Kaczyński: Wcześniej czy później nasz upór przyniesie dobre rezultaty

Wcześniej czy później nasz upór przyniesie dobre rezultaty. Już dziś jesteśmy jedynym państwem w Europie, które potrafi postawić się wszystkim, także Niemcom; zdolność powiedzenia "nie" to powrót do sytuacji podmiotowej - mówi tygodnikowi "wSieci" prezes PiS Jarosław Kaczyński.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

W wywiadzie Kaczyński odnosi się m.in. do ponownego wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej - mimo sprzeciwu polskiego rządu, który proponował kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

"Nie chcę się odnosić do przyjętej metody głosowania. Ważniejsze jest w tej sprawie co innego. Otóż w tym haśle +27:1+ zawiera się znakomita ilustracja stanu świadomości naszych przeciwników, czyli totalnej opozycji. Oni zupełnie zapomnieli, że ta +jedynka+ to jest Polska. A przecież elementarna lojalność wobec własnego państwa jednak obowiązuje i powinna to być lojalność silniejsza niż lojalność wobec jednostki (Donalda Tuska). To był ich przywódca, ale powinni przynajmniej się zastanowić, dlaczego państwo polskie nie chce go popierać. W każdym razie owe 27:1 to jest ich, nie nasza kompromitacja" - powiedział prezes PiS.

Jak mówi Kaczyński, zdolność powiedzenia nie, nawet w konfrontacji z wszystkimi innymi, to "powrót do sytuacji podmiotowej".

"I dlatego dzień szczytu był jednocześnie bardzo dobrym dniem naszej pani premier. Pokazała, że znacznie przewyższa przeciętną Unii Europejskiej. Prestiż Polski i prestiż premier Beaty Szydło wzrósł. To kapitał na przyszłość. Państwo, które potrafi się postawić wszystkim, także Niemcom, w bardzo ważnej dla nich sprawie, to jest państwo o wysokim statusie. O bardzo wysokim statusie. Być może nikt inny w Europie nie mógłby się dziś poważyć na coś podobnego" uważa Kaczyński.

Prezes PiS - jak czytamy w wywiadzie - mówi również, dlaczego kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego pojawiła się tak późno i jakimi motywacjami kierował się europoseł. "Ta sprawa została potraktowana przez wszystkich zainteresowanych jako działanie pro publico bono. Zadaliśmy pytanie: +Czy zgadza się pan podjąć tej roli?+. Nic więcej, żadnych warunków" - powiedział Kaczyński.

"Jeszcze niedawno wybór Donalda Tuska wydawał się niepewny. Zapewniano nas, że sprzeciw Polski będzie uszanowany, że inne rozwiązanie jest nie do pomyślenia. Skoro zapadła decyzja, że jednak nasz opór będzie łamany, to należy to wiązać ze zmianą koncepcji polityki niemieckiej, jasno wyrażoną w deklaracji wersalskiej. Pani Merkel, stawiając na Tuska, musi mieć pewność, że poprze on Europę dwóch prędkości" - powiedział Kaczyński.

Jak zauważa "wSieci", prezes PiS ubolewa również nad faktem, że Niemcy już podjęły decyzję o istnieniu Europy dwóch prędkości i że sprawa ta jest praktycznie przesądzona.

"Tym razem to wygląda poważnie. Niemcy widocznie uznały, że muszą pójść dalej, muszą umiędzynarodowić długi, czyli wziąć na siebie kolejne ciężary. Bez tego może upaść cała Unia, a na pewno upadnie strefa euro. Co z kolei byłoby dla Niemiec czymś niedobrym, bo oni na euro bardzo korzystają. Lepiej więc zapłacić, niż ryzykować, że wszystko się zawali. Zwłaszcza że wiele się już stało. A Brexit to przecież zasługa kanclerz Angeli Merkel" - tłumaczy Kaczyński.

kos/ dym/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ~www_żal_pl

Wcześniej czy później pan Kaczyński trafi na śmietnik historii - tam gdzie jego miejsce

! Odpowiedz
0 1 ~Ania

Tak. Rozwalili dziada , bo za bardzo się stawiał, a to już był przeciez czas resetu i cala polityka Lecha poszła się bujać

! Odpowiedz
26 7 ~ZenekKtóregoKochaci

Trzeba nie mieć honoru aby jak Tusk kandydować na stanowisko przy sprzeciwie własnego rządu. Chyba żaden obcokrajowiec nie postąpiłby podobnie. Mówienie że to źle wygląda że, rząd nie popiera kandydata z własnego kraju a jak wygląda Polska mając kandydata na który zabiega o poparcie innych krajów tylko nie swojego. To jest wstyd, dlaczego nikt o tym nie mówi. Polska przejechała się na Tusku i reszta Europy też się na nim przejedzie. Dopuścił populistów do władzy w Polsce dopuści i w reszcie Europy. Jak nie dziś to jutro. Ciepła woda nie wystarczy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~nik

mówi tygodnikowi "wRzyci" - dalej nie czytam...

! Odpowiedz
4 23 ~Quo_Vadis_PL

Upór Lecha Kaczyńskiego doprowadził do katastrofy w Smoleńsku. Niestety tym razem PiS kieruje samolotem o nazwie Polska. Czy skutek będzie ten sam?

! Odpowiedz
1 11 ~bezpartyjny

Chyba nie masz żadnych złudzeń....

! Odpowiedz
3 17 ~pisifan

Zdecydowanie to powinien zachować tzw SUWEREN i powinien wysłać pisich do diabła !!!!!!!

! Odpowiedz
5 34 ~Igor30

Zdolność do powiedzenia NIE i asertywność w ogóle jest w porządku, ale mówienie NIE dla samego NIE, żeby nas wszyscy zauważyli, bo ponieważ, bo tak i już - to po prostu głupota. A w polityce to zachowanie dyskwalifikujące.

! Odpowiedz
5 12 ~Buhahaha

Tak samo jak zrobił ustawę deubekizacyjną powinien wprowadzić ustawę, że ludzie którzy wykształcenie (szczególnie ekonomiczne) pobierali przed '89 nie powinni żadnych funkcji decyzyjnych ani politycznych pełnić.
Nie rozumieją ekonomii, sytuacji politycznej, zmian które nadchodzą. Mr. PowerPoint nie pomoże, wim że jest zaprawiony w planach z banku - tam też zawsze było wewn. mnóstwo palnów i ściemy czego, to nie zrobimy, a potem i tak sięsprowadzało, że trzeba docisnąć tych na dole i naściemniać dlaczego nie wyszło.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 37 ~obywatel

facio oderwany od rzeczywistości

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil