grupa Górnicza, która ponad rok temu rozpoczęła pilotażową produkcję paliwa węglowego o obniżonej emisyjności, chce rozszerzyć jego dostawy na kolejne gminy, np. uzdrowiska. Badania potwierdziły, że emisja zanieczyszczeń z tego paliwa jest mniejsza nawet o połowę – wynika z danych PGG.

Karolinka 2.0 zawita do uzdrowisk? PGG chce dostarczać ekogroszek kolejnym gminom
Karolinka 2.0 zawita do uzdrowisk? PGG chce dostarczać ekogroszek kolejnym gminom
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Chodzi o ekogroszek Karolinka, który powstaje z wyselekcjonowanych węgli z dodatkiem antysmogowym w postaci tzw. blue coal – błękitnego węgla, czyli węgla odgazowanego, bezdymnego.

W zeszłym roku w programie testowym wyprodukowano ok. 15 tys. ton tego paliwa. W tym roku PGG zamierza dostosować wielkość produkcji do zainteresowania i dostępnych komponentów. Na razie program ma charakter pilotażowy i jest adresowany głównie do samorządów. Przedstawiciele PGG liczą m.in. na zainteresowanie gmin uzdrowiskowych.

Jak podała w czwartek PGG, w ostatnich miesiącach w ramach programu Karolinka 2.0 eksperci Instytutu Paliw i Energii w Zabrzu przebadali efekty stosowania tego paliwa w warunkach naturalnej eksploatacji – pomiarów dokonywano przez kilka miesięcy na urządzeniach grzewczych w szkołach i przedszkolu w gminach Bojszowy, Kuźnia Raciborska i Wałcz. Chodziło o sprawdzenie, czy faktycznie – jak zakładali twórcy nowego paliwa – jego emisyjność jest mniejsza co najmniej o 30 proc.

„Wyniki badań nie tylko potwierdziły wcześniej rozpoznane właściwości ekogroszku Karolinka, ale znacznie przekroczyły oczekiwania technologów odpowiedzialnych za produkcję tej mieszanki paliwowej. Okazało się, że unikalna kompozycja węgli z kopalń PGG i tzw. błękitnego paliwa, stosowana w normalnych warunkach eksploatacyjnych, może przyczynić się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń nawet o blisko 50 proc.” – powiedział w czwartek PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski.

Wśród cech nowego ekogroszku przedstawiciele PGG – na podstawie dokonanych badań – wymieniają też m.in. większą wydajność. Oznacza to, że przy mniejszym zużyciu paliwa można produkować więcej ciepła. Ponadto, paliwo Karolinki lepiej się zapala i stabilnie pali.

„PGG planuje kontynuację programu Karolinka 2.0 i zaproszenie do udziału kolejnych podmiotów zużywających paliwa węglowe. Szczególnie liczymy na udział gmin uzdrowiskowych” – powiedział Głogowski.

Technologia produkcji ekogroszku Karolinka powstała wspólnie z Instytutem Technologii Paliw i Energii w Zabrzu w 2020 r. Produkcja została uruchomiona w 2021 r. w należącym do PGG Zakładzie Produkcji Ekopaliwa w Woli w powiecie pszczyńskim. Pierwsze partie Karolinki trafiły na rynek pod koniec 2021 r., a w pierwszych dniach stycznia ub. roku rozpoczęła się sprzedaż tego produktu w e-sklepie PGG.

Produkt zapewnia – według informacji PGG – co najmniej 30-procentową wobec tradycyjnego ekogroszku redukcję zanieczyszczeń, w tym pyłów PM2,5 i PM10, benzo(a)pirenu oraz WWA (silnie rakotwórczych, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych). Ilość dymu z komina ma być ograniczona do minimum. Udział w mieszance tzw. błękitnego węgla wynosi ok. 15 proc. Produkt można stosować niezależnie od klasy kotłów – zarówno w tych starej generacji, jak i najnowszych, automatycznych.(PAP)

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki