REKLAMA

Kanały TV tylko w pakietach? UOKiK sprawdzi praktyki nadawców

2020-09-17 09:32
publikacja
2020-09-17 09:32
fot. Ellyy / Shutterstock

UOKiK sprawdzi w postępowaniu wyjaśniającym, czy sprzedaż pakietów programów telewizyjnych operatorom, w tym sieciom kablowym, przez nadawców nie ogranicza konkurencji oraz czy nadawcy nie wykorzystują pozycji rynkowej na rynku reklamy - podał Urząd.

Jak podano w komunikacie Urzędu, do UOKiK napływają liczne skargi, w szczególności operatorów telewizyjnych, na sposób sprzedaży programów przez nadawców, a wszczęcie postępowania poprzedziły spotkania i konsultacje z różnymi podmiotami działającymi na rynku. Operatorzy zwracali uwagę, że nie mają możliwości wyboru pojedynczych programów, lub ich zakup jest ekonomicznie nieopłacalny i stąd muszą nabywać je w pakietach także wówczas, gdy ich skład programowy jest nieatrakcyjny dla klientów. Oznacza to, że wyboru w konsekwencji może być pozbawiony także konsument, czyli widz.

W efekcie prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające, w którym przyjrzy się relacjom pomiędzy nadawcami a operatorami, w szczególności telewizji kablowych i platform cyfrowych. Sprawdzi w nim m.in. strukturę rynku, w tym to, czy nadawcy, nie dyskryminują konkurencyjnych operatorów, a także czy nie wykorzystują swojej pozycji dominującej na rynku reklamy. Wśród badanych wątków znajdzie się również wpływ zachowania nadawców na ofertę, którą operatorzy kierują do konsumentów.

"Wielu konsumentów - odbiorców telewizji ma problem z dostępem do swoich ulubionych programów: muszą wykupić je w pakiecie z takimi, które zupełnie ich nie interesują. Pakiety mogą być narzucane również sieciom kablowym, zaś koszt przerzucany na konsumenta, który niejednokrotnie otrzymuje ofertę diametralnie odbiegającą od jego realnych potrzeb jako widza. Jednym z celów postępowania będzie sprawdzenie, czy przyczyna tej sytuacji leży na wyższym szczeblu obrotu i jest nią sposób sprzedaży programów operatorom przez nadawców, zmierzający do sztucznego kreowania czasu antenowego na reklamy przez nadawców" – wyjaśnił prezes Urzędu Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Jak podano, Urząd zbada, jaki wpływ na przychody z reklam osiągane przez nadawców ma sprzedawanie przez nich paczek programów oraz na ile pakietyzacja może ograniczać dostęp do rynku mniejszym nadawcom.

UOKiK przypomniał w komunikacie, że prawo antymonopolowe zabrania zachowań naruszających konkurencję - rynkowym dominantom nie wolno między innymi stosować sprzedaży wiązanej lub nierówno, dyskryminacyjnie, traktować swoich kontrahentów.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli jednak na podstawie zebranych informacji okaże się, że nadawcy naruszają prawo, wówczas zostaną postawione im zarzuty dotyczące stosowania praktyk ograniczających konkurencję. Grozi za to kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajmagik
Ważne, że ktoś się zajął tematem, operatorzy nie dadzą sobie zrobić krzywdy, a wtedy wyjdzie jaskrawo problem tzw. abonamentu. Gdyby mi pozwolono przygotować ustawę o abonamencie, potrzebuję 3 dni. Zero wpływu pp, która nie umie dostarczyć listu przed upływem 10 dni, a wchodzi ludziom a konta bankowe. Dlaczego banki Ważne, że ktoś się zajął tematem, operatorzy nie dadzą sobie zrobić krzywdy, a wtedy wyjdzie jaskrawo problem tzw. abonamentu. Gdyby mi pozwolono przygotować ustawę o abonamencie, potrzebuję 3 dni. Zero wpływu pp, która nie umie dostarczyć listu przed upływem 10 dni, a wchodzi ludziom a konta bankowe. Dlaczego banki na to pozwalają? Nie byłoby problemu ze ściąganiem, karami, itp, ale najpierw niech znam dochody z reklam i ich przeznaczenie! To są horrendalne stawki. Na dzień dzisiejszy każdy Polak ma opłacony abonament, a niektórzy 2 razy, skoro 2 miliardy wydano na media z budżetu. To są nasze pieniądze, nie Kurskiego, Sellina, czy Dudy. Nasze, Polaków!
erererer
kto współcześnie oglada telewizje? ponadto jest naziemna przecież
jes
To taki delikatny wstęp do podporządkowania sobie wszystkich mediów, by nikt źle nie mówił na pisowskich towarzyszy.
heimir
Z artykułu nic za bardzo nie wynika. Nie wiemy kto jest tym strasznie złym operatorem a kto skupuje i na jakich zasadach.
m00zyk
Ale refleks, sprawa stara jak świat, South Park sparodiował ją już wiele lat temu...;)

Powiązane: Abonament RTV

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki