REKLAMA
ZAGŁOSUJ

KE: Paszport covidowy ważny do dziewięciu miesięcy po drugiej dawce szczepienia

2021-11-26 09:02
publikacja
2021-11-26 09:02
KE: Paszport covidowy ważny do dziewięciu miesięcy po drugiej dawce szczepienia
KE: Paszport covidowy ważny do dziewięciu miesięcy po drugiej dawce szczepienia
fot. Daniel Chetroni / / Shutterstock

Komisja Europejska wydała w czwartek rekomendację, aby paszport covidowy, uprawniający do swobodnej podróży w czasie pandemii, był ważny do dziewięciu miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepienia - podała oficjalna strona KE.

Komisja zaproponowała aktualizację zasad dotyczących bezpieczeństwa podróży w krajach Unii Europejskiej, które zostały wprowadzone w związku z pandemią Covid-19.

Do tej pory w krajach UE wydano 650 mln cyfrowych zaświadczeń o pełnym zaszczepieniu przeciwko Covid-19.

"Dziewięciomiesięczny okres uwzględnia wytyczne Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, zgodnie z którymi dawkę przypominającą należy podać po upływie sześciu miesięcy, i przewiduje dodatkowy okres trzech miesięcy, który ma umożliwić dostosowanie krajowych kampanii szczepień i zapewnić obywatelom możliwość otrzymania dawki przypominającej" - podaje Komisja Europejska.

KE chce wprowadzić zmiany w zasadach dotyczących certyfikatów Covid, ponieważ coraz więcej krajów decyduje się na podanie dawki przypominającej szczepionki.

"Zaszczepiliśmy ponad 65 proc. całej ludności UE, ale to nie wystarczy. Nadal zbyt wiele osób jest pozbawionych ochrony. Aby wszyscy mogli podróżować i żyć bezpiecznie, musimy pilnie osiągnąć znacznie wyższy wskaźnik zaszczepienia. Musimy również wzmocnić naszą odporność dzięki dawkom przypominającym" - stwierdziła Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Komisja chce także zaktualizować zasady dotyczące podróży z państw trzecich do UE. Od 10 stycznia 2022 roku będą akceptowane szczepionki, których nie uznaje Europejska Agencja Leków, ale które znajdują się na liście szczepionek zalecanych przez WHO. Osoby podróżujące z krajów trzecich, które będą zaszczepione preparatem innym niż zatwierdzony przez EAD, ale zatwierdzonym przez WHO, będą musiały także okazać negatywny wynik testu PCR.

Nowe zalecenia muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez państwa członkowskie oraz Parlament Europejski. (PAP)

kjm/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (4)

dodaj komentarz
marekpoznan
Zaraz zaraz, rok temu mówili że dwie dawki dają ochronę na kilka lat a jak zaszczepimy 60-70% populacji to wirus padnie...?
eagleeye
Śmiać się czy płakać.

Ludzie obudźcie się bo jeszcze nie jest za póżno i nie dajcie sobie wyrobić kodu QR czy jako "zaimpregnowany" czy tzw. ozdrowieniec.

Kod QR jest pierwszym etapem zakładania ludziom kagańca na wszystko.
natalyn
Ci, którzy są pogrążeni w głębokim śnie, nie zrozumieją.
Zaraz napiszą, że wymyślasz teorie spiskowe.
eagleeye odpowiada natalyn
Już dziś usunięto mi dwa lub trzy post a niektórych nie opublikowano nawet :-)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki