REKLAMA

Kanclerz Merkel przed odejściem z urzędu uda się do Kijowa

2021-08-09 17:00
publikacja
2021-08-09 17:00
Kanclerz Merkel przed odejściem z urzędu uda się do Kijowa
Kanclerz Merkel przed odejściem z urzędu uda się do Kijowa
fot. HANNIBAL HANSCHKE / / Reuters

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która była mediatorem w kryzysie pomiędzy Kijowem a Moskwą, na kilka tygodni przed opuszczeniem stanowiska uda się na Ukrainę - poinformował w poniedziałek urząd prezydenta tego kraju.

Do wizyty Merkel dojdzie na krótko przed obchodami 30. rocznicy niepodległości Ukrainy i pierwszym zorganizowanym przez Kijów forum poświęconym aneksji Krymu przez Rosję.

"Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma zamiar udać się na Ukrainę 22 sierpnia" - napisał na swoim profilu na Facebooku Serhij Nikiforow, rzecznik prasowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Przekazał też, że tematami rozmów będą kwestie bezpieczeństwa i stosunków dwustronnych.

Niemcy są jednym z głównych popleczników Ukrainy w kryzysie między nią a Rosją, związanym z rosyjską aneksją Krymu w 2014 roku i wojną z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju, w której zginęło 13 tys. ludzi.

Niemcy i Francja są mediatorami w tzw. formacie normandzkim, mającym na celu znalezienie wyjścia z konfliktu, choć od lat negocjacje znajdują się w martwym punkcie.

23 sierpnia, dzień po wizycie kanclerz Niemiec, Ukraina przyjmuje przywódców Polski, Łotwy i Litwy, aby na pierwszym takim forum omówić sprawy związane z aneksją Krymu.

Wizyta kanclerz Merkel, która po 16 latach rządów odejdzie ze stanowiska po wrześniowych wyborach parlamentarnych, ma też na celu uspokojenie Kijowa w kwestii budowy gazociągu Nord Stream 2.

Po lipcowym porozumieniu między Niemcami a USA gazociąg ten ma wkrótce zostać ukończony i będzie dostarczać rosyjski gaz do Europy z pominięciem terytorium Ukrainy, co oznacza dla Kijowa znaczne straty finansowe związane z tranzytem tego surowca. (PAP)

jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki