REKLAMA

KE krytykuje 7 krajów UE za agresywne planowanie podatkowe

2018-03-07 14:01
publikacja
2018-03-07 14:01

KE skrytykowała w środę Belgię, Cypr, Węgry, Irlandię, Luksemburg, Maltę i Holandię za stosowanie tzw. agresywnego planowania podatkowego. "Te praktyki podważają sprawiedliwość i równe warunki konkurencyjne" - powiedział komisarz UE - Pierre Moscovici.

/ fot. simpson33 / YAY Foto

Komisja Europejska przedstawiła w środę analizę sytuacji gospodarczej UE.

"Po raz pierwszy KE omawiała dziś agresywne planowanie podatkowe. Omawiano siedem krajów unijnych: Belgię, Cypr, Węgry, Irlandię, Luksemburg, Maltę i Holandię. Te praktyki podważają sprawiedliwość i równe warunki konkurencyjne na naszym wewnętrznym rynku i zwiększają obciążenia, które są na barkach europejskich podatników. (...) Przyznajemy, że niektóre z tych państw poczyniły znaczne kroki, by dostosować swój model podatkowy. (...) Jednak musimy sobie powiedzieć jasno, że jeśli ciągle o tym mówimy, to dlatego, że jesteśmy przekonani, iż w tej sprawie należy zrobić więcej" - powiedział na konferencji prasowej komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici.

Dodał, że należy zadbać o to, aby w UE "sprawiedliwe opodatkowanie stało się regułą bez żadnych wyjątków".

Agresywne planowanie podatkowe to sposób unikania przez firmy płacenia podatków w kraju, w którym działają. Poprzez skomplikowane transakcje i wykorzystanie luk prawnych płacą podatki w innych państwach, które oferują bardziej korzystne stawki. Stawia to w gorszej sytuacji inne firmy, które płacą podatki w kraju, w którym działają.

luo/ az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
silvio_gesell
UE powinna być finansowana z opodatkowania wartości gruntu, a nie z opodatkowania zysku co jest łatwe do unikania.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki