KNF nie zgadza się na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem

2019-05-31 20:00, akt.2019-05-31 20:31
publikacja
2019-05-31 20:00
aktualizacja
2019-05-31 20:31

Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zezwolenia na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem poprzez przeniesienie całego majątku GNB na Idea Bank - poinformował Idea Bank w komunikacie.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

"KNF w uzasadnieniu decyzji stwierdziła, że połączony bank nie będzie spełniał wszystkich wymogów regulacyjnych w zakresie adekwatności kapitałowej i nie zapewni bezpieczeństwa środków gromadzonych w połączonych bankach oraz praw ich klientów. W konsekwencji połączenie Idea Banku z GNB prowadzi do zaistnienia przesłanek odmowy wydania zezwolenia na połączenie określonych w art. 124 ust. 2 Ustawy" - napisano w komunikacie.

Komisja Nadzoru Finansowego w komunikacie prasowym podała, że decyzja podjęta została w związku z brakiem uzupełnienia przez wnioskodawców materiału dowodowego w sprawie w pełnym zakresie żądanym przez organ nadzoru oraz w związku ze stwierdzeniem przesłanek określonych w art. 124 ust. 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

Przepis ten obliguje KNF do odmowy wydania zezwolenia na połączenie banków w przypadku występowania choćby jednej z określonych w nim przesłanek negatywnych, tj.: w wypadku, jeżeli połączenie prowadziłoby do naruszenia przepisów prawa, prowadziłoby do naruszenia interesów klientów banku biorącego udział w połączeniu lub zagrażałoby bezpieczeństwu środków gromadzonych w tym banku.

Komisja podała, że w toku prowadzonego postępowania wnioskodawcy nie przedstawili kluczowych dla postępowania zaktualizowanych danych i projekcji finansowych dla banku powstałego w wyniku połączenia, a także nie wykazali spełnienia przez połączony bank wymogów kapitałowych wynikających z przepisów prawa.

"Jednocześnie, biorąc pod uwagę przekazywane w ostatniej fazie postępowania informacje na temat przebiegu procesu pozyskania inwestora z których wynika, że dotychczas nie zostały złożone żadne wiążące oferty ze strony potencjalnych inwestorów uczestniczących w tym procesie, uzasadnione wątpliwości budzi wiarygodność i możliwość realizacji działań założonych w przedłożonym biznesplanie połączonego banku, a zmierzających do spełnienia wymogów kapitałowych" - napisano w komunikacie KNF.

W ocenie KNF podważa to zasadność samego procesu łączenia Getin Noble Bank z Idea Bank, opartego przede wszystkim na założeniu dokapitalizowania połączonego banku przez nowego inwestora.

"Zgodnie z analizami przeprowadzonymi przez organ nadzoru, uwzględniającymi aktualną sytuację wnioskodawców, brak realizacji powyższego założenia, tj. dokapitalizowania połączonego banku bezpośrednio po połączeniu, skutkowałby niedoborem kapitału do minimum regulacyjnego uwzględniającego wymóg połączonego bufora i stanowiłby o naruszeniu wymogów kapitałowych określonych w przepisach prawa, jak również o długoterminowym utrzymywaniu nierozwiązanych problemów oraz ryzyk dla połączonego banku oraz dla bezpieczeństwa gromadzonych w nim depozytów" - podała Komisja Nadzoru Finansowego.

W czwartek Getin Noble Bank oceniał, że istotnie zmalała szansa na doprowadzenie do połączenia z Idea Bankiem. W opinii banku,

jedynym możliwym scenariuszem, w którym połączenie byłoby w opinii zarządu banku możliwe, jest pozyskanie zewnętrznego inwestora finansowego i istotne dokapitalizowanie banku, który miałby powstać z połączenia Getin Noble Banku z Idea Bank, gdyby takie połączenie było elementem uzgodnionej struktury transakcji w ramach poszukiwań inwestora zewnętrznego.

Idea Bank ocenił też, że w wariancie samodzielnego funkcjonowania w zmienionym modelu biznesowym wymagałby dokapitalizowania kwotą około 500 mln zł. Bank podał, że niezależnie od prowadzonych prac związanych z planowanym połączeniem z Getin Noble Bankiem oraz dokapitalizowaniem przez zewnętrznego inwestora, opracował i przedstawił Komisji Nadzoru Finansowego alternatywną strategię postępowania opartą na znacznym obniżeniu skali prowadzonej działalności oraz zmniejszeniu kosztów.

Idea Bank poinformował też, że proces pozyskania inwestora strategicznego powinien się zakończyć w czerwcu 2019 r. W banku trwa obecnie due diligence przeprowadzane z udziałem kilku inwestorów typu private equity.

W piątek rezygnacje z pełnienia funkcji członków zarządu Idea Banku złożyli Tomasz Górski, Piotr Petelewicz oraz Dariusz Daniluk. Rezygnacje zostały złożone ze skutkiem na dzień dzisiejszy. Nie zostały podane powody złożenia rezygnacji.

W styczniu 2019 roku Getin Noble Bank i Idea Bank uzgodniły i podpisały plan połączenia, które nastąpić ma poprzez przeniesienie całego majątku GNB jako spółki przejmowanej na Idea Bank jako spółkę przejmującą. Getin Noble Bank i Idea Bank informowały także, że podjęły działania mające na celu pozyskanie inwestora finansowego, który dokapitalizowałby połączony bank.

We wcześniejszym komunikacie bank poinformował o rezygnacji trzech członków zarządu z pełnienia swoich funkcji.

(PAP Biznes)

pr/ ana/

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła także wątpliwości co do możliwości pozyskania przez bank inwestora. „(…) biorąc pod uwagę przekazywane w ostatniej fazie postępowania informacje

na temat przebiegu procesu pozyskania inwestora, z których wynika, że dotychczas nie zostały

złożone żadne wiążące oferty ze strony potencjalnych inwestorów uczestniczących w tym

procesie, uzasadnione wątpliwości budzi wiarygodność i możliwość realizacji działań

założonych w przedłożonym biznesplanie Połączonego Banku, a zmierzających do spełnienia

wymogów kapitałowych.” – informuje KNF w komunikacie opublikowanym w piątek wieczorem. Według KNF podważa to zasadność procesu łączenia obu banków.

Źródło:Bankier24
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (24)

dodaj komentarz
czytacz
Nareszcie dobra wiadomośc-a mogli dać zgodę na połączenie-ogłosić bankructwo połączonego Banku i ludzie,którzy mają tam oszczędności ponad 100000 Euro dostaliby po dupie!
and00
Jak bóg kubie, tak KNF Leszkowi...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
staryznajomy
No to trwa badanie i czerwcu bedzie info czy bedzie? Oddawac za darmo Czarnecki tez nie bedzie i nie musi i jak widac moga przy wlasnym dokapitalizowaniu i ograniczeniu kosztowych czesci wyjsc na prosta. Zaczeli ciac koszty od 3 czlonkow zarzadu. Getin Holding zarobil 37 mln, w 2019 zarobi pod 200 mln zagranica w 4 krajach. Poradzą No to trwa badanie i czerwcu bedzie info czy bedzie? Oddawac za darmo Czarnecki tez nie bedzie i nie musi i jak widac moga przy wlasnym dokapitalizowaniu i ograniczeniu kosztowych czesci wyjsc na prosta. Zaczeli ciac koszty od 3 czlonkow zarzadu. Getin Holding zarobil 37 mln, w 2019 zarobi pod 200 mln zagranica w 4 krajach. Poradzą sobie niech sie KNF nie denerwuje tych Chrzanowskim !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
joshep
Poczytaj forum a dowiesz się że to mega info jest i już tylko up up up i to najlepszy bank na świecie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
aktywacjapasywacja
Jakich trolli człowieku... Co Ty gadasz!! ??
Prezes Pruski już dawno komunikował, żę alternatywne scenariusze są potrzebne. Fuzja nie pomogłaby dziś nikomu. Idea Bank wymaga dalej konsekwentnego "odchudzania". TO nie czas na brawurę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki