REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

KGHM chce sprzedawać złoto klientom indywidualnym

2023-01-22 17:01
publikacja
2023-01-22 17:01

Prezes KGHM Tomasz Zdzikot poinformował w niedzielę, że spółka pracuje nad umożliwieniem sprzedaży złota indywidualnym inwestorom. Chodzi o uruchomienie produkcji małych sztabek, co wymaga odpowiedniego parku maszynowego i kanałów dystrybucji - wyjaśnił.

KGHM chce sprzedawać złoto klientom indywidualnym
KGHM chce sprzedawać złoto klientom indywidualnym
/ NBP

"Intensywnie pracujemy nad umożliwieniem Polakom inwestowania czy lokowania oszczędności w polskie złoto, czy polskie srebro, produkowane przez polską firmę" - powiedział w niedzielę Zdzikot w radiowej Jedynce.

Jak zaznaczył, chodzi o uruchomienie produkcji małych sztabek, które mogliby kupować pojedynczy inwestorzy.

Reklama

"To wymaga zbudowania odpowiedniego parku maszynowego, umożliwiającego odlewanie zunifikowanych, powtarzalnych, mniejszych form złota, oraz budowy kanałów dystrybucji do klientów indywidualnych, których dziś nie mamy, bo prowadzimy biznes globalnie i głównie na zagranicznych giełdach" - wyjaśnił prezes KGHM.

"Na razie chodzi o sztabki, jeśli chodzi o monety rozważymy taką ewentualność" - dodał.

Tomasz Zdzikot przypomniał, że cała produkcja metali KGHM jest sprzedawana klientom biznesowym i instytucjonalnym, a produkowane przez Kombinat sztaby złota są za duże na potrzeby indywidualnych inwestorów. Według informacji, podawanych przez spółkę złoto o zawartości powyżej 99,95 proc. jest odzyskiwane ze szlamu złotonośnego, powstającego w procesie elektrorafinacji srebra i odlewane w sztaby o masie od 0,5 do 12 kg. Zgodnie z podanymi wynikami, w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 r. KGHM wyprodukował niemal 2 tony złota.

KGHM zajmuje się wydobyciem i przetwórstwem rud metali, przede wszystkim miedzi, jest jednym z czołowych producentów na świecie tego metalu, a także srebra. Produkuje też szereg innych metali, zawartych w rudach miedzi, jak molibden, ren czy nikiel. KGHM to spółka akcyjna, notowana na GPW, w której Skarb Państwa ma niecałe 32 proc. akcji. (PAP)

wkr/ ktl/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
rjordan
P. Jakubas, czy to nie jest okazja, aby zaoferować globalnemu graczowi współpracę w dziedzinie produkcji a nawet dystrybucji jego złota (sztabek, bulionów i innych precjozów w tym srebrnych). Za pańską fabryką stoi tradycja o której KGHm może pomarzyć (zwłaszcza, że dysponujecie armią znakomitych plastyków, którzy przemienią każdy P. Jakubas, czy to nie jest okazja, aby zaoferować globalnemu graczowi współpracę w dziedzinie produkcji a nawet dystrybucji jego złota (sztabek, bulionów i innych precjozów w tym srebrnych). Za pańską fabryką stoi tradycja o której KGHm może pomarzyć (zwłaszcza, że dysponujecie armią znakomitych plastyków, którzy przemienią każdy pomysł w w arcydzieło. A może zaczniecie produkcję 1. uncjowego kalendarza chińskiego. Itd, itp...) Szkoda by było, gdyby gdyby rekiny polskiego rynku się ignorowali. Powodzenia p. Jakubas i przewodnikom KGHm.
lancealot
Jeżeli pójdą w ślady NBP to będzie drogo. "Żeby Niemiec nie wykupił"
Dużo lepszy od sztabek byłby złoty i srebrny bullion, czyli monety o wadze 1 oz (31,1g) lub mniejsze (1/2, 1/4 itp) Dużo łatwiej go sprawdzić laikowi a certipacki sztabek to żadne zabezpieczenie w dzisiejszych czasach.
zoomek
"oraz budowy kanałów dystrybucji do klientów indywidualnych"
Boże-na - co za problem???
Normalnie sklep internetowy i dostawa do paczkomatów lub kurier jak "pińcet" innych dilerów.
Co tu budować?
Sami się zgłosimy do sklepu.
wgc
Stary komunistyczny numer aby zmniejszyć inflację kosztem społczeństwa, które kupi blaszke po cenie przekraczającej wartość kruszczu i kosztu produkcji z narracją że kiedyś to będzie dużo warte. Można sobie zobaczyć ile kosztują takie srebrne monety z czasu PRL typu mapka czy olimpiada. Dzisiejsze ceny to ok 40zł a obrót na portalach Stary komunistyczny numer aby zmniejszyć inflację kosztem społczeństwa, które kupi blaszke po cenie przekraczającej wartość kruszczu i kosztu produkcji z narracją że kiedyś to będzie dużo warte. Można sobie zobaczyć ile kosztują takie srebrne monety z czasu PRL typu mapka czy olimpiada. Dzisiejsze ceny to ok 40zł a obrót na portalach aukcyjnych takimi monetmi odbywa się na kilogramy w cenie zbliżonej do tego co można w skupie złomu otrzymać.
zoomek
Chyba niewiele zrozumiałeś. Ale możesz władować swój wysiłek w zapisy na serwerach lub na papierkach. Informuję że obecnie bulion to zazwyczaj czystość 999 a nawet 999,9
grzegorzkubik
Złoto rośnie i na razie korekty nie widać. Gro inwestorów czeka na spadek by wejść w pozycji. Dla posiadaczy fizycznego złoto mamy raj na Ziemi.
chojnak
Polskie monety bulionowe, Au i Ag, ładne graficznie i dodatkowo z nowoczesnym zabezpieczeniem jak np. Brittania. Ech, pomarzyć.
daniel_1
Nowoczesny design i zabezpieczenie to będzie drzazga z europalety albo obierek ziemniaka.
fox-
Nareszcie. 30 lat opóźnienia. I nie żadne sztabki, tylko niech monety biją, to jeszcze polskie cele propagandowe zrealizują bezkosztowo.
simonsoft8
nadpodaż złota nie powoduje spadek ceny

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki