REKLAMA

KE przedstawiła państwom członkowskim warty 3 mld euro plan wsparcia dla Białorusi

2021-05-28 12:36, akt.2021-05-28 14:29
publikacja
2021-05-28 12:36
aktualizacja
2021-05-28 14:29

Komisja Europejska w piątek przedstawiła państwom członkowskim UE szczegóły wartego 3 mld euro unijnego planu wsparcia dla Białorusi. W poniedziałek szefowa KE Ursula von der Leyen poinformowała o jego "zamrożeniu" w związku z przymusowym lądowaniem samolotu linii Ryanair w Mińsku.

Program, którego pomysłodawcą była m.in. Polska, został poparty przez unijnych przywódców na ubiegłorocznym szczycie UE. Zobowiązali oni Komisję do jego przygotowania.

Rzeczniczka KE Ana Pisonero powiedziała, że von der Leyen wysłała w piątek list do Swiatłany Cichanouskiej i innych czołowych postaci białoruskiej opozycji, "wyrażając szacunek i podziw dla odwagi i siły Białorusinów".

"Przewodnicząca przekazała, że UE jest gotowa zaangażować się na wszelkie możliwe sposoby, aby towarzyszyć pokojowym przemianom demokratycznym na Białorusi, i przedstawiła w swoim liście kompleksowy plan wsparcia gospodarczego UE dla demokratycznej Białorusi w wysokości do 3 mld euro" - powiedziała Pisonero.

Dodała, że ten znaczący pakiet inwestycyjny składa się z kombinacji dotacji i pożyczek lewarujących inwestycje publiczne i prywatne, we współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi, w szczególności z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju.

"(Pakiet) pomoże przyszłej demokratycznej Białorusi ustabilizować gospodarkę, zreformować instytucje, aby uczynić je bardziej demokratycznymi, oraz wesprze reformy gospodarcze, które zwiększą odporność gospodarki, potencjał wzrostu i tworzenie miejsc pracy. UE uruchomi ten plan, gdy Białoruś rozpocznie przemianę demokratyczną. Ten plan jest przesłaniem nadziei i wsparcia dla narodu białoruskiego" - powiedziała rzeczniczka.

W poniedziałek przewodnicząca KE poinformowała przed szczytem Rady Europejskiej, że unijny pakiet ekonomiczno-inwestycyjny na rzecz Białorusi na kwotę 3 mld euro, który był gotowy do uruchomienia, został zamrożony po wymuszonym lądowaniu samolotu Ryanair w Mińsku.

"Pakiet ekonomiczno-inwestycyjny na rzecz Białorusi wart 3 mld euro, który był gotowy do uruchomienia, został zamrożony do chwili, aż Białoruś stanie się demokratyczna" - oznajmiła von der Leyen.

Plan ten, będący inicjatywą premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), został zaaprobowany na szczycie Rady Europejskiej w październiku ubiegłego roku. Zakładał on m.in. stworzenie funduszu stabilizacyjnego, wsparcie małych i średnich przedsiębiorców, otwarcie jednolitego rynku UE na przedsiębiorców z Białorusi oraz ułatwienia wizowe.

Przywódcy UE na szczycie w Brukseli zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na przedstawicieli reżimu białoruskiego, jak również sankcji gospodarczych na Białoruś. Unijna przestrzeń powietrzna ma też zostać zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Unijni liderzy potępili zmuszenie przez Białoruś do lądowania samolotu Ryanair w Mińsku oraz zatrzymanie przez białoruskie władze dziennikarza Ramana Pratasiewicza.

Zdecydowali o zakazie przelotów przez przestrzeń powietrzną UE dla białoruskich linii lotniczych i uniemożliwieniu im dostępu do portów lotniczych UE. Zaapelowali również do przewoźników lotniczych mających siedzibę w UE o unikanie przelotów nad Białorusią.

Samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku w niedzielę z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.

Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”, oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.

Działania Białorusi potępiło w niedzielę wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

KE przedstawiła państwom członkowskim warty 3 mld euro plan wsparcia dla Białorusi
KE przedstawiła państwom członkowskim warty 3 mld euro plan wsparcia dla Białorusi
/ Komisja Europejska
Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Czy taka korupcja nie powinna być jakoś zawoalowana? Już bez wazeliny mówią, że mają 3mld euro do wydania pucz w Białorusi. Na ukrainie przynajmniej jakoś z tym się kryli, chociaż i tak szybko wyszło że majdan kosztował 5mld $.
ja3
Próba kupienia Białorusi za 3 miliardy euro. Ostatnio chcieli wprowadzić lockdown za 940 milionów dolarów. Łukaszenka nie sprzedał swojego kraju, teraz też nie sprzeda. UE trochę pogroziła palcem za samolot, ale bardzo chcą przyłączyć Białoruś do UE. Demokracji nie zaprowadzą wysyłając pokojową armię, bo Białoruś może liczyć na wsparcie Próba kupienia Białorusi za 3 miliardy euro. Ostatnio chcieli wprowadzić lockdown za 940 milionów dolarów. Łukaszenka nie sprzedał swojego kraju, teraz też nie sprzeda. UE trochę pogroziła palcem za samolot, ale bardzo chcą przyłączyć Białoruś do UE. Demokracji nie zaprowadzą wysyłając pokojową armię, bo Białoruś może liczyć na wsparcie ze strony Rosji i taki konflikt źle by się dla świata zachodniego skończył. Patowa sytuacja.
ajwaj_
To wszystko w Magdalence PL POPiSów juz bylo,
a Bialorusy to znaja, ten sam numer nie przejdzie

Zrabowany majatek narodowy przez Sanhydryn, firmy, banki, browary itd.
za 1 zl co by sie nie zmarnowalo.
Same osrodki wypoczynkowe byly drozsze niz cale firmy, material, dzialki, zlecenia, maszyny ....
ajwaj_
""Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta""

- slynny naziol w mundurze SS ze swastyka ladnie po europejsku UE wyglada, za neo-nazistowskie zbrodnie AZOVA ma sprawe w prokuraturze Luganskiej Republiki.

""Brytyjska strona internetowa Bellingcat zajmująca się dziennikarstwem
""Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta""

- slynny naziol w mundurze SS ze swastyka ladnie po europejsku UE wyglada, za neo-nazistowskie zbrodnie AZOVA ma sprawe w prokuraturze Luganskiej Republiki.

""Brytyjska strona internetowa Bellingcat zajmująca się dziennikarstwem śledczym i analizami z dziedziny bezpieczeństwa opublikowała w czwartek obszerny materiał, z którego wynika, że członkowie różnych ukraińskich skrajnych ugrupowań, w tym łączonego z neonazistowską ideologią pułku Azow, byli szkoleni przez wrocławską firmę European Security Academy. Przynajmniej jedno ze szkoleń odbyło się w Polsce.""

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/neonazisci-z-batalionu-azow-byli-szkoleni-w-polsce/
ajwaj_ odpowiada ajwaj_
Polskojezyczni PISy dbaja o swoich w darach z posatków m.in. 2 karetki itd

Bo ich wdziecznosc nie zna granic
_______________
Wolontariuszka pułku „Azow” – Zoriana Konowalec napisała na swoim profilu w serwisie społecznościowym, że „Polska musi zginąć”.

„JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA ALE ZGINĄC MUSI,

JESZCZE
Polskojezyczni PISy dbaja o swoich w darach z posatków m.in. 2 karetki itd

Bo ich wdziecznosc nie zna granic
_______________
Wolontariuszka pułku „Azow” – Zoriana Konowalec napisała na swoim profilu w serwisie społecznościowym, że „Polska musi zginąć”.

„JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA ALE ZGINĄC MUSI,

JESZCZE POLAK UKRAIŃCOWI BUTY CZYŚCIĆ MUSI”

– napisała Konowalec.

https://konwentnarodowypolski.wordpress.com/2015/08/25/wolontariuszka-pulku-azow-polska-musi-zginac/
Raffmo
EU powinna nałożyć ostre sankcje. Np. zakazać eksportu do EU białoruskich produktów.
pakamera
lepiej nich KE da Łukaszence te miliardy,bo jak nie,to on ze swoimi gierojami sam po nie przyjdzie
marxs
dacie 3 mld euro dla Białorusi a w tym czasie ostrzyżecie ich na 30 mld euro
ozz198
Trzeba by mieć z czego ostrzyc najpierw. Łukaszenka bez zmian stosuje metody, które działały w kołchozie. Dużo państwowych garnuszków, żeby lud miał związane ręce.
darius19
jedyna sluszna decyzja. Lukaszenka wybuduje sobie skromniejszy palac, od tow.Putina. Sponsora adwokatow wzorowych demokracji wschodnich. Ktorzy pewnie nie omieszkaja skomentowac/opluc powyzszej decycji KE.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki