Kaczyński: Saryusz-Wolski może objąć ważne stanowisko

Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że dopuszcza sytuację, aby były europoseł PO Jacek Saryusz-Wolski zajął ważne stanowisko. Dopuszczam taką sytuację, choć "żadnych decyzji w tej sprawie nie ma" - mówi Kaczyński w wywiadzie dla portalu salon24.pl.

Kaczyński: Saryusz-Wolski może objąć ważne stanowisko
Kaczyński: Saryusz-Wolski może objąć ważne stanowisko (fot. Łukasz Kobus / FORUM)

9 marca liderzy państw UE zdecydowali o reelekcji Donalda Tuska na drugą kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Przeciw temu był tylko polski rząd, który wysunął kandydaturę europosła Jacka Saryusz-Wolskiego.

W wywiadzie, którego fragment został opublikowany w środę wieczorem, prezes PiS był pytany, na ile on i rząd zamierzają wykorzystać doświadczenie i umiejętności Saryusz-Wolskiego.

"To jest pytanie do pana Saryusz-Wolskiego. My jesteśmy do niego ciepło nastawieni. Żeby było jasne - nie było żadnych naszych zobowiązań wobec niego. Jego działanie było pro bono. Natomiast jeśli będzie chciał z nami współpracować, będziemy usatysfakcjonowani. Dziś jednak jest on wolnym elektronem" - powiedział Kaczyński.

Dopytywany czy dopuszcza myśl, by Saryusz-Wolski zajął jakieś ważne stanowiska, Kaczyński odparł, że "jak najbardziej". Zastrzegł przy tym, że "żadnych decyzji w tej sprawie nie ma".

"To jest polityk o innej wrażliwości niż PiS. Na pewno bardzo poważny, ale inny niż my. Ma inny sposób działania. Sądzę, że są nasi politycy, którzy gdyby otrzymali taką propozycję jak Saryusz-Wolski, byliby niezwykle aktywni medialnie i sami prowadziliby bardzo energiczny lobbing. No ale cóż, pan Saryusz-Wolski to człowiek zupełnie innego typu. I my to szanujemy. Jego ogromne kompetencje i przywiązanie do idei jedności Europy, ale także szczery patriotyzm mogą się Europie i Polsce przydać" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS poproszony o ocenę rządu Beaty Szydło po półtora roku działalności powiedział, że "nigdy nie ma sytuacji idealnych i zawsze można wiele poprawiać". Dodał, że "nie ma żadnych powodów, by dziś ten rząd miał być zmieniany".

"Jestem pełen uznania dla pani premier. Wiem, co to oznacza nacisk całej Rady Europejskiej. A pani premier była w tych dniach w ciężkim stanie po wypadku samochodowym. Jestem z niej dumny i bardzo jej wdzięczny za postawę podczas tych rozmów" - powiedział Kaczyński.

Lider PiS powiedział, że dobrze ocenia także wicepremiera Mateusza Morawieckiego, minister edukacji Annę Zalewską, szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

"Bardzo dobrze oceniam ministra (obrony, Antoniego) Macierewicza, choć zaszkodziły mu incydenty rozdmuchane przez media z jego młodym współpracownikiem Bartłomiejem Misiewiczem" - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS pytany jak się współpracuje z wicepremierem Jarosławem Gowinem, odparł: "Mamy w wielu sprawach różne poglądy, na przykład dotyczące reformy szkolnictwa wyższego. Ale współpracuje nam się dobrze" - powiedział Kaczyński.

"Niedawno przez siedem godzin, do trzeciej rano rozmawialiśmy z posłami, senatorami i ministrami z partii Jarosława Gowina i nim samym oczywiście. Było to bardzo ciekawe spotkanie, padało tam wiele ciekawych pomysłów. Zdajemy sobie sprawę z różnic, ale tworzymy szeroki obóz. Nasze osobiste stosunki są bardzo dobre, jesteśmy w stanie rozmawiać, nie ma żadnej wrogości, wręcz przeciwnie. Naszej koalicji nic nie zagraża" - mówił lider PiS.

gdyj/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Toko

Mysle, ze niejaki sprzedawczyk wolski jest juz w powaznych kregach pozamiatany. Moze jakies ochlapy od zlej zmiany dostanie jak niejaki glinski
Za zdrade interesow Polski zawsze ktos niezle zaplaci jak uczy historia

! Odpowiedz
1 5 ~cgh

aa w nagrodę dla grzesia za wsparcie dontka w wyborach dondek da go na prezydenta Turcji!!!!!

! Odpowiedz
6 2 ~lobotomek

Brak twarzy nadrabia brakiem charakteru. Nie rozumiem takich ludzi. Kolejny po Gowinie, którego przestałem cenić. Co się z tymi ludźmi dzieje?

! Odpowiedz
11 2 ~fkpis

Dla zdrajcow i kapusiow w pisie zawsze sie znajdzie sie stanowisko.Po prostu tak dziala podla zmiana.

! Odpowiedz
2 3 ~antyTroll

kasę macie od wpisu czy od ilości literek w wypowiedzi?

! Odpowiedz
8 3 ~azazel

Podobno szukają kościelnego w Licheniu

! Odpowiedz
33 13 ~777

Człowiek bez honoru .W sam raz pasuje do pisokomunistów.

! Odpowiedz
1 8 ~er

zobaczymy honorowość Donalda przy decyzjach organów UE w najważniejszych dla Polski sprawach, dotyczących uchodźców, energetyki etc.

! Odpowiedz
38 19 ~Arbeitloser

Na własne życzenie z profesjonalisty został wydmuszką, po Pisie nic innego nie zostaje więcej jak wydmuszki i przystawki.
Pod tym względem ta partia jest wyjątkowo patologiczna. Umiejętności koalicyjne ma zerowe, to niedobry prognostyk na przyszłość, bo jak ktoś jest kurdupel to jeszcze nie Napoleon.

! Odpowiedz
35 15 ~fix_var

Co do p. Saryusza Wolskiego to powiedziałbym tak: na starość się dziadkowi pomieszało w głowie i zachciało mu się podskoczyć powyżej d$%^.
Wyraźnie stracił umiejętność właściwej oceny sytuacji i zamiast przejść sobie na poselską emeryturę udało się PiSowim spin doktorom (takim jak Bielan i inni) go w tą zadymę. Nie zauważył, a powinien, że na to stanoiwisko są powoływani byli premierzy i prezydenci i poniżej tej szarży nie ma szans. To jest bardzo dobry zwyczaj, bo na tym stanowisku powinien być ktoś kto już wcześniej poradził sobie na polu krajowym. Duża odpowiedzialność i ja nie wiem jak PiSowi strzeliło do głowy coś takiego, chyba już naprawdę się oderwali od ziemi, a to nam źle wróży na przyszłość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl