REKLAMA

Jurgiel: Rozpoczęło się wypłacanie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich

2017-10-16 15:27
publikacja
2017-10-16 15:27

Od poniedziałku rozpoczęło się wypłacanie zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Tego dnia na konta ok. 60 tys. rolników trafi w sumie 372 mln zł - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel na konferencji prasowej w Białymstoku.

fot. Adam Chelstowski / / FORUM

"Dzisiaj (poniedziałek) wypłacimy dla ok. 60 tys. rolników 372 mln zł i do końca listopada wszystkie zaliczki zostaną wypłacone" - mówił minister Jurgiel.

Jak mówił, zaliczki stanowią 70 proc. należnej rolnikowi kwoty płatności (już wcześniej przedstawiciele resortu rolnictwa informowali, że Polska uzyskała zgodę na takie zaliczki ze względu na wystąpienie zjawisk klęskowych-PAP).

Jak podał, wnioski o płatności bezpośrednie złożyło blisko 1,35 mln rolników; w województwie podlaskim ponad 81 tys. (6 proc. wszystkich złożonych wniosków).

"To dobra wiadomość dla rolników, ale i dla Polskiego Stronnictwa Ludowego i Platformy Obywatelskiej, które były tak zmartwione tym, że nie będą rolnicy mieli tych zaliczek" - mówił Jurgiel.

"Od 13 lat, kiedy mamy Wspólną Politykę Rolną, Polskie Stronnictwo Ludowe, które zarządzało w większości rolnictwem, nigdy nie wypłaciło zaliczek w takiej wysokości, jak to realizuje Prawo i Sprawiedliwość" - powiedział minister. Dodał, że w ubiegłym roku także zostały wypłacone 70-proc. zaliczki na poczet dopłat, czyli 10 mld zł. W sumie za 2016 r. do rolników trafiło prawie 15 mld zł.

W tym roku po raz drugi resort rolnictwa zamierza wypłacić w formie zaliczek 10 mld zł, rozpoczynając od 16 października - zaznaczył Jurgiel. Zapewnił, że wszystkie zaliczki zostaną wypłacone do końca listopada, a od 1 grudnia będzie wypłacana pozostała część "należnej płatności obszarowej".

Podał, że w pierwszej kolejności zaliczki będą wypłacane tam, gdzie rolników dotknęły klęski żywiołowe, ale również w tych rejonach (głównie województwo podlaskie) gdzie hodowcy trzody chlewnej zmagają się z afrykańskim pomorem świń.

Minister mówił także o wieku emerytalnym rolników. Ocenił, że partie opozycyjne w tej sprawie wprowadzają opinię publiczną w błąd, gdyż obowiązuje ustawa z 2012 r. w której rządząca wówczas koalicja PO-PSL ustaliła, że od 1 października 2017 r. emerytury i renty rolników będą od 67 lat. "Ten rząd, zgodnie z programem (...) obniżył wiek emerytalny pracowników, a także dla rolników" - zauważył szef resortu rolnictwa, co oznacza, że rolnik (mężczyzna) osiągnie wiek emerytalny wieku 65 lat, a kobieta - 60 lat.

"Dodatkowo dbając o polską wieś, od marca br. 300 tys. rolników otrzymało minimalną emeryturę, rentę, w wysokości 1000 zł, a od września dzieci rolników i domownicy do 16 lat są objęci obowiązkowym ubezpieczeniem opłacanym przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego" - podkreślił Jurgiel.

Jak poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa, od poniedziałku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca także dopłaty z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania (ONW) oraz rolno-środowiskowe. Warunkiem wypłaty tych dopłat jest zakończenie wszystkich wymaganych kontroli administracyjnych, w tym uwzględnienie wyników z kontroli na miejscu oraz wydanie decyzji w sprawie przyznania płatności.

W roku 2017 wnioski o przyznanie płatności ONW złożyło ponad 751 tysięcy rolników. Do 16 bm. kierownicy biur powiatowych ARiMR wydali decyzje dla ponad 94 tysięcy rolników na kwotę ponad 75,1 mln zł. Szacowana koperta finansowa przeznaczona na płatności ONW wynosi 1,320 mld zł.

O przyznanie płatności zwanych rolnośrodowiskowymi w tym roku wnioskowało ponad 86 tysięcy rolników (w tym: 34,8 tys. rolników o płatność rolnośrodowiskową w ramach PROW 2007-2013, ponad 40 tys. o płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną w ramach PROW 2014-2020 oraz około 11,3 tys. o płatność ekologiczną w ramach PROW 2014-2020).

Szacowana koperta finansowa przeznaczona na płatności rolnośrodowiskowe wynosi około 1,13 mld zł.

Do 16 bm., kierownicy biur powiatowych ARiMR wydali decyzje dla 1474 rolników na kwotę ponad 11 mln zł. W pierwszej kolejności decyzje wydawane są dla rolników z powiatów objętych afrykańskim pomorem świń (ASF).

W poniedziałek Agencja wypłaciła dopłaty rolnośrodowiskowe na kwotę 75 tys. zł. (PAP)

autor: Robert Fiłończuk, Anna Wysoczańska

edytor: Sonia Sobczyk

rof/ awy/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki