REKLAMA

KE: umowa z Koreą Płd. przykładem porozumienia korzystnego dla UE

2016-07-01 15:18
publikacja
2016-07-01 15:18
KE: umowa z Koreą Płd. przykładem porozumienia korzystnego dla UE
KE: umowa z Koreą Płd. przykładem porozumienia korzystnego dla UE
fot. Francois Lenoir / / FORUM

W obliczu rosnącego sprzeciwu wobec negocjowanej od trzech lat umowy o wolnym handlu między UE a USA, Komisja Europejska pokazuje na przykładzie funkcjonującej od 5 lat umowy z Koreą Płd., że taki układ jest korzystny dla Unii, jej obywateli i przedsiębiorstw.

W piątek minęło dokładnie pięć lat od wejścia w życie porozumienia o wolnym handlu między Unią Europejską a Koreą Południową. Z przygotowanego z tej okazji raportu KE wynika, że od 2011 r. eksport ze Wspólnoty do Korei wzrósł o 55 proc.

Podczas negocjowania umowy nie brakowało obaw. Jej wdrożenie próbowały opóźniać niektóre państwa członkowskie, zwłaszcza te, które obawiały się o potencjalne straty swojego przemysłu samochodowego (umowa zniosła m.in. 10-procentowe cło na auta). Ostatecznie jednak nie udało się zablokować porozumienia, z czego dziś mogą się cieszyć m.in. polscy kierowcy, chętnie kupujący koreańskie samochody.

Zyskała też cała UE. O ile w 2009 r. wartość unijnego handlu z Koreą Płd. wynosiła 54 mld euro, o tyle w 2015 r. było to już ponad 90 mld euro. Jak zauważyła KE, ten niewielki kraj azjatycki należy dziś do dziesięciu najważniejszych rynków eksportowych UE.

"Oprócz (eksportu) towarów bardziej tradycyjnych, takich jak maszyny, sprzęt transportowy czy produkty chemiczne, umowa ta otworzyła nowe możliwości eksportu dla wielu małych przedsiębiorstw europejskich w sektorach tak różnorodnych jak żywność i napoje, ceramika, opakowania, sprzęt sportowy i technologia introligatorska" - wylicza Komisja.

Polskim przykładem sukcesu wynikającego z porozumienia jest ceramika z Bolesławca. Wcześniej rynek koreański był nieosiągalny dla małych przedsiębiorstw, jednak po obniżeniu ceł i uproszczeniu procedur jego drzwi szeroko się otworzyły. Obecnie polski producent, Fabryka Naczyń Kamionkowych "Manufaktura" z Bolesławca, wysyła do tego kraju jedną trzecią produkcji. W ciągu kilku lat zatrudnienie "Manufaktury" wzrosło z 10 do 213 osób.

Nie sprawdziły się też obawy sektora motoryzacyjnego. Liczba sprowadzanych na kontynent z Korei Płd. samochodów wzrosła w czasie obowiązywania umowy o 13 proc. (z 300 do 339 tys.), natomiast eksport z UE do Korei skoczył z 76 tys. do 210 tys. sztuk.

"Liczby mówią same za siebie. Korzyści z umowy zawartej przez nas z Koreą Płd. powinny przekonać nieprzekonanych, że Europa czerpie z wolnego handlu pełnymi garściami" - oświadczyła cytowana w komunikacie KE unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem. - Ta rocznica daje nam wiele powodów, by zakasać rękawy i doprowadzić do zwieńczenia wszystkich innych obecnie negocjowanych umów handlowych".

Porozumienie UE-Korea Płd. było pierwszą kompleksową umową zawartą przez UE z partnerem azjatyckim; jest też dotychczas najbardziej ambitną umową handlową przez nią wdrożoną. Nie zniosła wprawdzie wszystkich ceł, ale przestały one obejmować większość produktów, jakimi handlują przedsiębiorcy z Europy i Azji. Otworzyła też możliwość świadczenia usług, dostęp do przetargów publicznych oraz zniosła bariery administracyjne w handlu.

W ciągu ostatnich lat UE zawarła lub negocjuje inne tego typu porozumienia. Największe, które jeszcze nie obowiązuje, "28" wypracowała z Kanadą. Najbardziej kontrowersyjne, a jednocześnie potencjalnie najbardziej korzystne dla obu stron, negocjowane jest z USA (TTIP).

W krajach członkowskich, zwłaszcza w Niemczech, rośnie opór społeczeństwa wobec tego porozumienia. Rząd w Berlinie popiera je jednak, upatrując w nim dużej szansy dla ważnego sektora swojej gospodarki - przemysłu motoryzacyjnego. Na tym opiera się też szansa dla Polski, skąd gros eksportu trafia właśnie do naszego zachodniego sąsiada. Branża motoryzacyjna odgrywa w nim ważną rolę.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki