REKLAMA

KSG Agro inwestuje w hodowlę świń i liczy na rozwój eksportu do Gruzji

2016-11-23 12:25
publikacja
2016-11-23 12:25

Ukraińska spółka KSG Agro chce w 2017 r. wydać na inwestycje ok. 14 mln hrywien, głównie w segmencie hodowli trzody chlewnej. Spółka podpisała w tym roku pierwsze kontrakty na eksport świń do Gruzji. Liczy, że sprzedaż w tym kierunku będzie się intensywnie rozwijać.

"W czerwcu dostaliśmy pozwolenie na uruchomienie sprzedaży eksportowej do Gruzji. Sprzedajemy tam świnie w ramach kontraktów z czterema firmami. To perspektywiczny rynek" - powiedział na konferencji Sergii Mazin, dyrektor generalny KSG Agro.

Dodał, że zapotrzebowanie na mięso w Gruzji jest nierównomierne. Większe dostawy realizowane są wiosną i latem, gdy do kraju przyjeżdżają licznie turyści. W sezonie jesiennym i zimowym popyt spada.

"Umowy, które zawarliśmy ze spółkami gruzińskimi, to umowy wieloletnie. Jednak plany sprzedażowe są tworzone z miesiąca na miesiąc. Liczymy, że 2017 rok przyniesie wyraźne wzrosty sprzedaży do tego kraju" - powiedział Mazin.

Dodał, że w czwartym kwartale tego roku i pierwszym przyszłego roku raczej nie należy oczekiwać wzrostów sprzedaży do Gruzji, możliwy jest nawet spadek z racji "niskiego sezonu", ale drugi i trzeci kwartał 2017 r. powinny już przynieść wyraźny wzrost wolumenów sprzedaży.

Transakcje rozliczane są w dolarach.

Jak informuje spółka, średnie ceny przy sprzedaży do Gruzji są o ok. 20 proc. wyższe niż na Ukrainie.

KSG Agro myśli również o uruchomieniu sprzedaży do Gruzji paszy dla zwierząt, tym bardziej, że ma 40 proc. wolnych mocy wytwórczych w zakładzie produkcji pasz.

"Nie ma jeszcze żadnych ustaleń. Rozmowy trwają. Mamy jednak nadzieję, że sprzedaż ruszy w przyszłym roku" - powiedział Mazin.

Spółka szacuje, że w 2017 roku wyda na inwestycje ok. 14 mln hrywien, z czego większość, ok. 12 mln hrywien, trafi na rozwój segmentu hodowli świń. W ramach tego obszaru KSG Agro modernizuje i rozbudowuje chlewnie. Pozostała kwota, 2 mln hrywien, zostanie przeznaczona na projekty w sektorze energetycznym.

Odnosząc się do segmentu hodowli roślin przedstawiciele firmy zapowiedzieli, że bank ziemi będzie powoli rósł, ale dużych dynamik nie należy się spodziewać.

"Mamy program współpracy z właścicielami ziemi w regionach, w których jesteśmy obecni. Tam, gdzie wkrótce wygasają umowy najmu, prowadzimy rozmowy, by następna umowa o dzierżawę była podpisana z nami.

"Słonecznik pozostanie główną uprawą, bo tu generujemy wysokie marże" - powiedział Mazin.

Firma po trzech kwartałach miała 1,9 mln USD zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 1,4 mln USD straty rok wcześniej, 8,2 mln USD zysku operacyjnego wobec 8,1 mln USD przed rokiem, 9,4 mln USD EBITDA wobec 10,7 mln USD w analogicznym okresie ubiegłego roku i 15,1 mln USD przychodów. Po 9 miesiącach 2015 roku przychody wyniosły 10,4 mln USD.

Po trzech kwartałach 2017 r. udział w przychodach grupy segmentu hodowli roślin wynosił 37 proc., hodowli świń 26 proc., a przetwórstwa mięsa 20 proc. Pozostałą sprzedaż realizowano w segmencie energetyki.

KSG Agro nie planuje, póki co, wypłacać dywidendy za 2016 rok.

"Raczej nie zdecydujemy się na wypłatę dywidendy. Chcemy pracować nad programem inwestycyjnym na przyszły rok, poza tym zależy nam na obniżeniu długu" - powiedział prezes.

Po dziewięciu miesiącach tego roku zadłużenie grupy wyniosło 46,1 mln USD. Zgodnie z planami spółki, w tym roku ma zostać spłacone 2,3 mln USD, w 2017 roku 2,9 mln USD, a w 2018 roku 3,2 mln USD. (PAP)

morb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~olecka
jak świnie to i wiejska.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki