REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Aborcja wraca do Sejmu. Jest projekt kolejnego zaostrzenia prawa

2022-12-28 12:52
publikacja
2022-12-28 12:52

Im więcej projektów a' la Kaja Godek, tym wyższe poparcie dla liberalizacji przepisów dot. przerywania ciąży w Polsce - mówiły w środę na konferencji posłanki Lewicy, odnosząc się do złożenia w Sejmie przez Fundację Życie i Rodzina antyaborcyjnego projektu ustawy.

Aborcja wraca do Sejmu. Jest projekt kolejnego zaostrzenia prawa
Aborcja wraca do Sejmu. Jest projekt kolejnego zaostrzenia prawa
fot. Krzysztof Kurek / / Sejm RP

W środę Fundacja Życie i Rodzina Kai Godek, antyaborcyjnej aktywistki, złożyła w Sejmie obywatelski projekt ustawy "Aborcja to Zabójstwo". Projekt przewiduje kary za m.in. informowanie o możliwości przerwania ciąży w kraju i za granicą.

Do propozycji Fundacji Życie i Rodzina odniosły się posłanki Lewicy na konferencji prasowej w Sejmie. W ocenie Wandy Nowickiej, "żaden najbardziej represyjny projekt zakazujący przerywania ciąży nie likwiduje zjawiska aborcji". "Kobiety będą przerywały ciążę tak, jak przerywały do tej pory, jak przerywają i będą przerywać. Po prostu kobiety czasem tej aborcji potrzebują i dlatego też muszą mieć dostęp do legalnej aborcji" - podkreślała i dodała, że żaden projekt nie zatrzyma tych, którzy wspierają kobiety potrzebujące aborcji.

"Im więcej projektów a' la Godek - tym wyższe poparcie dla liberalizacji przerywania ciąży w Polsce" - mówiła Nowicka i przypomniała sondaż Ipsos dla Oko.press z połowy grudnia, z którego wynika, że 70 proc. badanych popiera prawo do aborcji do 12. tygodnia ciąży. "Niech Kaja składa swoje projekty, a społeczeństwo i tak wie, co ma o tym myśleć" - dodała.

Posłanka Beata Maciejewska przypomniała, że Lewica złożyła projekt ustawy dotyczący możliwości przerywania ciąży bez podawania przyczyny do 12. tygodnia oraz rzetelnej edukacji seksualnej. "To jest DNA Lewicy i dzisiaj mówimy bardzo jasno: informujemy, informowałyśmy i będzie informowały o możliwości przerywania ciąży, o dostępie, jaki Polki powinny mieć" - mówiła.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Nawet, jeśli prawica pójdzie za tym szaleńczym głosem Kai Godek i ta ustawa zostanie przyjęta, to będziemy dalej informowały, a po odejściu PiS-u od władzy zmienimy to drakońskie prawo" - mówiła Beata Maciejewska.

Wiceszefowa klubu Lewicy Marcelina Zawisza oceniła, że ograniczanie dostępu do informacji w XXI wieku nie ma szans powodzenia. "Kaja Godek oczywiście o tym wie" - mówiła. "Boimy się tego, że Prawo i Sprawiedliwość ten projekt poprze" - dodała.

Autorzy projektu argumentują, że w Polsce w ostatnich latach rozwinęło się i prężnie działa systemowe pomocnictwo w aborcji: bezkarnie kolportowane są materiały, "w których znajdziemy instruktaż, jak zabić nienarodzone dziecko", istnieje specjalna linia telefoniczna, gdzie kobiety znajdują doradztwo dotyczące aborcji.

W uzasadnieniu projektu ustawy zapisano, że "fundamentalnym prawem jest prawo do życia, którego ochrona warunkuje nabycie wszelkich kolejnych praw", a "projektowane przepisy uszczelniają ochronę życia dzieci w najwcześniejszym stadium rozwoju".

Projekt przewiduje zakaz publicznego propagowania jakichkolwiek działań dotyczących możliwości przerwania ciąży w kraju i poza jego granicami. Zakaz dotyczy także publicznego nawoływania do przerwania ciąży oraz publicznego informowania o możliwości przerwania ciąży w kraju i poza jego granicami.

Obywatelski projekt ustawy przewiduje też nakładania kar za "produkowanie, utrwalanie, sprowadzanie, nabywanie, przechowywanie, posiadanie, prezentowanie, przewożenie lub przesyłanie druku, nagrań lub innych przedmiotów, lub nośników danych" zawierających powyższe treści. Za te czyny groziłaby kara do 2 lat więzienia.

Zgodnie z projektowanymi przepisami osoba nakłaniająca kobietę do przerwania ciąży ma podlegać karze pozbawienia wolności do 3 lat. Od 6 miesięcy do lat 8 ma grozić osobie, która namawia do aborcji, "gdy dziecko poczęte osiągnęło zdolność do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej".

Jeśli kobieta w wyniku aborcji umrze, "sprawcy" groziłoby nawet 12 lat więzienia.

Przepisy antyaborcyjne zostały w Polsce zmienione na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 roku. Wcześniej obowiązująca od 1993 r. Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana tzw. kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach: w sytuacji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo) oraz w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. To ta ostatnia przesłanka została uznana przez TK za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (24)

dodaj komentarz
fptpl
Nieletni samobójcy mają rację, że nie chcą dorastać, bo jak się dorośnie to prawo do godnego życia już się nie liczy (kończy się „500+”, a normalnych świadczeń, np. "Singlowego", dla dorosłych wciąż brak"; "BDP" jeszcze się testuje)!
fptpl
Nieletni samobójcy mają rację, że nie chcą dorastać, bo jak się dorośnie to prawo do godnego życia już się nie liczy (kończy się „500+”, a normalnych świadczeń, np. "Singlowego" dla dorosłych wciąż brak"; "BDP" jeszcze się testuje)!
fptpl
08.01.2023r. Niektóre Żydówki świętują Boże Narodzenie, a niektórzy Żydzi szukają „Matki Boskiej” dla szatana. Pani Godek jest całkowicie ideologii „Pro-Life” oddana, więc może chciałaby zasłonić świat swoim ciałem. Pomogłaby wypełnić wszystkie proroctwa, skończyłby się ten świat i ci, którzy chcą żyć wiecznie osiągnęliby swój cel.
maxykaz
Uwaga będą kraść na potęgę. Aborcja wyłazi jak trzeba czymś przykryć złodziejstwo.
deryy
Cyrk na kółkach. Bronią nienarodzonej zygoty. a biedne matki błagają o pomoc dla swoich dzieci w serwisach społecznościowych na operacje ratujące życie i zdrowie. Koszt operacji, kilka baniek. Powinna wejść ustawa o ochronie narodzonych dzieci. Bo jak się już urodzi, to Państwo ma je w poważaniu.
mradams
A w Czechach biznes legalnie kwitnie. Do 12 tygodnia, nowoczesne kliniki, czysto miło. A u nas ani pomocy psychologicznej, ani edukacji. Tak rząd rozwiązuje problemy młodych ludzi.
jkl777
To niech mlodzi ludzie zaczna te problemy sami rozwiazywac. Ale lepiej byc ignorantem, dwa razy w roku na wycieczke i zadnego zycia duchowego.
konik_garbusek
Czy to materiał z zakresu ekonomii, bankowości, inwestowania, finansów? Nie? To co robi na bankier.pl? Zamieniacie sie w poodelka...
jarekzbyszek
To jest prawicowy bankier.pl. Prawicowy moderator. A artykuły z pudelka są odpowiednie dla towarzyszy.

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki