REKLAMA

KSG Agro liczy na zysk w 2016 r.; chce dalej zmniejszać zadłużenie

2016-06-08 13:03
publikacja
2016-06-08 13:03

KSG Agro, ukraińska spółka z branży rolniczej, spodziewa się, że zakończy 2016 rok zyskiem netto. Firma dalej chce redukować zadłużenie. W tym roku ma ono spaść do ok. 42 mln USD, podczas gdy na koniec 2014 r. wynosiło ono 65,3 mln USD.

"Poziom zyskowności zależy w dużej mierze od wahań kursowych. Jeśli waluta pozostanie na obecnym poziomie, czyli ok. 25 hrywien za dolara, liczymy na uzyskanie pozytywnego wyniku netto w tym roku" - poinformował dziennikarzy Sergii Mazin, dyrektor generalny KSG Agro.

Trudna sytuacja polityczna na Ukrainie skomplikowała działalność firmy, której 30 proc. areału znajdowało się na Krymie, zaanektowanym w marcu 2014 r. przez Rosjan. To wymogło na spółce zmianę strategii i sprzedaż części posiadanych gruntów w celu pozyskania gotówki na zmniejszenia zadłużenia.

"W 2014 roku straciliśmy kontrolę nad 28 tys. ha ziemi na Krymie. Niezależnie od tego sprzedaliśmy 33 tys. ha w celu restrukturyzacji zadłużenia" - powiedział Mazin.

Dodał, że sprzedane zostały tereny położone najbliżej strefy działań wojennych, w okolicach Doniecka i Ługańska. Obecnie działalność spółki skoncentrowana jest na terenach obwodu dniepropietrowskiego i charkowskiego.

"W wyniku upłynnienia 33 ha areału spłaciliśmy prawie 12 mln USD długu wobec banków ukraińskich" - powiedział dyrektor.

W 2014 roku zadłużenie firmy wyniosło 65,3 mln USD. Na koniec 2015 roku spadło ono do 46,1 mln USD. Plan na ten rok to zejście z długiem do 42 mln USD, a w 2017 roku do 39-40 mln USD.

Mazin poinformował o podpisaniu listu intencyjnego z wiodącymi wierzycielami, dotyczącego restrukturyzacji zadłużenia w kwocie 18 mln USD na okres 10 lat.

"Nasi zagraniczni wierzyciele wybrali kancelarię prawną Baker & McKenzie. (...) Zaczęto przygotowywać dokumenty, które będą przedstawiały stosowne rozwiązania prawne. Czas zgłoszony na wykonanie prac to 3-6 miesięcy" - powiedział dyrektor.

"Mamy zachowaną komunikację z naszymi międzynarodowymi wierzycielami. Uzgodniliśmy, że w połowie lipca dokonają oni wizytacji naszych obiektów w czasie, gdy będziemy prowadzić prace przy żniwach" - dodał.

Spółka informuje, że optymalny stosunek kapitału własnego do obcego to 70 proc. do 30 proc.

"Spółka upubliczniła się, gdy rynki rosły, wówczas panował większy optymizm. Teraz jesteśmy bardziej konserwatywni. Rozumiemy, że mogą być inne scenariusze rozwoju sytuacji na świecie i ostrożniej odnosimy się do tych kwestii" - informuje dyrektor.

Program inwestycyjny KSG Agro na ten rok jest ograniczony. Firma zainwestuje ok. 6 mln hrywien ze środków własnych w rozwój trzody chlewnej i ok. 1 mln hrywien na program energetyczny związany z pelletem.

Znana jest struktura zasiewów. KSG Agro zwiększyło znacznie udział zasiewu słonecznika w porównaniu z 2015 r.

"To liczby w tysiącach hektarów. Słonecznik to bardzo rentowna uprawa" - powiedział Mazin.

Zmniejszone zostały nieco areały zasiewów pszenicy i jęczmienia ozimego. Spółka uprawia niewielką ilość kukurydzy. Zasiewy rzepaku pozostają na podobnym poziomie co rok wcześniej.

KSG Agro liczy na wzrost efektywności z hektara w całym 2016 roku właśnie ze względu na większe uprawy rentownego słonecznika. Dyrektor dodał, że obecny poziom zasiewów tej rośliny utrzyma się w kolejnych latach.

"Kontynuujemy naszą strategię z 2014 roku, zakładającą wzrost efektywności operacyjnej, spadek długu i rozwój w oparciu o dwa podstawowe segmenty - uprawa roślin i hodowla trzody chlewnej" - powiedział.

Dwa lata temu spółka zapowiadała, że wierzy, iż będzie mogła wypłacić dywidendę z zysku za 2016 rok.

"Poczekajmy na wygenerowanie zysku netto za 2016 rok, wtedy będziemy dyskutować z inwestorami, jak wykorzystać te pieniądze - na rozszerzenie działalności czy wypłatę dywidendy" - powiedział w środę Mazin.

W 2015 r. przychody firmy spadły o prawie 27 proc., do 19,3 mln USD z 26,3 mln USD w 2014 r. EBITDA zwiększyła się do blisko 16 mln USD z 6,8 mln USD. Wynik operacyjny wzrósł do 13,1 mln USD z minus 0,4 mln USD przed rokiem. Z kolei strata netto zmniejszyła się do 2,2 mln USD z minus 53,2 mln USD w 2014 r. (PAP)

morb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki