REKLAMA

KNF podejrzewa manipulację akcjami 5 spółek z NC. Składa zawiadomienie

2022-07-14 18:30, akt.2022-07-15 06:31
publikacja
2022-07-14 18:30
aktualizacja
2022-07-15 06:31
KNF podejrzewa manipulację akcjami 5 spółek z NC. Składa zawiadomienie
KNF podejrzewa manipulację akcjami 5 spółek z NC. Składa zawiadomienie
fot. Robert Gardzinski / / FORUM

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) złożyła do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu manipulacji w obrocie akcjami pięciu spółek notowanych na rynku NewConnect prowadzonym przez warszawską giełdę - poinformowała KNF w czwartkowym komunikacie.

Jak przekazano w komunikacie, Komisja w dziewięcioosobowym składzie jednogłośnie podjęła w czwartek uchwałę o przekazaniu do publicznej wiadomości informacji o złożeniu do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa manipulacji w obrocie akcjami spółek: Softblue SA z siedzibą w Bydgoszczy, Boruta-Zachem SA (obecnie: HUB.Tech SA z siedzibą w Bydgoszczy), Europejski Fundusz Energii SA z siedzibą w Warszawie, Black Pearl SA z siedzibą w Warszawie, Devoran SA (obecnie: Devo Energy SA z siedzibą w Warszawie).

KNF zaznaczyła, że wskazane przedsiębiorstwa są notowane w Alternatywnym Systemie Obrotu na rynku NewConnect prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA (GPW).

"Zawiadomienia zostały złożone w związku z podejrzeniem manipulacji w obrocie akcjami wymienionych spółek przez grupy osób fizycznych i podmiotów działających w porozumieniu" - zaznaczono w podsumowaniu czwartkowego posiedzenia KNF. "Działalność części osób objętych zawiadomieniem w sprawie podejrzenia manipulacji w obrocie akcjami Softblue SA była również objęta zawiadomieniami o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z obrotem akcjami pozostałych czterech spółek" - dodano.

Nadzór finansowy podkreślił, że "HUB.Tech SA, której akcje potencjalnie mogą być dotknięte działalnością będącą nadużyciem rynkowym, złożyła wniosek o zatwierdzenie prospektu w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie akcji serii A, B, C, D, E, F do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW".

Komisja podkreśliła w przesłanej PAP informacji, że złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone grzywną do 5 mln zł albo karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat, albo oboma tymi karami łącznie. Wejście w porozumienie z inną osobą, mające na celu manipulację stanowi przestępstwo zagrożone grzywną do 2 mln zł.

Informacja o złożeniu przez KNF zawiadomień ma na celu ochronę interesów uczestników rynku finansowego - przekazano. "Poinformowanie inwestorów o sytuacji dotyczącej obrotu akcjami wymienionych spółek wpływa na zwiększenie ich świadomości przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych" - czytamy w komunikacie. (PAP)

mk/ par/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (9)

dodaj komentarz
lobotomek
Karaszewscy i Patrowicz powinni siedzieć od 20 lat za same nazwiska.
milky_on
Jakoś nikt nie zwraca uwagi że KNF dowala kary i całkiem nieźle na tym zarabia ... przy okazji drenując rynek. Tak nie powinno być. Powinien być stworzony jakiś fundusz poszkodowanych. Te pieniądze powinny wracać na giełdę, bo w obecnym stanie akcjonariusze są podwójnie okradani, przez nieuczciwych emitentów i Jakoś nikt nie zwraca uwagi że KNF dowala kary i całkiem nieźle na tym zarabia ... przy okazji drenując rynek. Tak nie powinno być. Powinien być stworzony jakiś fundusz poszkodowanych. Te pieniądze powinny wracać na giełdę, bo w obecnym stanie akcjonariusze są podwójnie okradani, przez nieuczciwych emitentów i regulatora.
akcjoinm
Sobie wybrali z 2020 r spółki :) a gdzie +15000% na Mercatorze? Gdzie pamp&dump na Biomedlub, Columbus, HEMP, Telesto, 4Mass, Biomass, Innogene, Mabion, MBF, wydmuszki Januarego? Gdzie był KNF jak szła drukarnia i bankomat na Minox, Kania, Depend, Presto, Mtrans, ani hedne spółki Janisa już nie ma (INDYGO, LZMO, BALTIC, CERAMICS).Sobie wybrali z 2020 r spółki :) a gdzie +15000% na Mercatorze? Gdzie pamp&dump na Biomedlub, Columbus, HEMP, Telesto, 4Mass, Biomass, Innogene, Mabion, MBF, wydmuszki Januarego? Gdzie był KNF jak szła drukarnia i bankomat na Minox, Kania, Depend, Presto, Mtrans, ani hedne spółki Janisa już nie ma (INDYGO, LZMO, BALTIC, CERAMICS)...gdzie był wtedy KNF, gdzie był przy pompowaniu przez Patrowicza ?
Nuech jarają ihak sa dowody ale tez wszystkich porówno bo cała gielda to manipulacja. Co ma z gielda i inwestowaniem w wartość krotka sprzedaż ? Jakos prezes GPW mòwi, ze nie zmieni przepusow i jej nie zakaże i fundusze ogrywaja drobnych akcjonariuszy, ktorzy inwestuja swoje oszczednosci. Cos slabo z ta moralnoscią KNFy i Zarządu GPW. A moze sie po prostu ktos zyskami nie pidzielił ? Moze znow jakis Marek Chrzanowski poszedl z propozycja zatrudnienia ? Kto wie :)
akcjoinm
Ale mam dużo zielonych łapek. Dzięki. Sorry za literówki ale ta cała warszawska bananowa giełda z pseudo-nadzorem już mnie irytuje swoją niekompetencją.
langdon25
Zaorany pójdzie za kraty ?

W czapeczce ze wsi ?
inwestor.pl
Manipulacja na szulerni? Tylko 5 spółek? Szok i niedowierzanie.
peluquero
były sa i będą, tylko nowością jest to że się o tym zawiadamia, to bardzo poważna zmiana, a jeszcze większą będzie to że KNF jakimś cudem nagle zacznie się tym poważnie zajmować, domyslasz się dlaczego? ;)
krokodilko odpowiada peluquero
zdradź proszę czemu
nie domyślam się, mam umysł misia uszatka
peluquero odpowiada krokodilko
a smutny misio czy jeden z tych weselszych?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki