REKLAMA

Kamiński: Program do kontroli operacyjnej kupiono i używano za rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz

2022-01-26 18:18
publikacja
2022-01-26 18:18
Kamiński: Program do kontroli operacyjnej kupiono i używano za rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz
Kamiński: Program do kontroli operacyjnej kupiono i używano za rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz
fot. Krystian Maj / / FORUM

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński wskazał w liście do przewodniczącego senackiej komisji ds. inwigilacji, że program komputerowy do kontroli operacyjnej kupiono już w 2012 r. Używany był w czasie, gdy na czele rządu stali Donald Tusk i Ewa Kopacz, koordynowali służby Bartłomiej Sienkiewicz i Marek Biernacki, a kierowali nimi nominaci PO.

"Politycy związani z Platformą Obywatelską, a nawet ci, którzy zarządzali służbami, formułują obecnie bezpodstawne ataki na rząd, twierdząc, że mamy do czynienia z działaniami nielegalnymi. Pojawiają się nawet wypowiedzi mówiące, że tak zwana +afera Pegazusa+ jest dowodem na brak demokracji w Polsce. Sformułowania takie są nieprawdziwe" - napisał Mariusz Kamiński w liście do przewodniczącego senackiej komisji ds. inwigilacji Marcina Bosackiego.

Minister-koordynator podkreślił, że "konieczność stosowania nowoczesnych metod kontroli operacyjnej jest oczywista i zrozumiała - każde państwo musi być w stanie ścigać sprawców przestępstw, a w związku z rozwojem technologicznym służby muszą z kolei stale dbać o rozwój własnych możliwości w tym zakresie".

"Jak podawały media służący właśnie temu celowi nowoczesny program komputerowy miał zostać zakupiony w Polsce w 2012 roku przez jedną ze służb uprawnionych do kontroli operacyjnej. Służba miała z niego korzystać w czasie, gdy Prezesem Rady Ministrów był Donald Tusk i Ewa Kopacz, koordynowaniem służb zajmował się Bartłomiej Sienkiewicz i Marek Biernacki, zaś służbami kierowali nominaci Platformy Obywatelskiej. Media prezentowały właściwości i możliwości tego właśnie programu w taki sam sposób, w jaki dziś opisuje się +program Pegazus+" - zaznaczył Mariusz Kamiński.

Stwierdził, że "politycy związani z Platformą Obywatelską, a nawet ci, którzy zarządzali służbami, formułują obecnie bezpodstawne ataki na rząd, twierdząc, że mamy do czynienia z działaniami nielegalnymi".

"W 2014 roku pojawiły się podobne doniesienia - media zarzucały władzom, że Polska zakupiła program do +totalnej inwigilacji+ (jak podawały wtedy media), produkowany przez włoską firmę Hacking Team. Informacje takie, bazujące na ustaleniach kanadyjskiej firmy CitizenLab, nie służyły jednak ówczesnej opozycji do formułowania absurdalnych insynuacji wobec rządu" - napisał Mariusz Kamiński. Podkreślił, że "nikt nie próbował wykorzystywać doniesień o domniemanych metodach i formach pracy operacyjnej dla celów politycznych, zaś politycy rządzącej wtedy koalicji PO-PSL nie dementowali tych doniesień".

"To wszystko pokazuje, że obecne podejście polityków związanych z Platformą Obywatelską jest przejawem hipokryzji i działaniem sprzecznym z interesem państwa" - skonkludował minister koordynator służb specjalnych.(PAP)

lui/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (37)

dodaj komentarz
prawnuk
Ależ służby mają prawo podsłuchiwać każdego podejrzewanego o terroryzm. Jest kłopot tylko z adwokatami - bo nawet jak są podejrzewani o terroryzm, to ich słuchac nie wolno. Panie Kamiński - domagaj się więc komisji i udowodnij podsłuchiwanie pisu podczas wyboru.
jacekdr64
Specsłużby, państwo w państwie od czasów PRL-u.
Żadna władza nie ujarzmiła tej hydry.
Zaczęło się od FOZZ-u, potem Amber Gold, SKOK itd.
po_co
Jakim prawem władza ma możliwość podsłuchiwania Polaków?
Konstytucyjne zabronić takiej możliwości, bez żadnych wyjątków. Służby mogą podsłuchiwać obywateli każdego innego kraju ale nie Polaka.

Pod pozorem walki z fikcyjną przestępczością oddajemy tym półgłówkom kompetencje z których nie potrafią korzystać. To oni są naszą
Jakim prawem władza ma możliwość podsłuchiwania Polaków?
Konstytucyjne zabronić takiej możliwości, bez żadnych wyjątków. Służby mogą podsłuchiwać obywateli każdego innego kraju ale nie Polaka.

Pod pozorem walki z fikcyjną przestępczością oddajemy tym półgłówkom kompetencje z których nie potrafią korzystać. To oni są naszą władzą, a nie my ich obywatelami. Żadnej inwigilacji, każdy polityk który po roku 1989 dopuścił się chociażby głosowania za budżetem na takie cele powinien zostać wpakowany do więzienia na 25 lat.

Bez wymówek i mataczenia jak przy lustracji. Głosowałeś, korzystałeś 25 lat i może kolejny zmądrzeją.
pstrzezek
Czyżby… wina Tuska? ;))) Kamiński powinien siedzieć i gdyby nie (p)rezydent to by siedział. Ale swoich się broni w ramach tej samej ekipy przestępczej
jjmm2u
Tak wina Tuska ale wszystkie oskarżenia bazują na doniesieniach medialnych żadnych faktów.
itso_sprzezenie
muzyka
źródło: https://www.youtube.com/watch?v=3Eaz9zMk2yM
jarekzbyszek
Panie Kamiński; na złodzieju czapka gore.
osiemgwiazd
Ten jest sprawcą przestępstwa, komu przyniosło ono korzyść - uczy stara paremia prawnicza. A ten niziołek znów zwala winę na Tuska! To już jakaś obsesja. Boją się Komisji Sejmowej jak diabeł święconej wody, bo może okazać się, że wybory prezydenckie i parlamentarne zostały jak w czasach PRL sfałszowane.
jas2
Tusk chyba najbardziej skorzystał. Został prezydentem Europy!
pstrzezek odpowiada jas2
jaś jak zwykle próbuje znaleść związek przyczynowo skutkowy tak by było na Tuska ;))

Powiązane: Pegasus - system do inwigilacji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki