REKLAMA

Ekstradycja Assange'a do USA pod znakiem zapytania

2022-12-02 19:36
publikacja
2022-12-02 19:36

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange odwołał się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu od decyzji brytyjskiego rządu, który zezwolił na jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych - podała w piątek agencja Reutera.

Ekstradycja Assange'a do USA pod znakiem zapytania
Ekstradycja Assange'a do USA pod znakiem zapytania
fot. Hannah McKay / / Reuters

"Potwierdzamy, że wniosek wpłynął" – napisano w komunikacie ETPC.

Reuters przypomina, że brat Assange'a, Gabriel Shipton, powiedział na początku tego tygodnia, że wierzy, iż władze USA będą chciały uniknąć skierowania sprawy do ETPC, ponieważ europejskie media są znacznie bardziej przychylne założycielowi WikiLeaks.

Assange na początku lipca złożył także do Wysokiego Trybunału w Londynie apelację od decyzji brytyjskiego rządu, który zezwolił na jego ekstradycję do USA. Wcześniej brytyjskie sądy w dwóch instancjach zgodziły się na jego ekstradycję. Pierwsza rozprawa spodziewana jest na początku przyszłego roku.

Władze USA domagają się ekstradycji Assange'a w związku z publikacją przez WikiLeaks w 2010 i 2011 roku tysięcy tajnych dokumentów dotyczących operacji w Afganistanie i Iraku, co - jak przekonują Amerykanie - naraziło na niebezpieczeństwo życie wielu ludzi.

Prokuratorzy w USA postawili 50-letniemu Assange'owi 17 zarzutów szpiegostwa i jeden przestępstwa komputerowego, za które łącznie grozi mu do 175 lat więzienia, choć amerykańskie władze zasugerowały, że bardziej prawdopodobny jest wyrok między 4 a 6 lat.

Assange, który twierdzi, że zarzuty są motywowane politycznie, od 2019 roku jest przetrzymywany w więzieniu o zaostrzonym rygorze Belmarsh w Londynie. Wcześniej przez siedem lat korzystał ze schronienia, którego udzieliła mu ambasada Ekwadoru w Wielkiej Brytanii. (PAP)

zm/ ap/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (4)

dodaj komentarz
infinityhost
Ja obstawiam że to ustawka gryzipiórkow którzy chcieli się pochwalić przed światem i przełożonymi ile to tekstów spłodzili. U mnie w gangu jest jedna księgowa co trzyma dwa arkusze kalkulacyjne na kompie a tak poza tym to nic. I co nie da się? Da!
infinityhost
"naraziło na niebezpieczeństwo życie wielu ludzi" nie zauważyłem żeby motłoch był aż tak wściekły po przeczytaniu tych rewelacji.. chyba przesadzają te amerykańskie władze.
infinityhost
Jak dam radę ro udostepnie następne parę tysięcy dokumentów he he
infinityhost
(infinityhost_siada_do_komputera)

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki