REKLAMA

KNF apeluje do Senatu, aby zakazał wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawcę

2017-03-14 10:04
publikacja
2017-03-14 10:04

Komisja Nadzoru Finansowego w piśmie skierowanym do Senatu apeluje, aby ten wprowadził poprawki zakazujące wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawcę.

Senat na posiedzeniu rozpoczynającym się 15 marca zajmie się ustawą o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Według KNF, obecne brzmienie przepisów wskazuje, iż pośrednik może być wynagradzany jednocześnie zarówno przez kredytobiorcę, jak i przez konsumenta.

"(...) Mając powyższe na uwadze, proponujemy powrót do rozwiązania zawartego w projekcie ustawy przyjętym na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 29 grudnia 2016 r., który został następnie skierowany do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej, Pana Marka Kuchcińskiego pismem z dnia 10 stycznia 2017 r., tj. zakazu wynagradzania pośredników przez kredytodawcę" - napisano.

Według KNF proponowane odejście od modelu wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawców ma sprzyjać eliminacji niewłaściwych praktyk dotyczących doboru oferty kredytowej — tj. zapewnić odejście od modelu, w którym pośrednik może kierować się wysokością swojej prowizji, a nie najlepszym interesem kredytobiorcy.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Ma to przeciwdziałać powtórzeniu zjawisk, jakie miały miejsce na rynku ubezpieczeń, zarówno w odniesieniu do istotnego rozwoju rynku ubezpieczeń w kanale bancassurance, ale także niektórych produktów, jak polisolokaty. Ku przestrodze należy przywołać zjawisko hipotecznych kredytów walutowych, które w krótkim czasie od pojawienia się na rynku i dynamicznego ich rozwoju, wskutek czynników związanych z ryzykiem rynkowym, urosło do rangi kategorii niosącej ze sobą ryzyko systemowe" - napisano.

"Należy mieć na uwadze, że propozycja wynika z podejścia ostrożnościowego do problemu. Prezentowane przez UKNF stanowisko ma na celu zmniejszenie ryzyka kredytów hipotecznych. UKNF identyfikuje kredyty zaciągane na granicy zdolności kredytowej, w tym przypadki, gdy nawet nieznaczne pogorszenie sytuacji finansowej kredytobiorcy grozi utratą jego zdolności kredytowej i może prowadzić do utraty mieszkania. Jest to szczególnie istotne w warunkach historycznie niskich stóp procentowych. Tymczasem kredytobiorca ubiegający się o kredyt podejmuje działania celem realizacji swojego zamiaru, a od zakupu mieszkania finansowanego kredytem dzieli go jedynie decyzja kredytodawcy. Taki kredytobiorca nie zwraca uwagi na przestrogi doradcy, jeżeli nie ma wpływu na koszty jego wynagradzania. W przypadku klienta, który otrzymał nietrafną poradę, stworzona będzie możliwość dochodzenia roszczenia od doradcy" - dodano. (PAP)

map/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~Lider
Jeśli jesteście posiadaczami polisolokaty, którą chcecie zlikwidować to polecam kontakt z Kancelarią Primus. Mój znajomy dzięki ich pomocy odzyskał zainwestowane wcześniej pieniądze, więc jest to możliwe. To ich strona internetowa www.kancelariaprimus.com
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Tadek
Niestety temat jest jak najbardziej aktualny i bardzo dużo osób stara się walczyć o zwrot należności. Tak jak ja, jestem obecnie w trakcie odzyskiwania moich ciężko zarobionych pieniędzy. Korzystam z pomocy Kancelarii Invictus www.kancelariainvictus.pl . Wszystkim poszkodowanym polecam skorzystać z fachowej pomocy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
molins
A co z polisolokatami ? Zastanawiam się, czy można w ogóle skutecznie walczyć o zwrot należności z polisolokat? Moi rodzice starają się walczyć o sprawiedliwość i swoje ciężko zarobione pieniądze. Ich znajomy polecił im by skorzystali z pomocy kancelarii Lex. Zajmuje się ona między innymi pomocą w odzyskiwaniu środków z opłat likwidacyjnych.A co z polisolokatami ? Zastanawiam się, czy można w ogóle skutecznie walczyć o zwrot należności z polisolokat? Moi rodzice starają się walczyć o sprawiedliwość i swoje ciężko zarobione pieniądze. Ich znajomy polecił im by skorzystali z pomocy kancelarii Lex. Zajmuje się ona między innymi pomocą w odzyskiwaniu środków z opłat likwidacyjnych. Myślę, że warto podzielić się tą informacją z innymi poszkodowanymi.
~obywatel
Lobbyści z KNF znowu w akcji. Rozwiązać to kolesiostwo natychmiast i powsadzać do więzień za wałki na kredytach CHF.
~Komar
Ale Klient będzie musiał zapłacić za coś, co teraz ma za darmo.
Klient zawsze może sprawdzić, czy doradca mowi prawdę idac samemu do banku.
~Arnold
I powinni zakazać. Wtedy doradca będzie pracował dla klienta, a nie tak nim manipulował, by kupił konkretny produkt.
~hung
kompletna bzdura, to nie doradcy sprawili, że kredyty walutowe zyskały popularność tylko same banki je promowały, kredyt był tańszy więc klient miał wyższą zdolność więc więcej mogły sprzedać. Dwa - sami klienci chcieli brać takie kredyty bo znowu - tańszy, więcej można wziąć (o jeden pokój większe mieszkanie). Wystarczyło, że od kompletna bzdura, to nie doradcy sprawili, że kredyty walutowe zyskały popularność tylko same banki je promowały, kredyt był tańszy więc klient miał wyższą zdolność więc więcej mogły sprzedać. Dwa - sami klienci chcieli brać takie kredyty bo znowu - tańszy, więcej można wziąć (o jeden pokój większe mieszkanie). Wystarczyło, że od początku zdolność byłaby liczona dla waluty jak dla złotówek. Drugim odpowiedzialnym po bankach jest KNF właśnie za tamte kryzysy, a teraz próbuje przeginać w drugą stronę niszcząc rynek pośrednictwa i stwarzając dopiero pole do czarowania niewyedukowanym klientom przez sprzedawców bankowych.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki