REKLAMA

Juncker apeluje o utworzenie armii europejskiej

2015-03-08 12:36
publikacja
2015-03-08 12:36
Juncker apeluje o utworzenie armii europejskiej
Juncker apeluje o utworzenie armii europejskiej
fot. © European Union 2014 / / Parlament Europejski

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował w niedzielę na łamach "Welt am Sonntag" do krajów UE o utworzenie wspólnej armii europejskiej. Siły zbrojne UE mogłyby jego zdaniem bardziej wiarygodnie zapewnić Europie bezpieczeństwo.

(fot. © European Union 2014 / Parlament Europejski)

Posiadając własną armię, Unia Europejska mogłaby wiarygodnie reagować na przypadki zagrożenia pokoju w krajach należących do UE lub w sąsiadujących z UE - powiedział Juncker. Jak zaznaczył, byłby to wyraźny sygnał pod adresem Rosji, że "traktujemy poważnie zamiar obrony europejskich wartości".

Pomysł Junckera poparł szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Norbert Roettgen. "Wspólna armia to wizja jak najbardziej na czasie" - powiedział poseł CDU. "Europejczycy przeznaczają ogromne sumy na wojsko, wielokrotnie więcej niż Rosja. Pomimo tego wojskowe zdolności w dziedzinie bezpieczeństwa pozostaną niewystarczające, dopóki nadal będziemy posiadali małe narodowe armie, które w dodatku dublują swoje działania i sprzęt" - powiedział polityk CDU.

Zdaniem Roettgena armia jako "atrybut państwa narodowego" przeżyła się. "W interesie europejskiego bezpieczeństwa, naruszanego przez dążącą do hegemonii politykę Rosji, jest przezwyciężenie tego anachronizmu" - zaznaczył szef komisji.

Jak pisze "Welt am Sonntag", w najbliższy poniedziałek były sekretarz generalny NATO Javier Solana przedstawi w Brukseli wyniki prac grupy ekspertów w sprawie nowej strategii bezpieczeństwa. Projekt "More Union in European Defence" zaleca stworzenie w ramach UE "politycznych i wojskowych zdolności" do prowadzenia przez UE operacji interwencyjnych poza granicami Europy. Eksperci proponują ponadto utworzenie w Brukseli wojskowej kwatery głównej UE.

Polityk SPD Hans-Peter Bartels powiedział, że w minionych 10 latach w UE "zrobiono niewiele dla polityki obronnej". "Potrzebny jest nowy impuls" - powiedział Bartels, członek grupy ekspertów. Socjaldemokrata pozytywnie ocenił inicjatywę Junckera. Jego zdaniem nie należy czekać, aż wszystkie 28 krajów porozumie się, lecz należy rozpocząć proces integracji sił zbrojnych od umów między poszczególnymi krajami.

"Welt am Sonntag" podkreśla, że Niemcy mogą służyć za przykład odwagi w tej dziedzinie.

Inspektor wojsk lądowych Bundeswehry, generał Bruno Kasdorf powiedział PAP w piątek, że armia niemiecka po raz pierwszy w historii odda swój batalion (600 żołnierzy) na stałe pod rozkazy brygady innego państwa - w tym przypadku Polski. Polski batalion podporządkowany zostanie z kolei niemieckiej brygadzie. Projekt ma zostać sfinalizowany do połowy 2016 roku. Kasdorf powiedział przy tej okazji, że polsko-niemiecka współpraca może stać się zalążkiem przyszłej armii europejskiej.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ jhp/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~hiho
Z budżetem unijnym to i amerykanie mogliby się tego potwora bać. Ile to już razy robiono to nowe cesarstwo rzymskie... jeszcze przed ottonem, przez napoleona po hitlera... no ale teraz dobrowolnie w odpowiedzi na to co Putin robi więc może się uda (pokojowo ostatnio 1000lat temu i to też zaczęło się od polski i niemiec, ale otton Z budżetem unijnym to i amerykanie mogliby się tego potwora bać. Ile to już razy robiono to nowe cesarstwo rzymskie... jeszcze przed ottonem, przez napoleona po hitlera... no ale teraz dobrowolnie w odpowiedzi na to co Putin robi więc może się uda (pokojowo ostatnio 1000lat temu i to też zaczęło się od polski i niemiec, ale otton iii zmarł).
~Hubert
wyjasnia krotko i na temat co sie dzieje z UE i dla czego ---wartościowy film !

https://www.youtube.com/watch?v=8rtUIdHLvvc&index=2&list=PLnKvKDFR2T0Z7JCHvwfVnrmCKZUN0nGK8
~AgentFoxMulder
Reptalianie z kosmosu atakują. Na pewno chcą nas zachipować.
~wiesniak
Bardzo ciekawe, wiec armie maja nie dublowac sprzetu. Swietnie, Francuzji dostarcza samolotow, Niemcy czolgow, a Polska piechote....

A moze nie trzeba bylo macic patykiem na Bliskim wschodzie oraz nie ostrzyc sobie zabkow na Ukraine to i nie byloby problemu.

Ile ludzi zginelo pod rzadami rezymow w Libii, Iraku i Syrii?
Bardzo ciekawe, wiec armie maja nie dublowac sprzetu. Swietnie, Francuzji dostarcza samolotow, Niemcy czolgow, a Polska piechote....

A moze nie trzeba bylo macic patykiem na Bliskim wschodzie oraz nie ostrzyc sobie zabkow na Ukraine to i nie byloby problemu.

Ile ludzi zginelo pod rzadami rezymow w Libii, Iraku i Syrii? a ile obecnie?
Nie dziwie sie przewrotnym politykom ale dziwie sie forumowiczom jak czytam ich wypowiedzi.
~antykomuch
niemiaszki z żabojadami i kiwającymi głowami brytolami podczas wojny będą bronić ue do ostatniego Polaka
~lel
już widać czemu potrzebna mu Grecja. Nic nie może się zmarnować
~Kazik
Pomysł jest bardzo dobry. Skoro UE ma wspólny rynek, wspólny pieniądz, wspólną politykę zagraniczną, a teraz także finansową, to logiczne jest posiadanie wspólnej armii. Jednak taka armia, musiałaby być zintegrowana, co oznacza jeden język i takie samo wyposażenie, oczywiście produkowane w UE.
~224
kolego, wysławiasz się tak ładnie - pełnymi zdaniami, tak rozsądnie, no i przede wszystkim pro - wybacz, ale mam wrażenie, że ktoś zamawiał twoje poparcie
~antykomuch
i jeszcze jednego wodza, najlepiej takiego z wąsikiem

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki