KE obserwuje wydarzenia na Ukrainie i wzywa do kontynuowania reform

2016-02-22 15:43
publikacja
2016-02-22 15:43
fot. Zuma Press / FORUM

Komisja Europejska wezwała w poniedziałek Ukrainę do kontynuowania reform, a tamtejszych przywódców do wykorzystania kryzysu jako okazji do pokazania, że są w stanie sprostać wyzwaniom związanym z transformacją.

"Potrzebny jest dalszy nacisk na wprowadzanie reform. Kontynuacja pracy jest kluczowa. Czekamy na rezultaty, które są istotne zwłaszcza dla obywateli ukraińskich" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE ds. zagranicznych Maja Kocijanczicz.

Jak podkreśliła, KE z uwagą obserwuje wydarzenia na Ukrainie. Zauważyła, że tamtejsze władze wykonały znaczną pracę w ostatnich miesiącach w celu realizacji planu reform i teraz kluczowe jest, by liderzy polityczni nadal byli skoncentrowani na tej pracy.

To nawiązanie do sytuacji politycznej na Ukrainie, gdzie w czwartek faktycznie przestała istnieć koalicja rządowa, gdy dwa dni wcześniej w parlamencie podjęto nieudaną próbę obalenia rządu.

"Kryzys może być postrzegany jako okazja do poprawy jakości pracy i przekonania obywateli Ukrainy, że liderzy (polityczni) są w stanie sprostać wyzwaniu systematycznej transformacji, tak jak zażądali tego ludzie, którzy poszli przed dwoma laty na Majdan" - oświadczyła Kocijanczicz.

Zachód jest zaniepokojony stanem przemian na Ukrainie po dymisji ministra rozwoju gospodarczego Aivarasa Abromavicziusa, który oświadczył na początku lutego, że reformy są umyślnie blokowane, a ludzie z otoczenia prezydenta Petra Poroszenki używają swych wpływów do osiągania własnych celów biznesowych.

W wyniku odejścia Abromavicziusa na Ukrainie zaczęto mówić o przyspieszonych wyborach parlamentarnych.

10 lutego szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde oświadczyła, że program pomocowy MFW dla Ukrainy jest zagrożony, jeśli rząd w Kijowie nie będzie wdrażał koniecznych reform.

Lagarde wyraziła zaniepokojenie powolnym postępem Ukrainy w poprawie zarządzania i w zwalczaniu korupcji.

W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku czteroletniego programu rozszerzonego finansowania Ukraina ma otrzymać od MFW pomoc w wysokości 17,5 mld dolarów. Fundusz stale obserwuje jednak postępy w reformach i uzależnia od ich realizacji wypłatę kolejnych transz pomocy.(PAP)

stk/ mmp/ ro/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki