REKLAMA

Kanada zamierza sięgnąć po prawo o sytuacjach nadzwyczajnych, by zakończyć protesty

2022-02-15 01:51
publikacja
2022-02-15 01:51

Premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział w poniedziałek wykorzystanie przepisów o sytuacjach nadzwyczajnych, by położyć kres blokadom i akcjom protestacyjnym, prowadzonym od dwóch tygodni w wielkich miastach Kanady i na przejściach granicznych z USA.

Kanada zamierza sięgnąć po prawo o sytuacjach nadzwyczajnych, by zakończyć protesty
Kanada zamierza sięgnąć po prawo o sytuacjach nadzwyczajnych, by zakończyć protesty
fot. BLAIR GABLE / / Reuters

Przepisy, które dają rządowi federalnemu możliwość działania, miałyby "uzupełnić już wykorzystywane uprawnienia władz prowincji i terytoriów w odniesieniu do obecnych protestów społecznych - powiedział premier Justin Trudeau.

Podczas konferencji prasowej szef rządu zakwestionował legalność protestów, podkreślając, że blokady prowadzone w ramach Konwoju Wolności przyczyniły się do tego, że "przerwane są krytyczne łańcuchy dostaw". "Nie możemy i nie zgodzimy się na kontynuowanie nielegalnych i niebezpiecznych działań" - oświadczył. Podkreślił, że jest to pierwsze w historii użycie Emergencies Act, ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych uchwalonej w 1988 r.

Agencja AFP przypomina jednak, że to już po raz drugi w nowożytnej historii Kanady, gdy w czasach pokoju wykorzystywane są przepisy dotyczące sytuacji nadzwyczajnych. W 1970 r., działając w ramach ówczesnego ustawodawstwa, stan nadzwyczajny ogłosił w obliczu kryzysu wewnętrznego rząd Pierra Elliotta Trudeau, ojca obecnego premiera.

Trudeau wyjaśnił, że wykorzystywanie dodatkowych uprawnień przez policję federalną (Royal Canadian Mounted Police - RCMP) będzie ograniczone terytorialnie i "proporcjonalne do zagrożeń". Rząd nie będzie wzywać do pomocy armii, natomiast federalna policja, RCMP, będzie mogła wspierać jednostki lokalnej policji. Pod szczególną ochroną znajdą się przejścia graniczne i lotniska.

Rząd nie zawiesza praw do pokojowych protestów i innych praw obywatelskich. "Chodzi o to, by Kanadyjczycy byli bezpieczni (…) i by respektować konstytucję" - zapewniał Trudeau.

Jak wyjaśniali zarówno premier, jak i wicepremier, a zarazem minister finansów - Chrystia Freeland, część środków specjalnych wynikających z Emergencies Act dotyczy finansów. Według ujawnionych w niedzielę wieczorem przez hakerów danych z GiveSendGo, portalu crowdfundingowego, na który przeniosła się zbiórka pieniędzy dla protestujących po zablokowaniu jej przez GoFundMe, ponad połowa środków wpłacanych na Konwój Wolności pochodziła z USA. W ostatnich dniach właśnie o zagranicznym finansowaniu protestów w Kanadzie Trudeau rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem. Trudeau dodał, że kanadyjska straż graniczna nie wpuściła do Kanady wielu Amerykanów, którzy zamierzali przyłączyć się do protestów.

Kanadyjskie banki otrzymały polecenie przyjrzenia się rachunkom i korzystaniu z usług bankowych "wszystkich, którzy uczestniczyli w nielegalnych blokadach". Banki mają przekazywać informacje o wspieraniu blokad policji (RCMP) lub służbom wywiadu CSIS), będą też mogły zawieszać prowadzenie rachunków bez konieczności uzyskiwania postanowienia sądu – poinformowała Freeland.

Dodatkowo rząd zaostrzy przepisy dotyczące finansowania działalności danych grup przez portale crowdfundingowe. Instytucje przetwarzające ich płatności będą obecnie musiały zarejestrować się w FINTRAC, instytucji wywiadu finansowego, przeciwdziałającej "nielegalnym finansom". Będą też musiały informować "o wszystkich dużych i podejrzanych transakcjach".

"Zostaliście ostrzeżeni. Jeśli twoja ciężarówka jest używana w blokadach, twoje firmowe rachunki zostaną zablokowane. Zostanie też zawieszone ubezpieczenie twojego samochodu" - mówiła w poniedziałek Freeland.

Minister sprawiedliwości David Lametti dodał, że specjalne uprawnienia będą wykorzystywane tylko przez 30 dni. Dodatkowo rząd zwróci się w ciągu tygodnia o akceptację przez parlament wniosku o użycie Emergencies Act. Komisja parlamentarna będzie nadzorować wykorzystanie przepisów.

Trudeau powiedział, że zgodnie z wymogami ustawy przeprowadził konsultacje z premierami prowincji oraz liderami partii opozycyjnych. Media relacjonowały, że konserwatywni premierzy Quebecu, Alberty, Manitoby i prowincji Saskatchewan byli przeciwni wykorzystaniu ustawy, ale konserwatywny premier Ontario Doug Ford poparł decyzję rządu federalnego. To właśnie w Ontario było dotychczas najwięcej problemów. Blokadę na moście w Windsor policja usunęła dopiero wczoraj, a most - kluczowy dla transportu między Kanadą a USA stał się w poniedziałek przejezdny. Trwają blokady w stolicy kraju Ottawie. W Albercie na przejściu granicznym w Coutts RCMP aresztowała w niedzielę 11 osób, które posiadały duże ilości broni i amunicji.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

lach/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (23)

dodaj komentarz
borat123
Może im przejdzie miłość do lewactwa podczas następnych wyborów.
adamii
[...]Kanadyjskie banki otrzymały polecenie przyjrzenia się rachunkom i korzystaniu z usług bankowych wszystkich, którzy uczestniczyli w nielegalnych blokadach [...] Będą też mogły zawieszać prowadzenie rachunków bez konieczności uzyskiwania postanowienia sądu [...] "Zostaliście ostrzeżeni. Jeśli twoja ciężarówka jest używana [...]Kanadyjskie banki otrzymały polecenie przyjrzenia się rachunkom i korzystaniu z usług bankowych wszystkich, którzy uczestniczyli w nielegalnych blokadach [...] Będą też mogły zawieszać prowadzenie rachunków bez konieczności uzyskiwania postanowienia sądu [...] "Zostaliście ostrzeżeni. Jeśli twoja ciężarówka jest używana w blokadach, twoje firmowe rachunki zostaną zablokowane. Zostanie też zawieszone ubezpieczenie twojego samochodu" - mowila Minister finansów Kanady [...]
A od siebie dodam ze cyfrowe euro startuje w 2026r.
To co tam mowiliscie o kryptowalutach?
Prywatnych.
lightning_network
Mówiliśmy: Buy Bitcoin, bo Świat wg Orwella nadchodzi...
abcx
A nie można zrezygnować z przymusowych szczepień i polityki COVID-owej?
Co za ludzki rząd mógłby zacząć strzelać i bić a on tylko konto bankowe zablokuje protestującym.
xiven
trudeau do swoich osiągnięć chce do dołączyć bankructwa banków i krach dolara kanadyjskiego?
demeryt_69
Który bank pójdzie pod młotek jako pierwszy?
demeryt_69
Jakim prawem PAPa tak ostentacyjnie dyskryminuje Słowian przy zatrudnianiu? To niekoszernie!

marxs
jak ci faryzeusze i sprzedawczyki za kasę Sorosa i Bezosa mają czelność krytykować Białoruś u Łukaszenkę ? czy to Aleksander strzelał do protestujących bandziorów z ostrej broni tak jak bylo w Holandii gdzie policja zastrzeliła kilka niewinnych osób a tu już konta bankowe będą przeglądać działania takie same jak PISarzy PISlandii jak ci faryzeusze i sprzedawczyki za kasę Sorosa i Bezosa mają czelność krytykować Białoruś u Łukaszenkę ? czy to Aleksander strzelał do protestujących bandziorów z ostrej broni tak jak bylo w Holandii gdzie policja zastrzeliła kilka niewinnych osób a tu już konta bankowe będą przeglądać działania takie same jak PISarzy PISlandii wniosek?i jednymi i drugimi zarządza ten sam ośrodek w Waszyngtonie i Tel Avivie
demeryt_69
Masz na myśli Ofsika czy Śpiewaka? $zalom!

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki