REKLAMA
ZAGŁOSUJ

KNF: platformy crowdfundingowe mogą na razie działać na dotychczasowych zasadach

2021-11-03 13:00
publikacja
2021-11-03 13:00
KNF: platformy crowdfundingowe mogą na razie działać na dotychczasowych zasadach
KNF: platformy crowdfundingowe mogą na razie działać na dotychczasowych zasadach
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

KNF nie posiada jeszcze kompetencji do wydawania zezwoleń na prowadzenie działalności jako dostawca usług finansowania społecznościowego. Na razie platformy crowdfundingowe mogą jednak działać na dotychczasowych zasadach – wynika z opublikowanego w środę stanowiska nadzoru.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała w środę "Stanowisko UKNF w związku z ryzykiem niedostosowania do 10 listopada 2021 r. polskiego porządku prawnego do przepisów Rozporządzenia w sprawie dostawców usług finansowania społecznościowego". W stanowisku KNF przypomniała, że od 10 listopada wchodzą w życie przepisy tego rozporządzenia, które m.in. nakazuje państwom członkowskim wyznaczenie właściwego organu odpowiedzialnego za wykonywanie funkcji i obowiązków przewidzianych w tym rozporządzeniu.

"Brak wskazania organu właściwego powoduje niemożliwość stosowania przepisów rozporządzenia. Na szczeblu krajowym wyznaczenie organu właściwego nastąpi poprzez zmianę art. 3 ust. 2 ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym, zawartą w projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych (UC76). Zgodnie z tym projektem na terytorium RP organem właściwym będzie Komisja Nadzoru Finansowego" – napisano w stanowisku nadzoru.

KNF wyjaśniła, że do momentu publikacji stanowiska ustawa nie weszła w życie, a do tego czasu nie będzie wyznaczonego organu właściwego i tym samym nie może rozpocząć się żaden proces licencyjny na podstawie przepisów Rozporządzenia 2020/1503.

"Oznacza to, że do momentu wejścia w życie tej ustawy Komisja nie jest organem właściwym w rozumieniu Rozporządzenia 2020/1503 i nie posiada kompetencji przyznanych tym rozporządzeniem, w tym kompetencji do rozpatrywania wniosków o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności jako dostawca usług finansowania społecznościowego" – stwierdzono w stanowisku nadzoru.

KNF zastrzegła jednak, że rozporządzenie pozwala na kontynuowanie świadczenia usług finansowania społecznościowego zgodnie z obecnie obowiązującym prawem krajowym do 10 listopada 2022 r. lub do dnia uzyskania zezwolenia, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

"Do momentu rozpoczęcia obowiązywania Rozporządzenia 2020/1503 polskie przepisy nie określały ani nie reglamentowały zasady świadczenia usług przez dostawców finansowania społecznościowego. Tym samym dopuszczalna jest działalność podmiotów określanych mianem +platform crowdfundingowych+, która ogranicza się wyłącznie do prowadzenie działalności promocyjnej, związanej z ofertami publicznymi w rozumieniu ustawy o ofercie" – wskazano w stanowisku nadzoru finansowego.

KNF sprecyzowała, że na podstawie przepisów przejściowych możliwe jest kontynuowanie działalności wszystkich platform crowdfundingowych, które działały przed 10 listopada 2021 r. zgodnie z obowiązującym prawem krajowym, a więc na podstawie swobody świadczenia usług i w granicach powszechnie obowiązujących przepisów prawa.

"Oznacza to, że w okresie przejściowym takie platformy będą musiały przestrzegać wymogów prawa krajowego, w oparciu o które działały przed 10 listopada 2021 r., a przepisy Rozporządzenia 2020/1503 znajdą zastosowanie do ich działalności dopiero od dnia uzyskania przez nie zezwolenia (...)" – wyjaśniono w stanowisku KNF.

Dodano, że działalność bez zezwolenia przestanie być możliwa po 10 listopada 2022 r. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Crowdfunding - finansowanie społecznościowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki