REKLAMA
TYLKO U NAS

KUKE przejmie od zakładów ubezpieczeń ryzyko ubezpieczenia pojazdów na terytorium Ukrainy

2025-04-25 18:26
publikacja
2025-04-25 18:26

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) przejmie od zakładów ubezpieczeń ryzyko ubezpieczenia pojazdów na terytorium Ukrainy - wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Projekt ma na celu powrót polskich przewoźników na rynek ukraiński.

KUKE przejmie od zakładów ubezpieczeń ryzyko ubezpieczenia pojazdów na terytorium Ukrainy
KUKE przejmie od zakładów ubezpieczeń ryzyko ubezpieczenia pojazdów na terytorium Ukrainy
fot. AA/ABACA / /  Abaca Press

"Z uwagi na lukę rynkową, która ujawniła się po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w 2022 r., pojawiła się konieczność opracowania mechanizmu wsparcia komercyjnych zakładów ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń transportowych wykonywanych przez polskich przewoźników na terytorium Ukrainy, adekwatnego do zaistniałych potrzeb rynkowych - zakłady te będą bezpośrednimi beneficjentami projektowanego rozwiązania, a beneficjentami końcowymi będą polscy przewoźnicy" - napisano.

Proponowane rozwiązanie polega na określeniu na podstawie upoważnienia ustawowego dla Rady Ministrów o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa (UUGSP) zdarzeń wchodzących w zakres ryzyka nadzwyczajnego w rozumieniu art. 2 ust. 8b UUGSP, występujących na terytorium Ukrainy, oraz przyczyn i dopuszczalnego okresu przejmowania tak określonego ryzyka przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), a także ograniczeniu ryzyka nadzwyczajnego do ryzyk pokrywanych ubezpieczeniami z grupy 3, 4, 7, 10 i 13 Działu II załącznika do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, tj. dotyczących transportu drogowego i szynowego.

Ww. grupy obejmują następujące rodzaje ubezpieczenia:

- casco pojazdów lądowych, z wyjątkiem pojazdów szynowych, obejmujące szkody w pojazdach samochodowych i pojazdach lądowych bez własnego napędu (grupa 3);

- casco pojazdów szynowych, obejmujące szkody w pojazdach szynowych (grupa 4);

- przedmiotów w transporcie, obejmujące szkody w transportowanych przedmiotach, niezależnie od każdorazowo stosowanych środków transportu (grupa 7);

- odpowiedzialności cywilnej wszelkiego rodzaju, wynikającej z posiadania i użytkowania pojazdów lądowych z napędem własnym, łącznie z ubezpieczeniem odpowiedzialności przewoźnika (grupa 10);

- odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ogólnej) nieujętej w grupach 10-12 (grupa 13).

Projekt ma na celu usunięcie jednej z podstawowych przeszkód w powrocie polskich przewoźników na rynek ukraiński, i co za tym idzie, zwiększenie udziału tych przewoźników w obsłudze rosnącej wymiany handlowej pomiędzy Polską i Ukrainą.

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to III kwartał 2025 r. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ukraina

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki