REKLAMA

Karetki jadą nie tam, gdzie trzeba

2016-10-25 04:16
publikacja
2016-10-25 04:16

Rocznie w Polsce odnotowuje się 90 tys. przypadków udaru. Z raportu NIK wynika, że co trzeci pacjent z udarem mózgu jest wieziony do szpitala, w którym nie otrzymuje fachowej pomocy.

fot. / / Bankier.pl

NIK badała leczenie udarów w dwudziestu szpitalach od stycznia 2013 r. do września 2015. "Wnioski: stworzone w ciągu ostatnich kilkunastu lat oddziały udarowe są dobrze wyposażone i chorzy mają tam dobrą opiekę. Pomoc jest udzielana szybko i fachowo" - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wszystkich oddziałów udarowych jest w kraju 174. "Niestety, co trzeci chory zamiast na oddział udarowy trafia na neurologię albo i jeszcze gorzej, bo na internę. Tam pomoc nie jest już ani tak fachowa, ani szybka, ani skuteczna" - pisze gazeta.

Skutki braku szybkiej i fachowej pomocy sprawiają, że wyniki leczenia udarów w Polsce są gorsze niż w rozwiniętych krajach Zachodu.

Odsetek zgonów spowodowanych udarami w Polsce wynosi 17 proc. Dla porównania we Francji to zaledwie 6 proc., w Czechach niecałe 10 proc.

"Jeszcze dwie dekady temu umierał prawie co drugi chory dotknięty udarem mózgu. Dziś umiera mniej niż co trzeci. Odnotowaliśmy więc znaczący postęp" - powiedziała w wypowiedzi dla "GW" prof. Danuta Ryglewicz krajowy konsultant w dziedzinie neurologii. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Obywatel
Mam pytanie dlaczego prywatne karetki jeżdżą tylko w dni robocze ? Podobno tak kontrakt jest podpisany z NFZ .Czy to nie dziwne ? W dni świąteczne pracuje tylko pogotowie "państwowe ".Dla mnie jest to dziwny układ porównywalny z przekrętem .Piszę z Dębicy i sam osobiście mogłem tego doświadczyć .

Powiązane: Ochrona zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki