REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kapitał ucieka z Europy. Na Wall Street bez większych spadków

Krzysztof Kolany2023-03-15 21:27główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-03-15 21:27

Po raz kolejny sprawdza się stare powiedzenie, że gdy Ameryka kichnie, to reszta świata łapie grypę. Tym razem zaraza dotknęła przede wszystkim Europę, gdzie inwestorzy obawiają się upadku banku Credit Suisse.

Kapitał ucieka z Europy. Na Wall Street bez większych spadków
Kapitał ucieka z Europy. Na Wall Street bez większych spadków
fot. JJFarq / / Shutterstock

Jeszcze na początku tygodnia rynki finansowe analizowały przede wszystkim ryzyko związane z upadkiem kalifornijskiego Silicon Valley Bank oraz możliwość plajty kolejnych mniejszych i średnich banków w Stanach Zjednoczonych.  Jednak głównym punktem zapalnym szybko stała się Europa, gdzie doszło do istnego pogromu na akcjach Credit Suisse.  Akcje jednego z dwóch największych banków w Szwajcarii przeceniono o 24%, a notowania CDS-ów sugerują wysokie ryzyko bankructwa.

- Credit Suisse to nie jest tylko problem Szwajcarii, to problem globalny - wyjaśnił główny ekonomista firmy Capital Economics Andrew Kenningham cytowany przez PAP. - Problem Credit Suisse rodzi pytania o to, czy zaczyna się "kryzys o zasięgu światowym" jak w 2008 roku - dodał.

W efekcie główne indeksy giełdowe w Europie zakończyły środową sesję spadkiem o ponad 3% (FTSE, DAX, CAC40) lub nawet przeszło 4% (IBEX35, FTSE MIB).  Po otwarciu rynku kasowego w Nowym Jorku wydawało się, że także Wall Street przyłączy się do europejskiej wyprzedaży. Ale tak się nie stało.

Owszem, gdy giełdy na Starym Kontynencie kończyły handel, S&P500 zniżkował aż o 2%. Ale gdy tylko Europejczycy poszli do domu, to Amerykanie zaczęli odrabiać straty. Ostatecznie S&P500 oddał tylko 0,70% i zakończył dzień na poziomie 3 891,93 pkt. Dow Jones poszedł w dół o 0,87%, finiszując  z wynikiem 31 874,57 pkt. Nasdaq zdołał nawet zakończyć sesję ponad kreską, zyskując 0,05% i osiągając wartość 11 434,05 pkt.

Perspektywa obniżek stóp procentowych w Fedzie wsparła notowania wysoko wycenianych akcji technologicznych gigantów. Notowania Microsoftu poszły w górę o 1,8%, Alphabetu o 2,3%, a Mety o blisko 2%. Stąd wynikała relatywna siła Nasdaqa. Z drugiej strony wciąż mocno taniały akcje amerykańskich banków.  Walory JP Morgan Chase poszły w dół o 4,7%, Morgan Stanley o 5,1%, a Citigroup o 5,4%. To jednak nic przy niemal 13-procentowej przecenie akcji mniejszych banków. Kurs PacWet Bancorp  poszedł w dół o prawie 13%, a First Republic Bank o ponad 21%.

Arcyciekawe rzeczy działy się także w innych segmentach rynku finansowego. Kurs EUR/USD poszedł w dół o ponad 1,4% i w trakcie dnia zaliczał największy sesyjny spadek od pamiętnej wiosny 2020. Najwyraźniej kapitał w panice uciekał z Europy i nie zniechęcała go nawet rewolucyjna zmiana oczekiwań względem polityki Rezerwy Federalnej. O ile jeszcze tydzień temu inwestorzy spodziewali się, że na marcowym posiedzeniu Fed podniesie stopy o 50 pb., tak teraz rynek jest rozdarty prawie pół na pół wobec scenariusza braku podwyżki lub ruchu tylko o 25 pb. Co więcej, do końca roku oczekiwane jest cięcie stopy funduszy federalnych w wymiarze ok. 100 pb.!

Kolejny dzień z rzędu potężną zmienność notowano na zwykle spokojnym rynku amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowność 2-letnich Treasuries zaliczyła spadek aż o 30 pb. i znalazła się na poziomie 3,92%. Przypomnijmy, że jeszcze tydzień temu przekraczała 5% i była najwyższa od 2007 roku. 10-letnie obligacje rządu USA odnotowały spadek dochodowości o 17 pb., do poziomu 3,47%. Spadek rentowności sygnalizuje wzrost ceny rynkowej obligacji o stałym kuponie.

W kontekście globalnej ucieczki kapitału od ryzyka nie sposób nie odnotować sytuacji na ryku złota. Pomimo gwałtownego umocnienia USD dolarowe ceny kruszcu znów poszły w górę i w trakcie środowej sesji sięgały nawet 1940 USD/oz. Licząc w euro (1838 €/oz) były to już ceny bliskie nominalnego rekordu wszech czasów z kwietnia 2022 roku.

W tym wszystkim jedyną dobrą wiadomością jest głęboki spadek notowań ropy naftowej. Ropa Brent w środę kosztowała nawet 72 USD za baryłkę i była najtańsza od grudnia 2021 roku.

W cieniu problemów sektora bankowego i ogólnej rynkowej wyprzedaży ryzykownych aktywów bez większego echa przeszły dość istotne raporty makroekonomiczne z USA. Lutowe statystyki cen producentów (PPI) zaliczyły nieoczekiwany spadek o 0,1% względem stycznia, choć rynkowy konsensus zakładał ich wzrost o 0,3% mdm. W rezultacie roczna inflacja PPI obniżyła się do 4,6% wobec 5,7% w styczniu. To woda na młyn dla narracji zakładającej „gołębi” zwrot w polityce Fedu.

Kiepsko, aczkolwiek bez tragedii i zgodnie z oczekiwaniami, wypadły statystyki sprzedaży detalicznej, która w lutym w ujęciu nominalnym obniżyła się o 0,4% mdm po sensacyjnym wzroście o 3,2% mdm ze stycznia (po korekcie z 3,0%). Negatywnie zaskoczył za to wskaźnik NY Empire State mierzący koniunkturę przemysłową w okręgu nowojorskim. Indeks ten zaliczył spadek z -5,8 pkt. do -24,6 pkt. przy oczekiwaniach rzędu -7,9 pkt.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (12)

dodaj komentarz
simonsoft8
londyńskie gazeta piszą że JP Morgan pożyczył dwa tryliony dolarów z Fedu
anty12
LOL daj linka do tych trylionow :D
jenak
Ktoś, kto otworzył bryk Fit for Fifty Fransa, przeciera oczy, następnie uszczypnie się z 3 razy, czy aby na pewno i wieje, pukając się w czółko.
polonu
nie spuszczał paliwo na tego drona a hydrol z układu hamulcowego i trochę boryga siknął mu w kamerę . teraz będą cyrki bo jak się pokaże jankeski samolot to spadnie jak kawka do wody . każdy jeden , może jeszcze raz spróbują ale raczej nie= niech jankesi wyślą z Rumuni myśliwce będzie starcie , w powietrzu walka powietrzna o Krym nie spuszczał paliwo na tego drona a hydrol z układu hamulcowego i trochę boryga siknął mu w kamerę . teraz będą cyrki bo jak się pokaże jankeski samolot to spadnie jak kawka do wody . każdy jeden , może jeszcze raz spróbują ale raczej nie= niech jankesi wyślą z Rumuni myśliwce będzie starcie , w powietrzu walka powietrzna o Krym puszczą ? czekamy , tylko nie wysyłać Rumunów
itso_battlestar_point_g
Sofizmat (z gr. σόφισμα sóphisma – wybieg, wykręt)[1][2], czyli sztuka „wykręcania kota ogonem”, jest to nazwa funkcjonująca w co najmniej trzech znaczeniach:

zwodniczy „dowód” matematyczny, pozornie poprawny, lecz faktycznie błędny, zawierający rozmyślnie wprowadzony błąd logiczny, trudny do wykrycia na pierwszy rzut
Sofizmat (z gr. σόφισμα sóphisma – wybieg, wykręt)[1][2], czyli sztuka „wykręcania kota ogonem”, jest to nazwa funkcjonująca w co najmniej trzech znaczeniach:

zwodniczy „dowód” matematyczny, pozornie poprawny, lecz faktycznie błędny, zawierający rozmyślnie wprowadzony błąd logiczny, trudny do wykrycia na pierwszy rzut oka;

wypowiedź lub sformułowanie, w którym świadomie został ukryty błąd rozumowania nadający pozory prawdy fałszywym twierdzeniom;

wszelka próba dowiedzenia swoich racji, bez względu na poprawność logiczną przedstawionej argumentacji.
polonu
jakoś w Chinach czy Rosji nie widzą tego Amerykańskiego kichania ,
od_redakcji
USA twierdzi, że Rosyjskie odrzutowce spuściły paliwo na drona USA. Przypomina mi to, jak by pies obsikał hydrant.
zoomek
I dlatego konieczne jest odejście od tej kiły nazywanej dolar.
A tak łamią swoją konstytucję:
https://www.bitchute.com/video/CvgTURHOeLCC/
pół minuty
tomkooo
prosto w objecia zamordyzmu chinskiego albo ruskiego ? dziekuje to juz wole buta usa, pod ktorym zyje sie nam calkiem znosnie

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki