REKLAMA

KGHM chce kupić złoża rud uranu dla elektrowni jądrowej

2014-02-19 16:25
publikacja
2014-02-19 16:25

KGHM chce kupić dla polskiej elektrowni jądrowej złoża rud uranu w jednym z krajów, w których występują najliczniej - Kanadzie, Australii, Kazachstanie czy Namibii - poinformował na sejmowej komisji ds. energetyki dyrektor z KGHM Maciej Koński.

"KGHM (...) w ramach spółek wchodzących w skład konsorcjum zajmującego się energetyką jądrową upatruje swoją rolę również jako spółka, która będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo surowcowe w zakresie dostaw rud uranu. Dlatego prowadzimy badania nad możliwością pozyskania złóż rud uranu na świecie. W szczególności te badania koncentrujemy wokół krajów, gdzie te złoża występują najliczniej - czyli Kanada, Australia, Kazachstan i Namibia" - powiedział Koński na posiedzeniu sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. energetyki. Jak wyjaśnił, spółka prowadzi badania pod kątem zaopatrywania planowanej w Polsce elektrowni jądrowej.

Pod koniec września PGE oraz Tauron, Enea i KGHM parafowały umowę ws. udziału w programie jądrowym. Umowa przewiduje, że PGE sprzeda 30 proc. udziałów w PGE EJ1, a Tauron, Enea i KGHM kupią po 10 proc. Umowa ma stać się wiążąca w przypadku przyjęcia przez rząd Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) i uzyskania zgody UOKiK.

PPEJ został przyjęty przez rząd 28 stycznia. Umowa czeka jeszcze na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PPEJ przewiduje uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej do końca 2024 r. Przewiduje ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na dostarczenie wybranej technologii dla pierwszej siłowni do końca 2016 r., budowa pierwszego bloku miałaby się zacząć w 2019 r.

Na drugą połowę przyszłej dekady przewidziano kontynuację budowy dalszych bloków pierwszej elektrowni (która - w zależności od technologii - ma mieć 2-3 bloki) oraz rozpoczęcie budowy kolejnej elektrowni, tak by była ukończona w 2035 r. (PAP)

luo/ mki/ gma/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~ekonom
kiedyś już kupowali złoża w Kongo w środku dżungli..Dymanie frajerów. Równie dobrze te złoża mogą być na księżycu.Czołowe potęgi nie pakują się dziś w energetykę jądrową z powodu niedopracowania technologii /uzysk paru% z promieniotwórczego rozpadu ciągu uranowego /reszta jest promieniotwórczym odpadem z kiedyś już kupowali złoża w Kongo w środku dżungli..Dymanie frajerów. Równie dobrze te złoża mogą być na księżycu.Czołowe potęgi nie pakują się dziś w energetykę jądrową z powodu niedopracowania technologii /uzysk paru% z promieniotwórczego rozpadu ciągu uranowego /reszta jest promieniotwórczym odpadem z ktorym nie wiadomo co zrobić -patrz przestarzałe toksyczne technologie francuskie/. Finalna elektrownia to tylko czubek góry lodowej bo takim polaczkom nikt nie pozwoli na intratne wzbogacanie a tam jest śmietanka /dlatego taki rwetes o Iran któremu nie wolno ale ten kraj akurat w przeciwieństwie do nas niewiele sobie robi ze sk...syńskich rządów światowych/.
~skoczek
Głównym obszarem KGHM jest wydobywanie i rafinacja miedzi i srebra. Prosta i czytelna działalność spółki surowcowej, która jest źródłem prawie wszystkich zysków spółki i oznacza niezłą dywidendę dla akcjonariuszy. Jeżeli KGHM, w którym przecież SKARB PAŃSTWA skarb państwa gra pierwsze skrzypce, odchodzi od Głównym obszarem KGHM jest wydobywanie i rafinacja miedzi i srebra. Prosta i czytelna działalność spółki surowcowej, która jest źródłem prawie wszystkich zysków spółki i oznacza niezłą dywidendę dla akcjonariuszy. Jeżeli KGHM, w którym przecież SKARB PAŃSTWA skarb państwa gra pierwsze skrzypce, odchodzi od swojej podstawowej działalności na rzecz jakichś dziwnych wynalazków typu uran w Kanadzie, to śmierdzi to na kilometr zamiarem odsunięcia akcjonariuszy od zysków pod płaszczykiem "inwestycji". Jeżeli za jakiś czas okaże się, że żadnego uranu nie ma, to w czyjej kieszeni będzie wówczas kilkaset milionów wydanych na jego poszukiwanie?
~Grat...:)
Hmm... przecież mamy własne złoża w okolicach Wałbrzycha, niegdyś intensywnie eksploatowane przez rosjan. Czyżby się wyczerpały.... :)

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki