KNF: polski system bankowy jest stabilny

2016-03-09 11:16
publikacja
2016-03-09 11:16
Bankier.tv

Komisja Nadzoru Finansowego podtrzymuje, że polski system bankowy jest stabilny, a środki zgromadzone w bankach są bezpieczne. Komisja w marcu przedstawi swoje wyliczenia dotyczące skutków finansowych prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych - poinformował Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.

Andrzej Jakubiak, KNF / fot. Piotr Waniorek / FORUM

"Polski system bankowy jest stabilny, środki zgromadzone w polskich bankach są bezpieczne" - powiedział Jakubiak.

W rozmowie z dziennikarzami przewodniczący poinformował, że Komisja, zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami, chce marcu przedstawić wyliczenia dotyczące skutków finansowych prezydenckiego projektu ustawy o kredytach walutowych.

W połowie stycznia Kancelaria Prezydenta przedstawiła projekt ustawy dotyczący kredytów walutowych, który zakłada trzy mechanizmy restrukturyzacji kredytów. Został on wysłany do KNF, która ma określić skutki finansowe tej regulacji.

Komisja Nadzoru Finansowego w lutym wysłała do banków ankiety dotyczące skutków prezydenckiego projektu ustawy. Przewodniczący KNF poinformował w środę, że dane te są obecnie weryfikowane.

Zjawisko celowego wywoływania paniki wśród klientów banków może narastać

Przewodniczący ocenił, że banki muszą zastanowić się nad polityką relacyjną ze swoimi klientami w sytuacjach kryzysowych.

Poinformował, że do klientów mBanku wysyłano SMS-y, informujące, że jest to bank "zagrożony" i informacja ta szybko rozeszła się w internecie.

"Zbiega się to z atakiem phishingowym i bank przestaje być dostępny dla klientów" - powiedział Jakubiak.

"Obserwując to, jako nadzorca, zakładam, że być może w przyszłości będziemy mieć coraz więcej tego typu sytuacji, intencjonalnego wywoływania paniki" - dodał.

Przewodniczący ocenił, że obecnie praktycznie jedynym sposobem na zwiększenie funduszy banków jest zatrzymywanie przez nich zysków, bowiem nie mogą one liczyć na wsparcie z rynku kapitałowego.

"Nie można liczyć na uzyskanie wsparcia zewnętrznego z rynku kapitałowego. OFE było istotnym potencjalnym źródłem zasilania polskiego sektora bankowego w dodatkowe środki, ale dzisiaj to źródło się wyczerpało. Po drugie mamy spadek efektywności w sektorze bankowym (). Oznacza to, że ROE będzie coraz niższe - atrakcyjność sektora bankowego dla potencjalnych inwestorów nie będzie wyższa, tylko będzie niższa" - dodał.

KNF przyjrzy się projektowi ustawy o frankowcach

W rozmowie z dziennikarzami Jakubiak poinformował, że zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami w marcu KNF przedstawi wyliczenia dotyczące skutków finansowych prezydenckiego projektu ustawy o frankowcach.

Obecny na konferencji członek zarządu NBP Adam Glapiński powiedział dziennikarzom, że bank centralny oczekuje, że projekt ten spełni kryterium stabilności sektora bankowego. Zaznaczył, że teraz jest to "projekt do dyskusji, a nie projekt gotowej ustawy, która ma być procedowana w parlamencie".

"Zgodnie z tym, co wiem, to jest także jeden z filarów tych projektów, które powstają. Nikt nie zamierza zakłócać stabilności sektora bankowego (...). Nad tym się właśnie pracuje, aby to można było rozłożyć (koszty dla banków - PAP) na kilkadziesiąt lat, czas trwania kredytów" - powiedział.

"Te prace trwają, o ile wiem (...), z udziałem najlepszych polskich, ale i zagranicznych specjalistów, czołowych firm konsultingowych. Z tego co wiem, to jakieś rozwiązania, takie bardziej realistyczne, już są" - dodał. Według niego problem podstawowy to rozłożenie kosztów zmian w czasie i szybkie ich przyjęcie, by "nie było niepewności wiszącej w powietrzu", która w bankowości ma swój koszt, pogłębiający się z upływem czasu.

Według Glapińskiego kompromisowe rozwiązanie jest możliwe do znalezienia, ale jest to trudniejsze niż się wszystkim wydawało. "NBP oczekuje, że będą spełnione kryteria stabilności rynku" - podkreślił.

(PAP)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (37)

dodaj komentarz
~Marta
11 mld zysku w sektorze to chyba maja szmal na wyplacenie kasy?
~Baranina
Zawsze jak bankster mówi ze jest dobrze to jest zle. Zabierajcie pieniądze az banków zanim nastanie Cypr czy Grecja. Sytuacja nie jest wcale stabilna. Ja juz dawno wycofałem z banku. Wole skarpetę.
~sdasdasas
coś za mocno zapewniają ze jest ok. Chyba jednak jest źle.
Ciekawe czy jak ludzie wybiorą 10% swojej kasy to banki nie z.bank.rutują
~antykomuch
mbank sam siebie zaatakował znowu zmieniając taryfy opłat i prowizji
~oszczędzający
Na wszelki wypadek, co miesiąc, wybieram do ZERA to co pozostaje po opłaceniu bieżących rachunków za media i czynsz. Nie ma co paś banksterki - w skarpecie bezpieczniejsze a i belkowizny nie muszę płacić.
~Bor
Jeżeli centralne organy administraci państwowej oficjalnie to zapewniają, wszystko jest ok,
to może należy część wypłaty trzymać w tapczanie i twardym pieniądzu bo nie w twardej walucie, ponieważ takich już chyba nie ma.
~Dżejms
Czymać w brzęczącym, niekorodującym - kolor żółty.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ziutek
jak w pisowskich SKOK-ach
~antykomuch
pisowsko-platformianych dla mnie to i tak bez różnicy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki