KRRiT nałożyła na TVN 1,5 mln zł kary

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN 24, za sposób relacjonowania wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem z grudnia 2016 r. - podała KRRiT w poniedziałek w komunikacie. Spółka odwołała się od decyzji.

(fot. REUTERS/Kacper Pempel / FORUM)

KRRiT poinformowała, że po przeprowadzeniu postępowania dotyczącego sposobu relacjonowania w programie TVN 24 wydarzeń w Sejmie i przed Sejmem w dniach 1618 grudnia 2016 r. stwierdziła, iż spółka TVN SA, nadawca programu TVN 24, naruszyła przepisy ustawy o radiofonii i telewizji poprzez "propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu".

"Nałożona kara na nadawcę TVN 24 jest bezpodstawna, odwołamy się od niej do sądu" - poinformowała spółka TVN SA, odnosząc się do decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie nałożenia 1 mln 479 tys. zł kary na spółkę. "Zdecydowanie nie zgadza się z wydaną przez przewodniczącego KRRiT decyzją".

"W ocenie TVN nałożona kara jest bezpodstawna. TVN SA, po zapoznaniu się z treścią decyzji KRRiT, odwoła się do Sądu Okręgowego w Warszawie" - dodała spółka.

16 grudnia ub.r. rozpoczął się na sali sejmowej protest posłów PO i Nowoczesnej, którego powodem były planowane przez marszałka Sejmu zmiany dotyczące zasad pracy dziennikarzy w Sejmie i wykluczenie z posiedzenia posła PO Michała Szczerby. Później posłowie protestowali również w związku z głosowaniami m.in. nad ustawą budżetową na 2017, które odbyły się podczas obrad przeniesionych przez marszałka Sejmu do Sali Kolumnowej. 12 stycznia Platforma zawiesiła protest i po blisko miesiącu opuściła salę obrad. Dzień wcześniej protest zakończyła Nowoczesna. Od 16 grudnia trwał również protest przed Sejmem osób wspierających protestujących na sali plenarnej posłów.

"KRRiT wykonała obszerny monitoring programów uniwersalnych TVN, Polsat i TVP oraz informacyjnych TVN 24, Polsat News i TVP Info, emitowanych w dniach 16 - 18 grudnia 2016 r. Po przeanalizowaniu kilkuset godzin materiałów, KRRiT stwierdziła, że w programie TVN 24 naruszony został art.18 ust.1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji" - podał nadzorca.

Wskazane przepisy mówią, że audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści dyskryminujących ze względu na rasę, płeć lub narodowość. A także, iż nie mogą sprzyjać zachowaniom zagrażającym zdrowiu lub bezpieczeństwu oraz zachowaniom zagrażającym środowisku naturalnemu.

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji upoważniła Przewodniczącego do wydania decyzji w sprawie nałożenia na Spółkę TVN SA kary pieniężnej w wysokości 1479000 zł" - poinformowano.

Zaznaczono, że wymierzając karę, KRRiT rozważyła możliwości finansowe nadawcy, a wysokość kary została ustalona w oparciu o przesłankę rocznego przychodu nadawcy, osiągniętego w 2016 r. "Górna granica kary wynosi 147 mln 929 tys. 600 zł. Kara w kwocie 1 mln 479 tys. zł stanowi około 1 proc. maksymalnej wysokości" - podała KRRiT.

Spółka ma miesiąc na ewentualne odwołanie się od decyzji Rady.

Rzeczniczka KRRiT: Nałożenie kary na TVN było poprzedzone "bardzo dokładnym" postępowaniem

Decyzja o nałożeniu kary na spółkę TVN SA, nadawcę programu TVN24, poprzedzona była bardzo dokładnym postępowaniem ws. sposobu relacjonowania przez tę stację wydarzeń w Sejmie i pod Sejmem z grudnia ub.r. - powiedziała we wtorek PAP rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska.

We wtorek do decyzji KRRiT odniósł się m.in. lider grupy liberalnej w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt, który stwierdził, iż kara dla nadawcy TVN24 wskazuje, że sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się i stanowi argument na rzecz przyspieszenia w styczniu wdrażania listopadowej rezolucji europarlamentu w sprawie Polski oraz prac dotyczących uruchomienia wobec naszego kraju artykułu 7 Traktatu o UE.

Karę nałożoną na spółkę TVN SA skrytykowała także Nowoczesna, oceniając, iż stanowi ona "atak na media prywatne" i porównując ją do praktyk nacisku znanych na media znanych "z Białorusi, Węgier i Rosji". PO zażądała unieważnienia decyzji KRRiT ws. kary dla TVN.

Komentując reakcje na decyzję KRRiT w rozmowie z PAP Brykczyńska podkreśliła, że Krajowa Rada "przeprowadziła bardzo dokładne postępowanie w sprawie sposobu relacjonowania w programie TVN24 wydarzeń w Sejmie i pod Sejmem w dniach 16-18 grudnia" i "stwierdziła, że spółka TVN SA, która jest nadawcą tego programu, naruszyła art. 18 ust. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji".

Jak dodała, punkty te mówią o "propagowaniu działań sprzecznych z prawem i sprzyjaniu zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu". "Stąd jest ta kara" - zaznaczyła.

"Jeżeli był naruszony ten artykuł, a Krajowa Rada działa w oparciu o tę ustawę, nie mogła w inny sposób postąpić" - argumentowała rzeczniczka KRRiT.

Odnosząc się do zapowiedzi spółki TVN SA o odwołaniu się od decyzji KRRiT, Brykczyńska zaznaczyła, że ma ona do tego prawo. "Ma 30 dni czasu na odwołanie się od decyzji do sądu" - dodała.

autor: Rafał Białkowski, Marceli Sommer

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 14 grzechu_comeback

sam na własne uszy słyszałem komentarz pana specjalisty obiektywnego Sadurkiego, który, na żywo, przypisal TVN znachorstwo.... Spec komentował w dniu 11.11 "faszystowskie zajścia".
Więc skoro taki spec mówi takie słowa, to wie co mówi. Akurat ten dzień pokazał dobitnie co stać Rusia24. ABSOLUTNIE żadnego pokrycia dla żółci jaka płynęła z ich ekranu. ABSOLUTNIE żadnej rozmowy z uczestnikami tego "fasztystowskiego" zajścia i O DZIWO!!! ZERO komentarza w przypadku "alternatywnego" marszu, gdzie w pierwszym szeregu występowały flagi w postaci czerwonych szmat. I to w dniu świętowania POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI. Czerwone szmaty akurat tej niepodległości nietolerowały, stąd WIELOKROTNY najazd ze wschodu i wiele lat pod ruskim butem, ale russia24 tego nie pamięta i temu się nie sprzeciwia.
Oczywiście kamera i mikrofon zagościł na "alternatywnym" marszu. Tam rozmowa z uczestnikami była..... I tak wygląda "obiektywna relacja" russia24......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 grzechu_comeback

korekta: tym specem był SANTORSKI, Sadurski raczej by sobie na to nie pozwolił :)

! Odpowiedz
18 27 lelo1949

Komentarze w TVN poniżej pasa ,wręcz zachłystują się nienawiścią

! Odpowiedz
34 19 jarekzbyszek

Pisuar urodził mysz. Myślą, że kogoś tym przestraszą. Dno i metr mułu tylko Ciemna Masa zachwycona.

! Odpowiedz
48 52 jkendy

Kiedy kara za brak obiektywizmu w TVP? ... a może mamy dwie miary dla swoich i reszty ?

! Odpowiedz
6 15 jkl777

Pierwszy sort, drugi sort...

! Odpowiedz
35 69 bigwit

... systematyczne szczucie w TVN ,nic innego nie mają do zaoferowania , a nie przepraszam jeszcze mają konstytucje , wycinkę puszczy ,wolne sądy a no i jeszcze stłuczka BMW rządowego z seicento BUAHAHA .

! Odpowiedz
50 28 tw-balbina

Będzie tak jak z redakcją tygodnika Wprost ,która pomówiła córkę Pana Cimoszewicza.Amerykanie potrafią wyegzekwować prawo.Cieszycie się pisiaki zbyt wcześnie a skończy się kompromitacją i odszkodowaniami z waszych podatków.

! Odpowiedz
61 27 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
29 78 slayer22

Panie Prezesie jeszcze poprosimy o karę dla Wyborczej i Newsweeka

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil