REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Kanał Sportowy zarobił miliony. Tak można zyskać na sporcie

Jacek Misztal2023-04-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-01 06:00

Kanał Sportowy zna chyba każdy fan sportu. Poza ciekawymi rozmowami jest to również całkiem prężny biznes. W 2022 roku udało się podwoić przychody, a zysk zwiększył się o ponad 250 proc. rdr. Ile zainkasowali właściciele spółki i główni twórcy Kanału: Tomasz Smokowski, Mateusz Borek, Michał Pol i Krzysztof Stanowski?

Kanał Sportowy zarobił miliony. Tak można zyskać na sporcie
Kanał Sportowy zarobił miliony. Tak można zyskać na sporcie
fot. kanalsportowy_official / / Instagram

YouTube często jest wykorzystywany w celach komercyjnych. Nie inaczej było w przypadku Kanału Sportowego, który "nadaje" w internecie właśnie na YouTubie. Kanał założono pod koniec 2019 roku, ale zaczął działać w marcu 2020. Za Kanałem stoi czterech znanych dziennikarzy sportowych: Mateusz Borek, Michał Pol, Tomasz Smokowski i Krzysztof Stanowski, każdy z nich ma po 25 proc. udziałów.

Na czym zarabia Kanał Sportowy?

Nie jest tajemnicą, że Kanał Sportowy zarabia głównie na reklamach - spotach emitowanych przez YouTube, grafikach reklamowych w materiałach oraz lokowaniach produktów w programach. Od dawna w Kanale promowane są m.in. Tyskie, Pyszne.pl, Canal+ online i Superbet. Rok 2022 był jednak przełomowy, ponieważ spółka zaczęła zarabiać także poza YouTubem - a to za sprawą gadżetów sprzedawanych w Biedronce, czy też artykułów szkolnych oferowanych w Carrefourze.

Od roku wydawany jest drukowany „Kwartalnik Sportowy” - dotychczas ukazały się trzy numery (dwa pierwsze sprzedano łącznie w ponad 60 tys. egz.) oraz „Przewodnik Sportowy” dotyczący piłkarskich mistrzostw świata. Kanał opublikował też kilka książek.

fot. Jacek Misztal / Bankier.pl

- Z dużym sukcesem weszliśmy na nowy rynek. Nasz model biznesowy wydaje się kompletnie sprzeczny z wszelkimi trendami na rynku (wydawnictwa i książki w formie papierowej), ale dzięki najwyższej jakości merytorycznej naszych publikacji jak i wyjątkowym możliwościom Kanału Sportowego w bezpośrednim dotarciu do docelowej grupy czytelników jesteśmy w stanie odnieść sukces rynkowy - mówił portalowi Wirtualnemedia.pl Maciej Sawicki, od jesieni 2021 roku prezes Kanału Sportowego.

3 lata na rynku przyniosły milionowe zyski

W 2022 roku Kanał Sportowy miał 24 mln złotych przychodu - to dwa razy wiecej niż w 2021 roku, kiedy przychody wyniosły 11,1 mln złotych. Niemal dwuktornie też wzrosły koszty działalności operacyjnej - na wynagordzenia spółka przeznaczyła 2,5 mln złotych (choć zgodnie z informacją uzupełniającą zatrudnienie w spółce wynosi 0, tzn. że zatrudnienie odbywa się nie na umowie o pracę).

Prawie trzykrotnie wzrosły natomiast zyski ze sprzedaży. W 2022 roku wyniosły one 7,635 mln złotych względem 2,249 mln złotych rok wcześniej. Po odliczeniu pozostałych kosztów Zysk brutto wyniósł w 2022 roku 7,324 mln złotych. Zaś po zapłaceniu podatku w wysokości 1,751 mln złotych w kasie spółki pozostało 5,572 mln złotych zysku netto.

Rachunek zysków i strat Kanału Sportowego w 2022 roku. Kwota na dzień kończący bieżący rok obrotowy - stan na dzień 31.12.2022; Kwota na dzień kończący poprzedni rok obrotowy - stan na dzień 31.12.2021 (ekrs.ms.gov.pl)

Właściciele spółki na Zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników postanowili, że kwota 1,572 mln złotych trafi na kapitał zapasowy Spółki, zaś 4 mln złotych zostanie przeznaczone na wypłatę dywidendy. A to oznacza, że konta Mateusza Borka, Michała Pola, Tomasza Smokowskiego i Krzysztofa Stanowskiego zasili milion złotych.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
prawnuk
a ile to jest dotacji bez spółek skarbu państwa?

Pewnie za chwilę się dowiemy, że WPROST, w Sieci , TV republika też zarabiają......
newcommer
Gratulacje. Takich ludzi sukcesu nam trzeba. Nie kradną kłapią ozorem reklamy lecą vs kłapią ozorem , kradną i żyją za nasze zarobione pieniądze.
GRATULACJE !!!
mikroprzedsiebiorca
Przyjdzie kryska na matyska i kanał sportowy może skończyć jak ekipa friza.
marianpazdzioch
To jest przede wszystkim biznes bukmacherski. Jadczak bardzo ładnie to opisał. A ten kanał to pewnie jakieś ochłapy, biorąc pod uwagę cały tort. Dochodzą jeszcze przecież przepływy od pis np. do klubiku i ch. wie gdzie jeszcze.
inwestor.pl
Współpraca z PiSem jest dochodowa.
_xyz
Może stanowski podzieli się kasą z wujaszkiem trenerem 711, bo ten coś zmizerniał…
vacarius
Ile z tego co zarobili dostali od PISu za nasze podatki?
ajwajszalom
Gadanie o sporcie, to jak gadanie o seksie.
podatnik-
Emerycie, rencisto, inwalido pamiętaj przy urnie ile zarabia znany Stand-up'er Dyzma Glapiński Nikodem za swoje występy!
• 2022 r. — 1 mln 317 tys. 379 zł.
• 2021 r. — 1 mln 115 tys. 739 zł
• 2020 r. — 946 tys. 871 zł
• 2019 r. — 794 tys. 771 zł.
Gdy Tobie podnosi świadczenie o kilka złotówek!
sloneczkodzg
O kilka złotówek to od tego jest tylko Donald . Najlepszy w tym co zrobił .

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki