REKLAMA

KE zapewnia, że nie miała doniesień o łamaniu praw uchodźców we Włoszech

2016-11-03 15:55
publikacja
2016-11-03 15:55
KE zapewnia, że nie miała doniesień o łamaniu praw uchodźców we Włoszech
KE zapewnia, że nie miała doniesień o łamaniu praw uchodźców we Włoszech
fot. Antonio Parrinello / / Reuters

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że poważnie traktuje ustalenia organizacji Amnesty International ws. przypadków łamania praw człowieka wobec uchodźców we Włoszech. KE zastrzegła jednak, że nie ma potwierdzenia tych doniesień.

W czwartek Amnesty International opublikowała raport, z którego wynika, że we Włoszech dopuszczano się łamania praw człowieka, w pojedynczych przypadkach tortur wobec imigrantów z Afryki, aby zmusić ich m.in. do oddania odcisków palców.

"Z naszej strony nie mamy doniesień od żadnej z unijnych agencji czy organizacji pozarządowej działającej na miejscu, że takie nieprawidłowości miały miejsce" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

Dodała przy tym, że jakakolwiek przemoc bądź łamanie praw uchodźców jest nie do zaakceptowania. "Traktujemy te zarzuty poważnie" - zaznaczyła rzeczniczka.

Po ograniczeniu przepraw z Turcji na greckie wyspy najpopularniejszą trasą, którą uchodźcy próbują się dostać do UE, jest niebezpieczna trasa z Libii przez Morze Śródziemne do Włoch.

Zgodnie z prawem azylowym UE migranci zobowiązani są zostać w pierwszym kraju, do którego dotrą i tam starać się o azyl. W praktyce wielu z nich decydowało się na dalszą podróż z Włoch czy Grecji na północ Europy, nie rejestrując się. Praktyka ta przybrała ogromne rozmiary w 2015 roku, doprowadzając do poważnego kryzysu w UE. Jedną z odpowiedzi było utworzenie hot-spotów, specjalnych punktów rejestracji uchodźców we Włoszech i Grecji, gdzie od przybyszy pobierane są m.in. odciski palców.

Według Amnesty International włoscy funkcjonariusze, aby wypełnić to zobowiązanie, uciekali się w niektórych przypadkach do użycia siły, włącznie z biciem i wykorzystywaniem paralizatorów.

Unijne regulacje, które Włochy musiały wprowadzić do swojego prawa krajowego, dopuszczają użycie siły wobec migrantów, którzy nie chcą się zgodzić na zarejestrowanie i pobranie od nich odcisków palców, jednak musi być ona proporcjonalna. Bertaud podkreśliła, że KE przygotowała wytyczne spisane na 200 stronach w sprawie tego, jak interpretować pojęcie "proporcjonalne użycie siły".

W ciągu minionych trzech lat do wybrzeży Włoch dobiło na łodziach ponad 470 tys. migrantów. Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w tym roku przeprawy na tej trasie nie przeżyła co 47 osoba.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ jhp/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki