Juncker zapowiada działania KE ws. działań Turcji na wodach terytorialnych Cypru

Szef KE Jean-Claude Juncker zapowiedział na konferencji prasowej po czwartkowym szczycie UE, że Komisja Europejska została zobligowana do podjęcia działań w związku z nieakceptowalnym działaniami Turcji na wodach terytorialnych Cypru. "To nie będę delikatne środki" -zaznaczył.

(fot. Francois Lenoir / FORUM)

"Jesteśmy w pełni solidarni z Cyprem. To, co Turcja robi na wodach terytorialnych Cypru jest totalnie nieakceptowalne. Komisja Europejska zostało zobligowana do znalezienia środków, tak szybko jak to możliwe, jeśli chodzi o ten konflikt i to zrobimy. To nie będą delikatne środki" - powiedział Juncker na konferencji po szczycie.

Unia Europejska wyraziła wcześniej głębokie zaniepokojenie tureckimi planami odwiertów w dnie morskim na obszarach uważanych przez Cypr za wyłączną strefę ekonomiczną tego kraju. Według Brukseli zwiększy to napięcia między Ankarą a sojusznikami.

Cypr jest podzielony od 1974 roku, gdy w odpowiedzi na inspirowany przez Grecję pucz mający doprowadzić do przyłączenia wyspy do Grecji, wojska tureckie dokonały inwazji. Na zajętej przez nie północno-wschodniej części wyspy proklamowano później Turecką Republikę Cypru Północnego. Podejmowane od wielu lat wysiłki na rzecz zakończenia konfliktu nie przyniosły rezultatów.

Z Brukseli Łukasz Osiński 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 20 karbinadel

Tak naprawdę to obecne władze UE nie są w stanie nic od nikogo wyegzekwować. Gorzej, że kandydaci na nowego szefa KE to takie same mięczaki. Pod tym względem UE coraz bardziej przypomina ONZ

! Odpowiedz
29 40 oorim

To słabe, jak EU nie potrafi ustawiać krnąbrnych i destrukcyjnych sąsiadów... kiedy wreszcie powróci europejska mocarstwowość w wersji zjednoczonej? czas już zrozumieć, że jest konieczna... sama ekonomia spokoju dookoła granic nie zapewni...

! Odpowiedz
28 45 antek10

Wprowadzić 100% cła i zakaz wjazdu na wakacje do Turcji. Od razu zdyscyplinują krnąbrnego klienta.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil