Komisja Europejska przyjęła projekt nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on zakaz importu rosyjskiego złota i wzmacnia jednocześnie kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii. Aby wejść w życie, projekt będzie musiał zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie.


„Brutalna wojna Rosji z Ukrainą trwa nieprzerwanie. Dlatego proponujemy dziś zaostrzenie naszych mocnych unijnych sankcji wobec Kremla, skuteczniejsze ich egzekwowanie i przedłużenie do stycznia 2023 roku. Moskwa musi nadal płacić wysoką cenę za swoją agresję” - powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Pakiet zakłada także wpisanie kolejnych osób powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Projekt ma też doprecyzować zakres niektórych sankcji finansowych i gospodarczych.
Komisja proponuje też przedłużenie obecnych sankcji UE o sześć miesięcy, do następnego przeglądu pod koniec stycznia 2023 r.
Po przyjęciu w piątek projektu pakietu sankcji KE nie pracuje nad kolejnym
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczowicz powiedział w piątek na nieformalnym spotkaniu ministrów do spraw europejskich Unii Europejskiej, że po przyjęciu projektu nowego pakietu sankcji, Komisja i państwa członkowskie nie pracują nad kolejnym.
Komisja Europejska przyjęła w piątek projekt nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on zakaz importu rosyjskiego złota i wzmacnia jednocześnie kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania i zaawansowanych technologii. Projekt, aby wejść w życie, będzie musiał zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie.
Szefczowicz wyjaśnił w Pradze, gdzie uczestniczył w piątek w nieformalnym posiedzeniu ministrów do spraw europejskich UE, że projekt dostosowuje regulacje unijne do restrykcji proponowanych m.in. przez państwa grupy G7. Powiedział też, że prace nad kolejnym pakietem sankcji będą się toczyć jesienią. Wiceszef KE poinformował zebranych w Pradze ministrów spraw europejskich UE, że Komisja w przyszłym tygodniu zaproponuje sposoby na skoordynowane postępowanie w przypadku przerwania dostaw rosyjskiego gazu i w celu zapewnienia solidarności i ochrony jednolitego rynku. „Nie będziemy zakładnikami Kremla w kwestiach energetycznych”, oświadczył.
Ministrowie do spraw europejskich, czyli Rada do Spraw Ogólnych UE (GAC) rozmawiali także o proponowanej przez Parlament Europejski zmianie zasad wyborów eurodeputowanych. Zdaniem przewodniczącego piątkowym obradom czeskiego ministra Mikulasza Beka nie będzie szybkiego porozumienia w tej sprawie, bo kraje członkowskie potrzebują więcej czasu na wewnętrzną polityczną debatę oraz na dyskusję między sobą. Kraje dzieli np. wprowadzenie tzw. spitzenkandidaten (czyli wyboru głównych kandydatów) przy ustalaniu składu Komisji Europejskiej. Część członków Unii uważa też, że zmiany kolidują z europejskimi traktatami. Zdaniem Beka w GAC nie ma także zgody co do zmian w zasadzie jednomyślnego głosowania w Radzie Europejskiej.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ tebe/
Pakiet, jak podała KE, zawiera też przepisy mające na celu zwiększenie pewności prawa przy egzekwowaniu sankcji przez państwa członkowskie. Ponadto dopasowuje sankcje UE do restrykcji unijnych sojuszników i partnerów, w szczególności w G7.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
KE podała, że projekt sankcji "w żaden sposób nie dotyczy handlu produktami rolnymi między krajami trzecimi a Rosją".
Propozycja w kolejnym kroku zostanie omówiona przez państwa członkowskie w Radzie w celu jej przyjęcia.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ tebe/