REKLAMA

KNF wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie zamieszania wokół PBS w Ciechanowie

2016-10-27 18:30
publikacja
2016-10-27 18:30

Komisja Nadzoru Finansowego wszczęła w czwartek postępowanie wyjaśniające, czy są podstawy do rozpoczęcia postępowania administracyjnego w sprawie naruszenia ustawy o obrocie instrumentami finansowymi w związku z sytuacją wokół Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie - podała KNF w komunikacie.

fot. / / Google

Chodzi o rozpowszechnianie w mediach "fałszywych lub nierzetelnych informacji albo pogłosek" dotyczących Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.

Informacje na temat BS w Ciechanowie, rozpowszechniane w mediach oraz w internecie, według komisji "wprowadzały lub mogły wprowadzać w błąd w zakresie instrumentów finansowych tego podmiotu". KNF poinformowała zarazem, że jednogłośnie przesądziła o podaniu swojej decyzji do publicznej wiadomości.

"Przekazanie do publicznej wiadomości informacji o wszczęciu postępowania wyjaśniającego ma na celu zwrócenie uwagi uczestników rynku kapitałowego na możliwość dokonania manipulacji polegającej na rozpowszechnianiu za pomocą środków masowego przekazu, w tym internetu, lub w inny sposób fałszywych lub nierzetelnych informacji albo pogłosek, które wprowadzają lub mogą wprowadzać w błąd w zakresie instrumentów finansowych. Ten rodzaj manipulacji na rynku jest szczególnie szkodliwy dla inwestorów, ponieważ powoduje, że podejmują oni swoje decyzje inwestycyjne opierając się na takich nieprawdziwych lub nierzetelnych danych. Jest to szkodliwe także w odniesieniu do emitentów, gdyż ogranicza to zaufanie uczestników rynku finansowego wobec dostępnych na ich temat informacji" - głosi czwartkowy komunikat KNF.

Komisja przypomina, że w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów może nałożyć na każdego, kto dokonuje podobnej manipulacji, "karę pieniężną do wysokości do 200 tysięcy złotych lub karę pieniężną do wysokości dziesięciokrotności uzyskanej korzyści majątkowej albo obie te kary łącznie".

NBP, KNF i BFG monitorują sytuację

W środę prezes NBP Adam Glapiński, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski oraz prezes BFG Zdzisław Sokal wydali wspólne oświadczenie, że wszystkie te instytucje monitorują sytuację Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.

"Od kilku dni obserwujemy odpływ depozytów spowodowany rozpowszechnianiem niesprawdzonych informacji o kłopotach banku spółdzielczego w Ciechanowie. W związku z tym uznaliśmy, że instytucje przez nas reprezentowane powinny zająć w związku z tym stanowisko" - powiedział Glapiński.

Dodał, że "NBP jako element sieci bezpieczeństwa finansowego na bieżąco monitoruje sytuację w banku spółdzielczym w Ciechanowie". "NBP jest w stałym kontakcie z KNF i z BFG. Potwierdzam jeszcze raz stanowczo jako prezes NBP, że w razie potrzeby bank centralny gotowy jest zgodnie z zapisami ustawowymi udostępnić bankowi spółdzielczemu w Ciechanowie płynne środki. Tak, aby był on w stanie sprostać ewentualnym wypłatom klientów" - mówił.

Szef KNF Marek Chrzanowski także wskazał, że KNF śledzi sytuację w banku spółdzielczym w Ciechanowie. "Działania prowadzone przez KNF w stosunku do banku mają na celu poprawienie jakości zarządzania w banku oraz zabezpieczenie interesów jego klientów" - powiedział. (PAP)

pś/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Rty
Ale numer. Czyli ktoś ważny ma tam interes w Ciechanowie.
~anonimus
Panie Kolany zawiniłeś Pan nie ma co... Juź policja się zbliźa i prokurator o motywy zapyta bo bank jest swietny tylko dziennikarze jak jacyś śledczy
~ziutek
wrogie zachodnie publikatory z RWE na czele ale rząd trwa na słusznych pozycjach i da odpór zachodnim imperialistom
~Kir
A od kiedy NBP zaprzestaje skupować waluty od kantorów?
~i_tyle_w_temacie
taaaaa, najpierw powiedzieli, że BS w Ciechanowie będzie zlikwidowany (upadnie), a potem wydają oświadczenia, że niepotrzebnie ludzie uciekają z pieniędzmi z tego banku. Jakaś paranoja. Pomijając to czy ten Bank był dobrze czy źle zarządzany - KAŻDY BANK UPADNIE JEŚLI KLIENCI NARAZ ZACZNĄ WYPŁACAĆ PIENIĄDZE (z reguły taaaaa, najpierw powiedzieli, że BS w Ciechanowie będzie zlikwidowany (upadnie), a potem wydają oświadczenia, że niepotrzebnie ludzie uciekają z pieniędzmi z tego banku. Jakaś paranoja. Pomijając to czy ten Bank był dobrze czy źle zarządzany - KAŻDY BANK UPADNIE JEŚLI KLIENCI NARAZ ZACZNĄ WYPŁACAĆ PIENIĄDZE (z reguły banki posiadają pokrycie na kilka procent środków, które są winni klientom).
~pirx
W naszym systemie bankowym jest pokrycie w banknotach (gotówce) na max 6-8 %. Gdyby wszyscy na raz chcieli wypłacić swoje oszczędności to kasę dostanie tylko co 12-sta osoba. Ciekawe kiedy ten system pierdyknie.
~xxx
kolejne będą BOŚ,GNB i PKOBP ? :-)
~bmiara
Za takie, kretyńskie komentarze, KNF będzie dawał kary...

Powiązane: Problemy europejskich banków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki