REKLAMA

KAS udaremniła przemyt 400 kg bursztynu

2019-05-29 08:34
publikacja
2019-05-29 08:34

Przemyt ponad 400 kg bursztynu do Polski udaremnili funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie). Wartość rynkowa bursztynu może sięgać nawet 8 mln zł.

/ fot. furzyk73 / YAY Foto

"To największy od kilku lat udaremniony przemyt jantaru na granicy Polski" – poinformowała w środę w komunikacie prasowym Izba Administracji Skarbowej w Lublinie.

Funkcjonariusze Oddziału Celnego Drogowego w Dorohusku skierowali do przeskanowania urządzeniem RTG przekraczający granicę samochód ciężarowy. "Interpretacja uzyskanego obrazu skłoniła mundurowych do przeprowadzenia szczegółowej rewizji pojazdu. I, jak się okazało, słusznie" – napisano w komunikacie.

Funkcjonariusze w trakcie szczegółowej kontroli pomiędzy workami z legalnie wwożonym towarem w naczepie znaleźli worki z bursztynem. "Ujawnili w nich 400,45 kg bursztynu, który próbowano przemycić do Polski bez opłacenia należnych podatków. Były to bryły różnej wielkości, nieobrobione i wstępnie obrobione. Wśród nich również – rzadko spotykane – całkiem spore i piękne okazy" – głosi komunikat Izby.

Kierujący pojazdem – obywatel Ukrainy – nie przyznał się do próby przemytu bursztynu. Mężczyzna twierdził, że nic nie wiedział o nielegalnym ładunku.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi komórka dochodzeniowo-śledcza Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Chełmie.

Jak podają służby celne, ujawniony na granicy w Dorohusku bursztyn to "rekordowa jednorazowa partia bursztynu zatrzymana w ostatnich latach przez polską Służbę Celno-Skarbową".

"Dla porównania w całym roku 2018 r funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt łącznie 460 kg bursztynu" – podała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Małgorzata Szpakowska. (PAP)

Autorka: Renata Chrzanowska

ren/ mam/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karbinadel
Niby udaremnili, ale przecież ten bursztyn i tak zostanie w Polsce. Może jakiś dociekliwy dziennikarz będzie śledził, co się z nim dzieje? Czy przypadkiem gdzieś nie "zaginie"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki