REKLAMA
PIT 2023

KNF odpowiada Bosakowi. Potrzebuje więcej czasu ws. Kernela

2023-11-30 13:38
publikacja
2023-11-30 13:38

KNF może potrzebować więcej czasu na podjęcie decyzji ws. wycofania z obrotu akcji spółki Kernel - podał urząd w komunikacie. Jak wskazano, czas postępowania administracyjnego o zezwolenie na wycofanie akcji z obrotu w dużej mierze zależy od interakcji z Komisją Nadzoru nad Sektorem Finansowym w Luksemburgu.

KNF odpowiada Bosakowi. Potrzebuje więcej czasu ws. Kernela
KNF odpowiada Bosakowi. Potrzebuje więcej czasu ws. Kernela
fot. Włodzimierz Wasyluk / / FORUM

"W związku z napływającymi na przestrzeni ostatnich miesięcy do Komisji Nadzoru Finansowego skargami dotyczącymi oferty publicznej akcji dokonanej przez Kernel na przełomie sierpnia i września br. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podjął odpowiednie działania w stosunku do spółki Kernel oraz przekazał informację o zaistniałej sytuacji do CSSF, jako organu właściwego do podejmowania środków nadzorczych w stosunku do Kernel" - napisano.

Jak podano, decyzja Komisji ws. wniosku zostanie podjęta po wyjaśnieniu okoliczności sprawy i po dokonaniu szczegółowej analizy odnośnie do spełnienia warunków wycofania akcji z obrotu określonych w ustawie o ofercie.

"W pierwszej połowie 2023 r. Kernel podjął decyzję o wycofaniu akcji z obrotu na GPW co, zgodnie z polskimi przepisami, wymagało ogłoszenia przez większościowego akcjonariusza wezwania do sprzedaży akcji przez wszystkich pozostałych akcjonariuszy oraz podjęcia uchwały przez właściwy organ. Akcjonariusz większościowy ogłosił wezwanie do sprzedaży akcji po cenie, która jest ustalana zgodnie z polskimi przepisami na podstawie średnich cen giełdowych z poprzednich miesięcy. Decyzja o wycofaniu akcji z GPW została podjęta przez Radę Dyrektorów Kernel (organ zarządzający), zgodnie z porządkiem prawnym siedziby spółki, podczas gdy w przypadku spółek polskich wymagana jest uchwała walnego zgromadzenia podjęta kwalifikowaną większością głosów" - napisano.

Dodano, że Urząd KNF opublikował w kwietniu br. stanowisko, w którym wyjaśniono, że w przypadku Kernela w odniesieniu do uchwały o wycofaniu z obrotu ma zastosowanie prawo luksemburskie, co wynika z porządku prawnego EU i co ma m.in. odzwierciedlenie w polskiej ustawie o ofercie.

"Czas postępowania administracyjnego o zezwolenie na wycofanie akcji z obrotu w dużej mierze zależy od interakcji z CSSF" - napisano.

"Ponadto, w ostatnim okresie w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje o pozwie wniesionym przeciwko spółce Kernel w związku z zaskarżeniem uchwały delistingowej podjętej przez radę dyrektorów tej spółki. Komisja jest zobowiązana na gruncie Kodeksu Postępowania Administracyjnego do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz prawnego sprawy, a obowiązek ten dotyczy także wyjaśnienia przez Komisję kwestii związanych z pozwem wniesionym przeciwko spółce. Powyższe okoliczności mogą mieć wpływ na termin zakończenia przez Komisję postępowania administracyjnego o zezwolenie na wycofanie akcji Kernel z obrotu" - dodano.

KNF odniósł się do środowej konferencji prasowej posła Krzysztofa Bosaka, która dotyczyła wniosku spółki Kernel Holding SA o udzielenie zezwolenia na wycofanie jej akcji z obrotu (delisting).

"W związku z konferencją prasową p. Posła Krzysztofa Bosaka, (...), Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca uwagę, że stwierdzenia jakie zostały sformułowane przez p. Bosaka podczas konferencji są niezgodne z prawdą i godzą w dobre imię Komisji Nadzoru Finansowego oraz Przewodniczącego KNF (cyt. „Skandal polega na tym, że władze państwa polskiego odpowiedzialne za rynek kapitałowy, a więc prezes GPW i prezes KNF są wobec tego wszystkiego bierne. KNF i GPW dysponują narzędziami, żeby te ruchy zablokować, jednak oni nic nie robią”)" - napisano.

Dodano, że Urząd KNF na przestrzeni ostatnich miesięcy kilkukrotnie zajmował publicznie stanowisko ws. procedury delistingu, w tym ws. prowadzonego postępowania administracyjnego dotyczącego delistingu spółki Kernel (w postaci komunikatów publikowanych na stronie internetowej KNF oraz stanowisk i komentarzy prezentowanych w mediach). (PAP Biznes)

alk/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (5)

dodaj komentarz
serdeli1
Moze czakaja na łapówki od Pana prezesa.
zoomek
A co nas obchodzi LuksusowyBurg?
Jest na naszej giełdzie to ma przestrzegać naszego prawa. Amen.
inwestor.pl
KNF w akcji: "Przy sprzedaży trefnych funduszy W Investments bank wielokrotnie naruszył prawo, ale kary nie poniesie, bo… nadzór spóźnił się z jej nałożeniem." :-)
inwestor.pl
Potrzebują czasu tak samo jak przedłużali przygotowanie listy firm eksportujących zboże z UA. Wiadomo dlaczego.
money_maker88
Ciekawi mnie jaki los spotka spółkę z W20 też zarejestrowaną w Luksemburgu :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki