KNF uspokaja klientów Idea Banku

Komisja Nadzoru Finansowego wydała specjalny komunikat związany z planowanym połączeniem dwóch banków należących do wrocławskiego biznesmena Leszka Czarneckiego. Komunikat ma być odpowiedzią komisji na pytania napływające do tego urzędu. Tymczasem w środę spółki Czarneckiego wyhamowały wzrosty.

Na początku środowej sesji Getin Holding i Idea kontynuowały wzrosty, zapoczątkowane w ubiegłym tygodniu. Po południu jednak przyszedł czas na korektę. Po godz. 13, kurs Idei Banku spada o 0,3% do 3,68 zł, natomiast Getin Holding traci 1,9% do 1,05 zł. Rośnie jedynie kurs Getin Noble Banku, który jest notowany w systemie dwóch fixingów. Na przedpołudniowym fixingu kurs akcji Getin Noble ustalony został o 4% powyżej wtorkowego, na poziomie 52 groszy.

(Bankier.pl)

W sumie od połowy miesiąca kursy spółek Czarneckiego sporo już zyskały. Idea Bank jeszcze w połowie miesiąca notowany był po kursie niespełna 2,5 zł, dziś zbliża się do poziomu 4 zł. To oznacza wzrost o 60%. Kurs akcji Getin Noble w połowie stycznia znajdował się na poziomie 35 groszy, we wtorek na drugim fixingu ustalono kurs 50 groszy. To oznacza zwyżkę o ponad 40%. Wzrost zaliczyły także akcje Getin Holdingu, których notowania przekraczają 1,1 zł wobec 0,68 zł przed tygodniem (po drodze doszło do scalenia).

Już we wtorek Adam Torchała wskazywał, że „jeżeli spojrzymy na oficjalne kanały spółek - z fundamentalnego punktu widzenia nic się nie zmieniło. Ani Getin, ani Idea od piątkowej sesji nie opublikował żadnego raportu bieżącego, a więc ujawniającego potencjalne informacje cenotwórcze”. Od tego czasu nie nastąpiły żadne zmiany. Choć akcjonariusze z niecierpliwością wyczekują na jakiekolwiek informacje dotyczące nowego inwestora w bankach Czarneckiego. Jedyna istotniejsza nowa informacja, jak napłynęła na rynek, to uspokajający komunikat wydany przez Komisję Nadzoru Finansowego, który ma być reakcją na pytania związane z „zabezpieczeniem interesów klientów Idea Banku SA w kontekście planowanego połączenia Idea Banku SA z Getin Noble Bankiem SA”.

„Urząd KNF informuje, że w postępowaniach, których przedmiotem jest połączenie banku z innym bankiem lub instytucją kredytową Komisja Nadzoru Finansowego, kieruje się przesłankami wskazanymi w art. 124 ust. 2 ustawy Prawo bankowe, stosownie do których komisja odmawia wydania zezwolenia na połączenie banku z innym bankiem lub instytucją kredytową, jeżeli połączenie prowadziłoby do naruszenia przepisów prawa, interesów klientów banku biorącego udział w połączeniu lub zagrażałoby bezpieczeństwu środków gromadzonych w tym banku” – czytamy w komunikacie UKNF.

W konkluzji komunikatu, UKNF zapewnia, że „konieczne jest takie ustrukturyzowanie transakcji, które zagwarantuje bezpieczeństwo połączonego banku, w tym w szczególności bezpieczeństwo depozytów oraz zabezpieczenie interesów klientów, jak również odpowiedni poziom kapitałów”.

MD

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 sel

Trzeba zadać pytanie czy ktoś nie nakręcał akcji nie spłacania tych kredytów , bo to będzie bolesne dla tych dłużników ze wszystkimi kosztami , ale powinno też być bolesne dla tych co ich do tego namawiali, aa teraz namawiają do obciążania kosztami tych kredytów każdego tylko nie tych co je brali.

! Odpowiedz
10 7 adamleszcz

Mafia bankowa ma się dobrze, jest chroniona. Szerokim łukiem oszustów z Idea Bank się omija, tu i tam słup posadzony, ale główni naganiacze na złodziejskiego GetBack nietknięci. Ponad 1 mld ludziom z lokat wyciągnięte, około 5.000 poszkodowanych, i nawet nikt nie wie o tym, tylko, że ten tzw. bank "miał ponadnormatywny udział"... Podobno pewien stary komunistyczny sekretarz partyjny kiedyś powiedział "Bóg pomaga danej władzy tak długo dopóki się na niej nie pozna", a jedną z funkcji władzy jest przecież ochrona obywateli, a nie banksterów!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 sel

Nie ma żadnej afery GatBack , kupili długi i muszą je odzyskać od nie spłacających kredyt, wtedy zarobią nie tylko nie będzie straty, a państwo ze swoimi służbami musi im pomagać ścigać prawdziwych złodziei którzy liczą na umorzenie długów jak w Skokach..

! Odpowiedz
10 4 ertyy

Podziękowania dla UKNF

W swoim imieniu, ale także pozostałych ponad czterech tysięcy poszkodowanych działaniami Idea Banku w aferze GetBack, dziękuję Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) za jednoznaczne poparcie nas w sporze z bankiem.

Poniżej treść komunikatu UKNF:

„W nawiązaniu do wpływających do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego pytań związanych z zabezpieczeniem interesów klientów Idea Banku SA w kontekście planowanego połączenia Idea Banku SA z Getin Noble Bankiem SA Urząd KNF informuje, że w postępowaniach, których przedmiotem jest połączenie banku z innym bankiem lub instytucją kredytową Komisja Nadzoru Finansowego kieruje się przesłankami wskazanymi w art. 124 ust. 2 ustawy Prawo bankowe, stosownie do których Komisja odmawia wydania zezwolenia na połączenie banku z innym bankiem lub instytucją kredytową, jeżeli połączenie prowadziłoby do naruszenia przepisów prawa, interesów klientów banku biorącego udział w połączeniu lub zagrażałoby bezpieczeństwu środków gromadzonych w tym banku.

W kontekście oceny wyżej wymienionych przesłanek dokonywanej przez KNF podkreślenia wymaga, że konieczne jest takie ustrukturyzowanie transakcji, które zagwarantuje bezpieczeństwo połączonego banku, w tym w szczególności bezpieczeństwo depozytów oraz zabezpieczenie interesów klientów, jak również odpowiedni poziom kapitałów.„

Źródło: https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=64560&p_id=18

Wynika z niego, że UKNF tak ustrukturyzuje transakcję, aby zabezpieczyć interesy poszkodowanych klientów Idea Banku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 sel

Najważniejsze jest odzyskanie nie spłacanych długów kupionych przez Cet Back i to z kosztami i odsetkami , a nie szukanie frajera który za nie zapłaci.

! Odpowiedz
18 55 jes

Klienci mogą spać spokojnie ponieważ KNF z obawy, że Czarnecki wyciągnie jeszcze kilka nagrań, będzie teraz bronił obu banków i zwalniał go z wszelakich opłat. Taki układ by nie umoczyć tych wyżej od Chrzanowskiego.

! Odpowiedz
32 40 ertyy

Dziwią mnie te czerwone łapki pod moim postem.

Przecież ten komunikat KNF to bardzo dobra informacja zarówno dla poszkodowanych klientów (Idea) banku, jak i akcjonariuszy.

Wynika z niego, że fuzja jest jak na wyciągnięcie ręki, a UKNF zadba o to, żeby "ustrukturyzować transakcję" czyli żeby wzmocnić pozycję kapitałową "nowego" banku, bezpieczeństwo depozytów, ale jednocześnie zapewnić zabezpieczenie interesu poszkodowanych klientów.

A koszt spłaty klientów wcale nie będzie aż taki duży, zwłaszcza uwzględniając, że będzie to "nowy" duży bank, z nowym inwestorem oraz to, że w dużej części te pieniądze już w banku są - Idea Bank zarobił tylko na sprzedaży samego GetBacka 555 mln "na czysto":

"Grupa Idea Bank sprzedaje spółkę GetBack

- Umowa obejmuje sprzedaż 100% akcji GetBack za cenę 825 mln zł;
- Grupa Idea Bank nabyła GetBack za 270 mln zł w połowie 2014 r.;"

Źródło: https://www.ideabank.pl/grupa-idea-bank-sprzedaje-spolke-getback

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 58 antos_007

"Najbardziej spektakularny jest przypadek Getin Holdingu, notowanego jeszcze dwa tygodnie temu po 17 groszy, gdy tymczasem dzisiejsze notowania przekraczają 1,1 zł."

No nie do końca jest to prawdą, ponieważ nastąpiło scalenie akcji 4:1 zatem kurs przeliczeniowy wynosił 0,68 zł a nie 0,17 w stosunku do kursu 1,1 zł.

! Odpowiedz
51 13 ertyy

"Dzień dobry,

Czy UKNF wydając decyzję (np. w sprawie połączenia Idea Banku z Getin Noble Bankiem) może wydać decyzję warunkową, czyli zawierającą dodatkowy składnik - warunek? (przykład: wyrażenie zgody na połączenie banków, pod warunkiem spłaty poszkodowanych przez IB w aferze GetBack)

por. np.

wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z 2 października 2002 r., sygn. SA/Sz 2049/01, LEX nr 685414

wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 16 stycznia 2014 r. (sygn. I SA/Po 440/13, LEX nr 1423945)

Czy UKNF wydając decyzję w sprawie połączenia uwzględni również obok interesu stron (banki) również interes społeczny ponad czterech tysięcy poszkodowanych klientów IB?"

Odpowiedź KNFu:

"W nawiązaniu do wpływających do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego pytań związanych z zabezpieczeniem interesów klientów Idea Banku SA w kontekście planowanego połączenia Idea Banku SA z Getin Noble Bankiem SA Urząd KNF informuje, że w postępowaniach, których przedmiotem jest połączenie banku z innym bankiem lub instytucją kredytową Komisja Nadzoru Finansowego kieruje się przesłankami wskazanymi w art. 124 ust. 2 ustawy Prawo bankowe, stosownie do których Komisja odmawia wydania zezwolenia na połączenie banku z innym bankiem lub instytucją kredytową, jeżeli połączenie prowadziłoby do naruszenia przepisów prawa, interesów klientów banku biorącego udział w połączeniu lub zagrażałoby bezpieczeństwu środków gromadzonych w tym banku.

W kontekście oceny wyżej wymienionych przesłanek dokonywanej przez KNF podkreślenia wymaga, że konieczne jest takie ustrukturyzowanie transakcji, które zagwarantuje bezpieczeństwo połączonego banku, w tym w szczególności bezpieczeństwo depozytów oraz zabezpieczenie interesów klientów, jak również odpowiedni poziom kapitałów."

Źródło: https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty?articleId=64560&p_id=18

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 sel

W GetBack muszą wziąć się do roboty i po prostu lepiej ściągać kupione długi, ewentualnie pogonić , policję ,sądy i komorników, skoro same nie chcą wpływać..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
IDEABANK 2,15% 2,13
2019-06-26 11:17:19
WIG 0,39% 59 711,48
2019-06-26 11:26:00
WIG20 0,29% 2 310,03
2019-06-26 11:41:45
WIG30 0,38% 2 659,19
2019-06-26 11:41:00
MWIG40 0,50% 4 056,96
2019-06-26 11:26:45
DAX 0,59% 12 300,16
2019-06-26 11:35:00
NASDAQ -1,51% 7 884,72
2019-06-25 22:03:00
SP500 -0,95% 2 917,38
2019-06-25 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.