REKLAMA

Juncker tłumaczy decyzje ws. podatku dla Apple

2016-09-04 08:05
publikacja
2016-09-04 08:05

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker tłumaczył w niedzielę w Chinach, że decyzja UE, by koncern Apple zwrócił Irlandii 13 mld euro niezapłaconego podatku była oparta na faktach i przepisach oraz nie była wymierzona w USA.

fot. / / Parlament Europejski

Juncker przebywa w mieście Hangzhou (Hangczou), gdzie bierze udział w szczycie G20, nieformalnym klubie skupiającym 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

Komisja Europejska zażądała we wtorek od Apple zwrócenia irlandzkiemu fiskusowi, gdzie ten amerykański koncern elektroniczny ma swą europejską siedzibę, niezapłaconych podatków za lata 20032014 na łączną kwotę 13 mld euro plus odsetki.

KE uważa, że efektywna stawka podatku od zysku płaconego przez dwie zarejestrowane w Irlandii spółki córki Apple obniżyła się z 1 proc. w roku 2003 do 0,005 proc. w roku 2014 - co należy traktować jako niedozwoloną pomoc publiczną.

W odpowiedzi szef Apple Tim Cook stwierdził, że decyzja komisji jest umotywowana politycznie i "nie ma podstaw w prawie, ani w faktach" oraz że jest to "całkowita polityczna bzdura".(PAP)

jo/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~edek
I tym powinna zajmować się komisja. Obroną UE przed dominacją jankesów i napływem islamistów, a nie obroną byłego aktywisty i członka PZPR tow. Rzeplińskiego i jego kolesiów.
~Wedel
Kolejna fanaberia w wydaniu Luksemburga. Jak można dyktować innemu państwu warunki, wg których należy prowadzić interesy, jeśli takie przynoszą im satysfakcjonujące korzyści? Chcą tak traktować inwestorów w swoim kraju, ich sprawa. Jeszcze tego by brakowało aby zanegowali im, jako by mają zbyt wysoki wzrost gospodarczy :D:D:D
~Wolf666
Tak się składa, że w innych krajach tez podatku nie płacili. Przerzucili wszystkie zyski do Irlandii a tam dostali zwolnienie z podatków. Ja tez chciałbym rocznie płacić 0,005% podatków ale jakoś US nie pozwala
~Bartek
Wybrali zly adres. O gdyby optymalizowali przez Luksemburg to wtedy nic by im nie grozilo.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ssss
a dodatkowo pasożyt Apple czyli firma nic nie produkująca, a jedynie składająca przehajpowane elektrośmieci unikała tych podatków przy współudziale irlandzkiego rządu który udawał że zyski pochodzą z jakiejść firmy krzak irlandzkiej zarejestrowanej gdzieś w internecie, bardzo dobrze że poszła kara na pasożyta Apple
~gjk
A gdzie kara dla politruków?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~MP
A czy Juncker nie dopuszczał do takich samych praktyk podatkowych u siebie w Luksemburgu?
~Szarlej
Kolego, tak i za stanowisko w UE sprzedał informacje na temat firm które prały kasę w Luksemburgu! Popatrz jakie ugody zrobiło google microsoft i inne

Powiązane: Apple

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki