KIG: prognozy dla Polski w 2011 roku są dobre

Według prognoz Krajowej Izby Gospodarczej, stopa bezrobocia w Polsce w 2011 roku utrzyma się na poziomie 12-13%. Ponadto Izba ma nadzieję, że przyszły rok będzie przełomowy pod względem deregulacji gospodarki.

Przedsiębiorcy oczekują od rządu zmian w zakresie deregulacji, reformy systemu-emerytalnego, opieki zdrowotnej oraz systemy inwestycyjnego. KIG podkreśla, że gospodarka rośnie szybciej niż oczekiwano. Prognoza wzrostu gospodarczego na 2011 rok wynosi ok. 4%. Głównym motorem wzrostu mają być inwestycje strukturalne oraz większy eksport do naszego największego partnera handlowego – Niemiec.

Niestety rząd w 2011 roku musi podjąć się misji reformy finansów publicznych. Jeżeli tego nie zrobi, dług publiczny może osiągnąć poziom 59,6% w 2012 roku. Byłoby to katastrofalne w skutkach. Do tej pory bankrutowały małe państwa (Irlandia, Grecja), które z racji swojej wielkości, w miarę łatwo było uratować. Polska nie mogłaby na to liczyć.Ponadto KIG podkreśla, że rząd nie może się wycofać z planów reformy emerytalnej. Niemniej planowane zmiany winny mieć charakter długoterminowy. Rząd nie może doraźnie ratować  finansów publicznych kosztem emerytów, a co najważniejsze musi uniezależnić system emerytalny od dotacji z budżetu państwa.

Organizacje wystawiają wysokie noty


Większość organizacji pozarządowych pozytywnie ocenia mijający rok. Wystawiane noty nie należą do najwyższych, niemniej nie są tak niskie jak można by się spodziewać. Wydaje się, że niektóre organizacje zapomniały o tym, że rząd podwyższył podatki, zwiększył płacę minimalną, „namieszał” przy emeryturach oraz ustanowił kolejny dzień wolnym od pracy. Biorąc pod uwagę czyny, a nie zamiary, rząd należy ocenić zdecydowanie negatywnie.

Wszelkie dokonane zmiany związane z deregulacją lub usprawnieniem systemów informatycznych to była konieczność, która ułatwia wiele kwestii, ale nie ma wielkiego wpływu na ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. W istocie sprowadza się to do tego, że administracji publicznej łatwiej będzie kontrolować podatników.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@firma.bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Torfowy

panie Łukaszu Piechowiaku, ma pan zadatki na Balcerowicza. Życzę panu by nigdy się pan nie stał tak nieczułą bestią. Wiedza i ekonomia nie mogą nie uwzględniać życia ludzkiego..

! Odpowiedz
0 0 ~Prawda

Prawda jest taka, że w krajach, które według wyliczeń był większy kryzys, ludziom żyje sie lepiej, my za to jesteśmy "zieloną wyspą" z bezrobociem, najniższymi płacami i najwyższymi opłatami !!!!

! Odpowiedz
0 0 ~ken

Panie Łukaszu, zeby uczciwie oceniać rząd za dzialania w uplywającym dzis roku, to trzeba zwrócic uwagę na warunki w jakich działał i jakie te warunki wywarły wplyw na sytuacje w innych krajach, zwłaszcza w UE !
Otóż sytuacja ekonomiczna innych państw pogorszyła się wskutek kryzysu znacznie bardziej niz w u nas. \obok dużego spadku PKB drastycznie wzrosły deficyty i poziom zadłużenia wielu państw. Jesli dodamy do tego jeszcze powodzie, katastrofe, ostre zimy to trzeba obiektywnie stwierdzic, ze efekty pracy rządu są obiektywnie całkiem dobre, wiec nie mozna miec pretensji do organizacji czy stowarzyszeń, ze obiektywnie docenili te działania. My Polacy jesteśmy mistrzami swiata w krytykanctwie, nietolerancji, narzekaniu i zawsze wiecznymi malkontentami.

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne