KE upomina Polskę w sprawie systemu gwarancji depozytów

KE wezwała w czwartek Polskę do wdrożenia dyrektywy w sprawie systemów gwarancji depozytów z 2014 roku, która wzmacnia ochronę deponentów. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy Polska nie wywiąże się ze swych obowiązków, może zostać pozwana do Trybunału UE.

(YAY Foto)

Termin wdrożenia dyrektywy upłynął 3 lipca 2015 roku.

Jak podała w czwartek Komisja Europejska, z tego obowiązku nie wywiązało się w sumie 10 państw UE. Oprócz Polski są to: Belgia, Cypr, Estonia, Grecja, Włochy, Luksemburg, Rumunia, Słowenia i Szwecja. KE wysłała do nich tzw. uzasadnioną opinię, co jest drugim etapem postępowania o naruszenia prawa UE.

Dyrektywa z 2014 roku podnosi poziom ochrony depozytów poprzez szybsze wypłaty i lepszą wymianę informacji. Wprowadza ona wymóg prefinansowania wszystkich systemów gwarancji depozytów, aby zapewnić, że będą one w stanie wypełniać swoje zobowiązania w stosunku do deponentów.

Jest to kolejny krok w kierunku stworzenia unii bankowej, której celem jest doprowadzenie do powstania bezpieczniejszego i bardziej stabilnego sektora finansowego po kryzysie finansowym. Dla państw należących do unii bankowej wdrożenie dyrektywy jest warunkiem przyszłego korzystania z europejskiego systemu gwarantowania depozytów zaproponowanego przez KE. Przyszły system ma zapewnić mocniejszą i bardziej jednolitą ochronę osób posiadających depozyty bankowe.

W czwartek KE wezwała też Polskę do wdrożenia pierwszej zmiany dyrektywy w sprawie konglomeratów finansowych z 2011 roku. Ma ona uzupełnić luki w dodatkowym nadzorze nad podmiotami konglomeratów finansowych. Termin wdrożenia zmian upłynął w czerwcu 2013 roku z wyjątkiem przepisów dotyczących podmiotów zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, które miały zostać wdrożone do lipca 2013 r.

Według KE Polska, a także Luksemburg i Węgry, nie poinformowały o działaniach, jakie podjęły, by wdrożyć dyrektywę. Jeśli w ciągu dwóch miesięcy kraje te nie wywiążą się z tych obowiązków, Komisja może wnieść pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE. (PAP)

awi/ kot/ ap/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Prawnik

Ta dyrektywa mimo braku implementacji w prawie krajowym - OBOWIAZUJE - tak działa prawo EU... douczcie sie prawa Wspolnotowego!!!!!

! Odpowiedz
2 7 ~Bionka

Jak dobrze było pełowcom których nie interesowały jakieś unijne dyrektywy. Laby przez osiem lat, a teraz następów krytykują że wolno pracują.

! Odpowiedz
4 7 ~marek

Proze sobie poczytac o co w tym dokladnie chodzi!!!!!!!!! na dole podaje link do powyzszego tematu ktory napisany jest w sposob niejasny na zwyklego czlowieka....http://independenttrader.pl/bail-in-uporzadkowana-likwidacja-bankow.html

! Odpowiedz
2 6 ~malkontent

Przeczytajcie sobie dokładnie tę dyrektywę, dokładnie, ze zrozumieniem. O co chodzi - wiadomo, ale radzę zwrócić uwagę na wyjątkowy pośpiech komisarzy ludowych. Czyżby to "już" było tuż, tuż?

! Odpowiedz
2 5 ~opty

.....może kto utworzy wreszcie ruch na rzecz pożegnania UE nie tylko przez Polskę .....

! Odpowiedz
4 13 ~antykomuch

będzie bezpiecznie jak na Cyprze

! Odpowiedz
2 2 ~mhm

Na Cyprze część środków stracili posiadacze depozytów powyżej 100 k EUR w dwóch bankach — Laiki oraz Bank Cypru (przy czym w tym drugim wypadku straty zostały częściowo zrekompensowane przydziałem akcji).
Rzecz w tym, że posiadacze depozytów powyżej 100 k EUR w polskich upadających bankach czy skokach tracą 100% nadwyżki, a na Cyprze w wypadku tych dwóch banków było to tylko 47,5%!

Wolałbyś stracić 100% nadwyżki ponad 100 k EUR, czy — jak obecnie dzieje się w Polsce — 100%?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~mhm odpowiada ~mhm

ERRATA:

Wolałbyś stracić 47,5% nadwyżki ponad 100 k EUR, czy — jak obecnie dzieje się w Polsce — 100%?

! Odpowiedz
1 3 ~Dżejms odpowiada ~mhm

Wolałbym nie stracić nic. Morał - nie trzymać w banku!!!

! Odpowiedz
0 1 ~mhm odpowiada ~Dżejms

Nie trzymać więcej niż 100 k EUR w jednym banku.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil